14 December 2018

Samsung konfirmon telefonin e parë 5G brenda gjashtë mujorit të parë të 2019-ës

Operatori celular Amerikan Verizon dhe Samsung konfirmuan ditën e Hëne lançimin e telefonit të parë 5G në 2019-ën në SHBA. Lajmi vjen pak orë pasi Bloomberg raportoi se Apple nuk do të prezantojë një telefon 5G përpara 2020-ës. Shtyrja e planeve të Apple do ta bëjë më të lehtë për Samsung dhe Verizon të fitojnë konsumatorë të cilët mezi presin ...

Read More »

Samiti i G20-ës diskuton rregullimin dhe taksimin e kriptomonedhave

Konferenca e G20-ës e cila po mbahet në kryeqytetin e Argjentinës Buenos Aires, krahas diskutimeve të liderëve të botës për situatën politike, ekonomike dhe sociale në arenën ndërkombëtare, solli edhe zhvillime të reja specifikisht për botën e kriptomonedhave. Politikanët që morën pjesë në këtë Samit, nënshkruan një dokument i cili ka për qëllim të krijojë një zgjidhje në lidhje me ...

Read More »

Instagram lejon përdoruesit të postojnë fotografi vetëm për “miqtë e ngushtë”

Close-Friends-EN-3-1024x885.jpg

Në epokën e Instagram, ju mund të shpërndani detaje të jetës suaj në një masë të caktuar dhe mbase nuk do të ishit të kënaqur që të ishin publike edhe për një koleg pune, kushëri të largët apo një i huaj. Në të vërtetë media sociale dita ditës është bërë më pak miqësore. Instagram mendon se ka zgjidhjen e duhur ...

Read More »

Për herë të parë në histori autoritetet Amerikane vendosin sanksione ndaj adresave Bitcoin

Departamenti Amerikan i Thesarit zbuloi ditën e sotme emrat e dy individëve që fshihen pas sulmit me ransomware SamSam me të cilin u vodhën 6 milionë dollarë në bitcoin në Gusht. Emrat e tyre janë Ali Khorashadizadeh dhe Mohammad Ghorbaniyan. Nga dita e sotme çdo individ Amerikan apo biznes e ka të ndaluar të bëjë biznes me këta d individë ...

Read More »

Microsoft kalon Apple për nga vlera e tregut

Microsoft tashmë është zyrtarisht kompania më e vlerë në botë duke tejkaluar Apple. Vlera e tregut e Microsoft kishte kaluar atë të Apple ditën e Premte. Gjatë javës e kishte kaluar edhe periodikisht por Apple ishte kundërpërgjigjur. Ditën e Premte vlera e Microsoft ishte 851.2 miliardë dollarë ose 110.89 dollarë për aksion. Ndërsa vlera e tregut e Apple ishte 847.4 ...

Read More »

Departamenti Amerikan i Thesarit publikon emrat dhe adresat Bitcoin të personave që fshihen pas ransomware SamSam

Departamenti Amerikan i Thesarit zbuloi ditën e sotme emrat e dy individëve që fshihen pas sulmit me ransomware SamSam me të cilin u vodhën 6 milionë dollarë në bitcoin në Gusht. Emrat e tyre janë Ali Khorashadizadeh dhe Mohammad Ghorbaniyan. Nga dita e sotme çdo individ Amerikan apo biznes e ka të ndaluar të bëjë biznes me këta d individë ...

Read More »

Google shton limitin e bisedave në Hangouts Meet në 100 pjesëmarrës

Google do të dyfishojë numrin e pjesëmarrësve në një bisedë në aplikacionin Hangouts Meet pjesë e suitës së produktivitetit G Suite. Hangouts Meet debutoi vitin e kaluar kur u shkëput nga platforma Hangouts në dy: Hangouts Chat, një platformë e stilit të Slack, dhe Hangouts Meet, një aplikacion video konferencash ngjashëm me Skype. Që nga debutimi ky aplikacion është përmirësuar ...

Read More »

Teknologjia e ekraneve me palosje të Samsung është vjedhur dhe shitur tek Kinezët

Gara për të sjellë një teknologji të ekraneve me prekje është bërë aq agresive saqë disa lojtarë po mbështeten edhe tek spiunazhi korporativ për të arritur objektivat. Prokurorët e Koresë së Jugut paditën nënte persona të cilët thuhet se kanë shitur informacionet të teknologjisë së ekraneve fleksibël të Samsung. Sipas Reuters, dokumentet e shitura në Kinë kanë vlerën e 13.85 ...

Read More »

Hakohet rrjeti i hotelerive ku bën pjesë edhe Sheraton, ekspozohen 327 milion rekorde klientësh

Starwoods Hotels konfirmoi se databaza e klientëve saj prej 500 milion është vjedhur në një sulm kibernetik. Në pronësi të Marriot Starwoods është zinxhiri më i madh në botë i hotelerive me 11 marka dhe 1,200 prona në mbarë botën ku përmendim: W Hotels, ST. Regis, Sheraton, Westin, Element dhe shumë të tjerë. Marriot mësoi se qasja e paautorizuar në ...

Read More »

Banka Qendrore Evropiane rivalizon PayPal me sistemin e ri të transfertave TIPS për mbarë Evropën

Banka Qendrore Evropian lançoi ditën e Premte një sistem të ri i cili u lejon bankave të kryejnë pagesa të shpejta në mbarë Evropën duke i ndihmuar të konkurrojnë më mirë me PayPal dhe gjigandë të tjerë të teknologjisë. Zhvilluar prej mëse një viti, sistemi TARGET Instant Payment Settlement (TIPS) bën të mundur transfertat në mbarë Evropën në pak sekonda ...

Read More »