Google Assistant tashmë mund të transferojë para

Aftësia e re është në dispozicion në Android dhe iOS për përdoruesit e Google Pay.   Doni  t’i dërgoni  para  një miku? Tani ju mund t’i kërkoni Asistentit të Google të realizojë transaksionin. Duke filluar nga e  enjtja, asistenti dixhital i Google do të jetë në gjendje të menaxhojë transfertat e parave nga peer-to-peer duke përdorur Google Pay në Android dhe ...

Read More »

Amazon patenton një lloj të ri droni

amazon1.jpg

Amazon ka regjistruar një patentë për një dron i cili bën dërgesa dhe i përgjigjet klientëve kur ata e thërrasin ose ja bëjnë me dorë. Ky dron është konceptuar i tillë që njeh lëvizjet e njerëzve dhe përgjigjet në varësi të tyre. Të tilla lëvizje përfshijnë lëvizjen e dorës, drejtimi me duar, dritat dhe gjithashtu të folurën, siç mund ta ...

Read More »

Kirurgu David Nott: Hakimi çoi në sulmin ajror të Sirisë

siri1.jpg

Një kirurg britanik, i cili ndihmoi mjekët sirianë nëpëmjet  internetit, ka deklaruar se dyshon se kompjuteri i tij është hakuar, duke çuar në një goditje ajrore në një spital. David Nott, i cili ka kryer operacione në zona të ndryshme lufte, ndihmoi kolegët e tij sirianë, në vetëm një rast,  gjatë një operacioni, nëpërmjet Skype dhe WhatsApp. Operacioni 2016 u ...

Read More »

Prodhimi në masë i BMW-ve elektrike jo përpara 2020-ës

BMW nuk do të fillojë prodhimin në masë të makinave elektrike deri në 2020-ën për shkak se teknologjia nuk sjell fitime të mjaftueshme për të rritur volumin e prodhimit thanë drejtuesit e kompanisë. Prodhuesi Gjerman prezantoi makinën e parë elektrike në 2013-ën dhe ka investuar ndjeshëm në teknologji të ndryshme baterish, softuerësh dhe motorësh elektrikë. Modeli i8 Roadster do të ...

Read More »

Mosmarrëveshjet mes Serbisë dhe Kosovës, mikrovalët janë gjashtë minuta prapa në Evropën Kontinentale

Në një njoftim për shtyp ditën e Marte, Rrjeti Evropian i Transmetimit të Elektricitetit ENTSO-E tha se furrat, mikrovalët, dhe valët radio janë 6 minuta prapa në Evropën Kontinentale si rezultat i mosmarrëveshjeve të interkonjeksionit mes Serbisë dhe Kosovës. Orët e pajisjeve elektrike zakonisht tregojnë kohë në bazë të frekuencës së elektricitetit e cila supozohet të jetë 50Hz. Nëse kjo ...

Read More »

Binance në shënjestër të autoriteteve Japoneze raporton Nikkei

Japonia ka lëshuar paralajmërime në drejtim të bursës së monedhave kriptografike Binance sipas një raporti të Nikkei. Binance, bursa numër një në botë sipas CoinMarketCap për nga volumi tregtar në 24 orë, u godit nga një sulm kibernetik më 7 Mars. Megjithatë i menjëhershëm ka qenë reagimi i CEO së Binance Changpeng Zhao i cili përmes rrjetit social Twitter hodhi ...

Read More »

Tarifat e telefonisë celulare, AKEP kërkon që kompanitë duhet të lajmërojnë 20 ditë para për ndryshimet

Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare ka vendosur të ndërhyjë në rregulloren e vitit 2012 “Mbi publikimin e informacionit për tarifat si dhe kushtet e aksesit dhe përdorimit të shërbimeve të komunikimeve elektronike publike”. Në draftin e nxjerrë për konsultim, AKEP ka bërë të paktën tre shtesa. Së pari, në nenin 6 të saj ku renditet në 11 pika lloji ...

Read More »

Zuckerberg kërkon falje për skandalin Cambridge Analytica

Shefi ekzekutiv i Facebook Mark Zuckerberg kërkoi falje ditën e Mërkure për gabimet e bëra nga kompania e tij dhe mënyrën sesi ka shfrytëzuar të dhënat personal të 50 milion përdoruesve. Ai premtoi të kufizonte aksesin e zhvilluesve në informacione të tilla. Rrjeti social me numrin më të madh të përdoruesve në botë është përballur me akuza autoritetet Evropiane dhe ...

Read More »

Stafi i Apple tregon 8 gabime që bëjnë përdoruesit e iPhone

Sa herë jemi përballë një telefoni të ri mundohemi ta ruajmë sa më shumë e mos të pësojë asnjë dëmtim. Mirëpo, kur na ndodh që telefoni të ketë probleme, gjithmonë mundohemi të gjejmë justifikime nga më të ndryshmet duke mos menduar që ndonjëherë fajin duhet ta gjejmë tek vetja. Më poshtë po listojmë disa këshilla nga stafi i Apple se ...

Read More »

Warren Buffet, Bitcoin e pret një fund i keq

Bitcoin u rrit për 1,900% vitin e kaluar, para se të binte prapë Investitori legjendar, Warren Buffet, ka paralajmëruar se përdoruesit e Bitcoin përballen me një katastrofë – duke thënë se kriptomonedhat do të falimentojnë. Por rregullatorët, bankierët dhe tregtarët me përvojë paralajmërojnë se kjo monedhë virtuale është një “flluskë helmuese”, e cila do t’i shkatërrojë shumë njerëz të përfshirë ...

Read More »