Teknologjia Blockchain

Bota e teknologjisë dhe e investimeve është e shqetësuar për blockchain dhe monedhat kriptografike. Sipas CoinDesk, fondet e kapitaleve të shpërndara në hapësirë ​​janë rritur vazhdimisht që nga viti 2013 dhe në vitin 2017 numri i fondeve globale të fokusuara në kriptografi shpërtheu nga më pak se 40 në mbi 200 deri në fund të vitit. Bazuar në vigjilencën e ...

Read More »

Monedhat kriptografike nuk përbëjnë kërcënim për stabilitetin financiar thotë qeveria Gjermane

Përfaqësues të Qeverisë Federale Gjermane thanë se kriptomonedhat nuk përbëjnë rrezik për stabilitetin financiar raportoi CoinTelegraph. Megjithatë qeveria e sheh rregullimin e këtij tregu të domosdoshëm. Sipas tyre volumi i transaksioneve në monedha kriptografike është tepër i ulët krahasuar me sistemin global financiar. Megjithatë qeveria Gjermane e sheh të nevojshme monitorimin nga afër të zhvillimeve në këtë industri në nivel ...

Read More »

Twitter përditëson aplikacionin për të nxjerrë në pah aktivitetet si Kupa e Botës

Twitter tha ditën e Mërkure se do të aplikojë disa ndryshime për të vënë theksin tek Kupa e Botës, tërmetet, dasmat mbretërore dhe zgjedhjet. Prej vitesh Twitter është përpjekur të joshë përdoruesit duke vendosur theksin tek aktivitetet, lajmet e shpejta dhe transmetimet live ndryshe nga Facebook. Rrjeti social i mikroblogimit tha se tani e tutje do të lajmërojë përdoruesit përmes ...

Read More »

Tesla në vështirësi, shkurton 9% të fuqisë punëtore

Tesla do të shkurtojë 9% të fuqisë tha CEO i kompanisë Elon Musk ditën e Mërkure. Ai argumentoi se kjo bëhet për të shkurtuar kostot e dhe shndërruar Teslan në fitimprurëse. Kompania nuk tha sesa punonjës do të largohen. Aktualisht kompania ka 37,543 punonjës prandaj shkurtimi me 9% do të thotë largimin e 3,000 prej tyre. Që nga themelimi 15 ...

Read More »

Google po ngushton zgjerimet e Chrome kështu që ju nuk mund t’i instaloni ato nga faqet e internetit.

Google po njofton disa ndryshime në mënyrën se si merret me zgjerimet në shfletuesin e saj Chrome. Duke filluar nga sot, zgjerimet e reja të publikuara do të jenë të disponueshme vetëm në Web Store të Chrome. Për vite të tëra, zhvilluesit e uebit kanë qenë në gjendje të bëjnë instalimet e zgjerimeve të Chrome nga faqet e tyre të ...

Read More »

Prezantohet Gears 5 në Xbox One dhe në PC

Hyrja e ardhshme kryesore në serinë e Gears of War do të vijë në vitin 2019. Në fjalimin e tij sot, Microsoft zyrtarisht zbuloi Gears 5, loja e parë e re në serinë e revoleve të ashpra që nga viti 2016. Titulli do të ketë Kait Diaz, e cila debutoi në Gears 4 dhe u luajt në modalitetin multiplayer të ...

Read More »

Airbnb do të ofrojë strehim në rast emergjencash

Vitin e kaluar, Airbnb prezantoi një program të quajtur Open Homes, i projektuar për të lejuar përdoruesit e Airbnb të ofrojnë strehim emergjent pas një katastrofe. Pronarët e shtëpive mund të lejojnë refugjatët ose të evakuojnë për të gjetur strehim në një njoftim të shkurtër – falas. Kompania po e zgjeron këtë program (nëpërmjet Techcrunch) me një projekt pilot që ...

Read More »

Microsoft mbyll forumet e Windows 7 dhe 8

Microsoft nuk do të marrë më  pjesë zyrtarisht në një shumëllojshmëri të forumeve të mbështetjes së produktit për disa programe dhe pajisje më të vjetra, monitorimin e tyre për sjellje të këqija. Gjithsesi, asnjë nga këto nuk është një surprizë, por ju ndoshta keni kërkuar gjetkë për marrjen e përgjigjet tuaja Zune. (Dhe Zune është i vetmi që do të ...

Read More »

Postimet e vendeve të punës të Facebook sinjalizojnë se kompania do të fillojë monitorimin e lajmeve të rreme

Facebook po kërkon të punësojë “specialistë të besueshmërisë së lajmeve” që me sa duket të analizojnë lajmet për të përcaktuar se çfarë është e vërtetë dhe çfarë është e rreme. Kompania publikoi dy lista pune, një për një folës anglez dhe një tjetër për një folës spanjoll. Ndonëse rolet tani quhen “Specialist i Botimeve të Lajmeve”, në postimet e tyre ...

Read More »

UBT-CERT në Tiranë me studentët e Fakultetit të Teknologjisë Informative për promovimin e Summer Academy CSP

34777668_1656075894474147_2930491155684524032_o-1024x683.jpg

UBT-CERT vazhdon aktivitetin e saj promovues të “UBT International Summer Academy Cyber Security & Privacy (ISA-CSP 18)” ku në kuadër të saj do të zhvillohet Albanian Cyber Academy 2, e cila do të zhvillohet në Tiranë 12-14 korrik 2018. Në një takim me studentët e Fakultetit të Teknologjisë Informative (FTI) të Universitetit Politeknik të Tiranës, UBT-CERT së bashku me AKCESK ...

Read More »