Google Maps në 39 gjuhë të reja

Google njoftoi sot se Google Maps do të ofrojë mbështetje për 39 gjuhë të tjera. Gjuhët e reja të mbështetura janë: Afrikane, Shqipe, Armene, Azerbajxhanase, Boshnjake, Burmeze, Kroate, Çeke, Daneze, Estoneze, Filipine, Finlandeze, Gjeorgjiane, Hebraike, Islandeze, Indoneziane, Kazake, Khmere, Kirgize, Maqedonase, Malajziane, Mongoliane, Norvegjeze, Persiane, Rumune, Serbe, Sllovake, Sllovene, Suahili, Suedeze, Turke, Ukrainase, Uzbeke, Vietnameze dhe Zulu. Është pak e ...

Read More »

Huawei P20, një telefon ekstravagant por i mrekullueshëm

huawei-p20-8-1024x768.jpg

Huawei sapo ka prezantuar flagshipin e ri, modelin P20. Është një telefon Android solid, i mirëdizajnuar, me një dizajn që shkëlqen dhe funksionalitete ekstravagante si tre kamera të pasme. Huawei P20 është një prej telefonëve më të mirë ndërtuar Android. Është një pasardhës i denjë i P10-ës dhe një alternativë e shkëlqyer e Samsung Galaxy S9-ës. P20 dhe P20 Pro ...

Read More »

iPad-i i ri për shkollat kushton vetëm 299 dollarë pa lapsin Apple Pencil

Ditën e Hëne Apple prezantoi një iPad të ri në aktivitetin me temë kryesore edukimin që u mbajt në Chigaco. Spekulimet rreth një iPad-i të ri me kosto më të ulët filluan pak ditë përpara debutimit ndërsa dje u zyrtarizua nga Apple modeli 9.7-inç me lapsin Apple Pencil. Tableti i ri është në shitje nga dita e sotme në tre ...

Read More »

Samsung Gear S2 merr një përditësim surprizë por jetik

Gear_S2_SW_update_2018_main_3.jpg

Samsung publikoi një përditësim të ri softueri për orët Gear S2 bazuar në sistemin operativ Tizen. Përditësimi i ri sjell funksionalitete të reja fitnesi, opsione të reja kontrolli për GearVR, opsione për prezantimet në PowerPoint dhe një parashikimit më të detajuar të motit. Kompania thotë se përditësimi do ti bëjë orë tre vjeçare më të lehta për tu përdorur dhe ...

Read More »

Facebook lançon një hapësirë të dedikuar privatësisë

Facebook lançoi ditën e sotme një rang mjetesh të reja në përpjekje për tu dhënë përdoruesve më shumë kontroll mbi privatësinë e tyre. Ndryshimet vinë pas dy javësh probleme pas skandalit Cambridge Analytica. Të paktën një prej veçorive të reja, një panel i unifikuar privatësie, është diskutuar që në muajin Janar nga Sheryl Sandberg. Në pajisjet mobile përdoruesit e Facebook ...

Read More »

Acer prezantoi tabletin e parë me Chrome OS

Kemi parë Chrome OS të implementohet në laptopë, desktopë, 2n1, AIO por deri më sot nuk e kemi parë në një tablet. Megjithatë ky realitet do të ndryshojë me Acer Chromebook Tab 10, tabletin e parë me Chrome OS. Ky tablet është dizajnuar për të qenë një rival i iPad, dhe jo më kot u prezantua një ditë përpara iPad-it ...

Read More »

Microsoft i afrohet debutimit të “Spring Creators Update” me ndërtimin e ri 17133 të Windows 10-ës

Microsoft sot prezantoi një version të ri eksperimental të Windows 10-ës për kompjuterat me vetëm riparime gabimesh. Ky ndërtim i përket degës RS4 dhe përfaqëson përditësimin madhor të ardhshëm të Windows 10-ës. Me Windows 10-ën si një shërbim, Microsoft ka ndryshuar mënyrën sesi trajton sistemet operative. Në vend të versioneve të reja të Windows, Microsoft përditëson vazhdimisht sistemin operativ dhe ...

Read More »

Microsoft dhe ICTSmedia organizuan në Tiranë eventin DigiGirlz për inkurajimin e vajzave në fushën e ICT-së

29744484_1152730478216810_535931508250079309_o-1024x683.jpg

Dje pasdite u organizua eventi DigiGirlz pranë Universitetit Politeknik të Tiranës i cili kishte si qëllim përfshirjen dhe nxitjen e vajzave në fushën e ICT. Ky event u bë i mundur në sajë të bashkëpunimit të ICTSmedia dhe Microsoft, me mbështetjen e iniciativës rinore Code in Rose. DigiGirlz është një program për të rinjtë i krijuar nga Microsoft në mënyrë ...

Read More »

Kryeministrja Britanike Tereza Mej lë BlackBerry-in për një iPhone

Kryeministrja Britanike Tereza Mej nuk do të përdorë më një telefon BlackBerry duke e zëvendësuar me një iPhone. Ajo është anëtarja e fundit e një ekipi prej 10 vetësh që përdorte një BlackBerry raportoi Politico. Kompania Kanadeze pas BlackBerry ndaloi prodhimin e telefonëve në 2016-ën nën presionin e rënies së shitjeve duke i licencuar tek palë të treta. Për arsye ...

Read More »

Evropa, fronti i përplasjes mes Huawei, Apple dhe Samsung

Huawei, numri 3 në botë i prodhimit të telefonëve inteligjentë, do të përdorë debutimin e telefonit të ri në Paris ditën e Marte për të fituar terren ndaj rivalëve Samsung dhe Apple. Me me një kamër të shkëlqyer dhe çmim agresiv, P20 përfaqëson përpjekjen më të re të Huawei për të konkurruar kokë më kokë me Galaxy S9 dhe iPhone ...

Read More »