Instagram lançon postimet e rekomanduara

Ditën e Mërkure Instagram publikoi një funksion të ri të quajtuar “Postimet e Rekomanduara” dhe do të tregojë përmbajtje dhe foto nga njerëz që nuk i ndiqni. Ky funksion u raportua në fillim të Dhjetorit nga TechCrunch dhe tashmë po lançohet për përdoruesit në mbarë botën gradualisht pa asnjë njoftim zyrtar. Por rrjeti social nuk do të tregojë foto të ...

Read More »

Kia dhe Hyundai premtojnë asistent virtual për makinat e prodhuara pas 2019-ës

Makinat e prodhuara nga gjigandët Koreanë Hyundai dhe Kia do të kenë të integruar një asistent virtual me inteligjencë artificiale duke filluar nga 2019-ta. Plani do të vihet në jetë përmes teknologjisë së krijuar nga SoundHound, kompania e identifikimit të muzikës e cila së fundi ka shtuar aktivitetin e saj me softuerë AI ngjashëm me asistentët e Siri dhe Google ...

Read More »

Elon Musk premton një makinë të re Tesla

Shefi ekzekutiv i Tesla përmes rrjetit social Twitter premtoi ndjekësve të tij se kompania e tij do të prodhonte një kamion të ri menjëherë pas modelit Y. Ky i fundit do të jetë një makinë e bazuar në sedanin Model 3. Megjithatë ekspertët vazhdimisht kanë vënë theksin tek vonesat e prodhimit të cilat janë përsëritur vazhdimisht nga Tesla në të ...

Read More »

Shkon në 8 numri i padive kundrejt Apple për ngadalësimin e qëllimtë të iPhone

Apple ka mashtruar përdoruesit e iPhone duke u ngadalësuar telefonët e tyre pa paralajmërim për të kompensuar performancën e dobët të baterisë sipas tetë padive dërguar në drejtim të gjigandit të iPhone. Të gjitha paditë janë dërguar në Gjykatat e Distriktit të Kalifornisë, të Nju Jorkut dhe Ilinoisit. Një rast i ngjashëm u shfaq edhe në një gjykatë Izraelite të ...

Read More »

Disa Samsung Galaxy Note 8 refuzojnë të ndizen pasi bateria godet 0%

Të gjithë e mbani mend shumë mirë problemet madhore që kishte Galaxy Note 7 me bateritë, një ngjarje e cila detyroi kompaninë të aplikonte masa të reja sigurie. Që atëherë Galaxy S8, S8 Plus dhe më pas Note 8 në Gusht nuk shfaqen më probleme. E ndërsa nuk duket aq kritike sa rasti i Note 7-ës, Samsung ka në duar ...

Read More »

Një maluer kriptografik po përhapet me shpejtë në Facebook Messenger

Një virus i cili shndërron kompjuterat në një “minierë” për prodhimin e monedhave kriptografike pa dijeninë e tyre po përhapet me shpejtësi në Facebook Messenger. Malueri i quajtur “Digmine” po përhapet në versionet desktop të aplikacionit Facebook në shfletuesin Chrome sipas Trend Micro. Nëse llogaria e Facebook është e vendosur që të hapet automatikisht, Digmine do të manipulojë Facebook Messenger ...

Read More »

Prokurorët kërkojnë 12 vite burgim për trashëgimtarin e Samsung Jay Y. Lee

Prokurorët kërkuan 12 vite burgim për trashëgimtarin e fronit të Samsung Jay Y. Lee gjatë seancës së apelit mbajtur ditën e sotme në Gjykatën e Lartë të Seulit. Kërkesa u bë ndërsa trupi gjykues po dëgjonte apelimin e Lee i cili mohoi çdo akuzë duke thënë se nuk kishte takuar asnjëherë presidenten e vendit Park Geun Hye. Miliarderi 49 vjeçar ...

Read More »

Karçanaj: Prej janarit, biznesi mund të kryejë online pagesa tatimore

Kreu i Agjencisë Kombëtare të Shoqërisë së Informacionit, znj. Mirlinda Karçanaj mori pjesë të enjten e 27 dhjetorit në takimin e organizuar nga ministrja e Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes, znj. Sonila Qato me bizneset e vendit, zhvilluar në ambientet e Kryeministrisë. Duke folur para të pranishmëve, znj. Karçanaj, përmendi shkurtimisht disa të dhëna statistikore lidhur me shërbimet që ofrohen ...

Read More »

“Rikthimi” i Bitcoin ndalet në 16,000 dollarë

Bitcoin fitoi terren pas festës së Krishtlindjeve pas rënies drastike që shënoi javën e kaluar. Ditën e Mërkure kaloi vlerën e 16,000 dollarëve pasi humbi 30% të vlerës në një ditë të Premten e kaluar. Monedha kriptografike e filloi vitin me një vlerë prej 1,000 dollarësh dhe pavarësisht shqetësimeve në rritje arriti vlerën rekord prej 20,000 dollarësh. Rritja e vlerës ...

Read More »

BeeChat, aplikacioni i parë i komunikimit bazuar në blockchain

Ndërsa kriptomonedhat vijojnë të fitojnë terren në mbarë botën, debutimi i BeeChat shënon hapin e parë drejt një platforme komunikimi bazuar në blockchain. Pas debutoi në Tetor, BeeChat arriti miliona përdorues në mbarë botën dhe aktualisht përmes tij dërgon miliona mesazhe. BeeChat ka publikuar disa përditësime dhe tani ofron mbështetje për 10 monedha dixhitale. Aplikacioni është i disponueshëm në iOS ...

Read More »