Home » Fisnik Vukaj

Fisnik Vukaj

Ja se si lindi aparati i parë fotografik dixhital

Bota e sotme mund të “kapet” dhe të dokumentohet në çdo moment vetëm me njësha dhe zero. Hardueri që e nisi gjithë këtë koncept ishte një projekt laboratorik, që duhej zhvilluar vetë, në vitin 1974. Qëllimi i tij ishte testimi i disa pajisjeve të vogla të reja dhe rezultati ishte: një pajisje “Frankenstein” për atë kohë. Një pajisje që vite ...

Read More »

Canalys: Tabletët do të mbizotërojnë, luftë mes markave në vitin 2014

Tabletët do të tejkalojnë pothuajse të gjitha shitjet e PC-ve, të të gjitha llojeve, vitin e ardhshëm, duke përbërë rreth 50% të tregut, sipas parashikimeve të analistëve nga Canalys. Në tremujorin e këtij viti, ato pësuan rritje me 18%, ndërsa dërgesat për shitje të desktopëve dhe notebook-ëve vazhdojnë të bien. Analistët parashikojnë se do të dërgohen për shitje 285 milionë ...

Read More »

WhatsApp rezulton aplikacioni më i suksesshëm për dërgimin e mesazheve tek smartfonët

Sipas një kërkimi të realizuar së fundmi, rezulton se Facebook qëndron disa hapa larg aplikacionit WhatsApp përsa i përket dërgimit të mesazheve në pajisjet mobile. Firma kërkimore OnDevice ka anketuar më tepër se 4000 përdorues smartfonësh në 5 shtete të ndryshme (SHBA, Brazil, Afrika e Jugut, Indonezi, Kinë) dhe ka zbuluar se 44% e tyre përdorin WhatsApp për të komunikuar ...

Read More »

LG do të rikthehet më “fleksibël” se kurrë me lançimin e G Flex 2

Në qoftë se mendoni se smartfonët Samsung Galaxy Round dhe LG G Flex nuk janë aq fleksibël sa duhet për të tërhequr vëmendjen tuaj, atëherë do të duhet të prisni edhe një vit tjetër derisa të hidhet në treg smartfoni i parë me të vërtetë fleksibël. Sipas një lajmi të publikuar nga ZDNet Korea, rezulton se LG është duke punuar për ndërtimin ...

Read More »

iPad Mini vs. iPad Mini Retina

Që prej lançimit të iPad-ëve të rinj të Apple është diskutuar së tepërmi mbi avantazhet e ekranit Retina. Për të kuptuar diferencën mjafton të krahasoni iPad Mini-in e prodhuar më parë, ekrani i të cilit ka 786.432 piksel me iPad Mini Retina i cili ka mbi 3 milion piksel. Përveç cilësisë së ekranit, ajo çka të impresionon më tepër është ...

Read More »

Ja çfarë ka ndërmend të bëjë Apple në të ardhmen për të lehtësuar përdorimin e iPhone-it

Një prej risive më të rëndësishme të iPhone 5S ishte padyshim Touch ID, sensori që mundëson kyçjen e telefonit nëpërmjet skanimit të shenjës së gishtit, por mesa duket kjo teknologji ishte vetëm fillimi për Apple. Një patentë e regjistruar së fundmi zbulon planet e kompanisë lidhur me kthimin e komplet ekranit të smartfonit në një sensor për dallimin e shenjës ...

Read More »

HTC i bashkohet trendit të artë duke lançuar HTC One Gold

Para pak kohësh HTC lançoi versionin e HTC One prej ari 18-karat i cili kushtonte rreth 4400 $. Si rezultat i suksesit të këtij modeli, kompania ka vendosur të lançojë versionin e dytë të artë të smartfonit të tij lider HTC One, por këtë herë nuk është e nevojshme që të jeni shumë të pasur për të disponuar një të ...

Read More »

Samsung prezanton një tjetër smartfon të stërmadh, Galaxy Grand 2

Samsung ka lajmëruar mbi lançimin e një smartfoni tjetër me ekran të madh prej 5.25 inç Galaxy Grand 2. Ashtu si edhe paraardhësi i tij, Galaxy Grand, ai mund të kategorizohet si një smartfon mesatar me ekran të stërmadh. Pajisja ka ekran me rezolucion 1280×720 TFT, proçesor quad-core 1.2GHz, 1.5GB RAM plus 8 GB hapësirë kujtese, e zgjerueshme përmes kartave ...

Read More »

HTC One me Android 4.4 KitKat vjen në fund të janarit

Më herët, HTC One ishte parë si njëri nga smartfonët më të mirë me sistemin operativ Android. Por edhe tani, që kanë kaluar disa muaj që kur ka dalë për herë të parë, HTC One është ende në mesin e opsioneve më të mira për përdoruesit e sistemit Android, por është duke i munguar Android 4.4 KitKat, që është përditësimi ...

Read More »

Samsung premton debutimin në vitin 2015 të pajisjeve me ekran që mund të lakohet

Kompania Samsung ka në plan lançimin e smartfonëve dhe pajisjeve të tjera me ekrane që mund të lakohen (palosen). Gjatë eventit “Analyst Day” të organizuar ditën e mërkurë në qytetin Seul të Koresë së Jugut, CEO i kompanisë prezantoi ecurinë e teknologjisë së ekraneve për vitet në vazhdim. Në këtë prezantim theksohej progresi i planifikuar nga Samsung i cili do ...

Read More »