21 September 2018

GoPro prezantoi linjën e re të kamerave të aksionit Hero7

GoPro rifreskoi tërë linjën e kamerave të aksionit ditën e sotme duke sjellur produkte dhe emra të rinj por jo përditësimet e pritura të harduerëve të tyre. Linja e re ka një avantazh të madh: është më pak konfuze për konsumatorin. Hero7 White, Silver dhe Black kushtojnë 199 dollarë, 299 dollarë dhe 399 dollarë respektivisht. Ndryshe nga e kaluara kur ...

Read More »

Zgjero botën tënde me Galaxy A7

SM-A750F_002_Back_Black-1024x683.png

Samsung Electronics prezantoi sot Galaxy A7, telefoni më i fundit në familjen Galaxy A. Me një kamera të pasme të fuqishme me lente të trefishtë, dizajn me shkëlqim dhe me funksione që nuk duhet t’ju mungojnë në përditshmërinë tuaj, Galaxy A7 inovativ është pajisja e duhur për çfarëdo momenti në jetën tuaj. “Samsung është i angazhuar për të sjellë risi ...

Read More »

Rritet volumi tregtar, çfarë pritet të ndodhë me vlerën e Bitcoin?

BTCUSD-hourly-chart-4.png

Ditën e Enjte Bitcoin u rrit me 1.5% kundër dollarit Amerikan. Mbrëmjen e kaluar ra deri në 6,100 dollarë në Bitfinex, pika më e ulët që nga data 14 Gusht duke sinjalizuar një tjetër rënie të ngjashme me të fillim Qershorit dhe Gushtit. Por ndodhi ajo që nuk pritej ndërsa monedha u rrit me shpejtësi në 6,550 dollarë pavarësisht lajmeve ...

Read More »

Tregu i celularëve e mbyll vitin 2017 humbje

download-1.png

Tre kompanitë celulare, Vodafone, Telekom dhe Albtelecom, pësuan një rënie në të ardhurat e përgjithshme prej 8.6% gjatë vitit 2017, ku rënia më e madhe i takoi kompanisë Telekom, bëhet e ditur nga të dhënat e bilanceve të dorëzuara në Qendrën Kombëtare të Biznesit. Të tre kompanitë patën të ardhura të përbashkëta prej 33.5 miliardë lekësh (rreth 257 milionë euro) ...

Read More »

AKEP mbyll 56 uebfaqe bastesh online

Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (akep) ka bllokuar aksesin e 56 faqeve elektronike që ofronin zhvillimin e lojërave online, pas një kërkese të Autoritetit të Mbikëqyrjes së Lojërave të Fatit (shih listën e faqeve të bllokuara në fund). Burime zyrtare të AKEP thanë për Monitor se “AKEP nuk është institucioni iniciues dhe as vendimmarrës në lidhje me bllokimin e ...

Read More »

Fitimi i Samsung nga çipet e memorie do të bjerë në 2019-ën

Rënia e kërkesës për çipe memorie ka bërë një Samsung të ndryshojë strategjinë për vitin e ardhshëm duke ulur menjëherë prodhimin raportoi Bloomberg. Prodhuesi më i madh i çipeve NAND dhe DRAM parashikoi një rritje më të vogël sesa kishte menduar prej 20% dhe 30% në kërkesë vitin e ardhshëm. Së bashku me SK Hynix dhe Micron Technology Samsung dominon ...

Read More »

Përditësimi i ardhshëm i WhatsApp rrit jetëgjatësinë e baterisë

4364000-6180275-image-a-25_1537271413144.jpg

Lajme të mira për përdoruesit e WhatsApp sepse përditësimi i ardhshëm i aplikacionit do të rrisë jetëgjatësinë e baterisë por jo vetëm. Një tjetër risi e përditësimit do të jetë “Dark Mode” një funksion i cili konverton ikonat, menutë dhe sfondet në ngjyrë të errët për të mbrojtur sytë e përdoruesve. Shumë aplikacione popullore si Youtube, Twitter dhe Microsoft Outlook ...

Read More »

Inmarsat dhe Panasonic bashkëpunojnë për të sjellë internet në fluturimet ajrore

Kompania satelitore Britanike Inmarsat tha se ka nisur një bashkëpunim me kompaninë Japoneze Panasonic Avionics për të ofruar shërbim interneti gjatë fluturimeve ajrore. Një marrëveshje 10 vjeçare, Inmarsat do të jetë furnizuesi kryesor me konektivitet i Panasonic përmes sinjalit satelitor Ka-Band. Air New Zeland ishte kompania e parë që integroi shërbimet e Insmarsat në 2016-ën. Ofrimi i shërbimeve të internetit ...

Read More »

Japonezët kanë humbur 540 milion dollarë monedha kriptografike që nga fillimi i vitit

Hakerët ka vjedhur të paktën 540 milion dollarë në monedha kriptografike nga qytetarët Japonezë në gjysmën e parë të 2018-ës. Më 20 Shtator, Policia Japoneze zbuloi se numri i incidenteve gjatë kësaj periudhe ka qenë 159. Rekordin e mban hakimi i bursës Coincheck ku humbi 516 milionë dollarë në Janar. Ndërsa nga hakimi i llogarive individuale u vodhën 22 milionë ...

Read More »

iOS 12.1 konfirmon iPad-in e ri

Screen-Shot-2018-09-18-at-22.54.58.png

Gjatë eksplorimit të iOS 12-ës, 9to5Mac zbuloi detaje që konfirmojnë ardhjen e një iPad-i të ri. Duke gërmuar në setupin e iOS 12, sajti gjeti një referencë “iPad2018Fall” që lë të kuptohet se një iPad i ri mund të jetë rrugës për të debutuar muajin e ardhshëm. Ende ky nuk është raportimi i parë i cili flet për modelet të ...

Read More »