14 December 2018
Home » Bruno Sholla (page 796)

Bruno Sholla

iPad Pro “ngrin” gjatë ngarkimit të baterisë. Apple e konfirmon!

tim-cook-58.jpg

Apple ka publikuar një dokument i cili tregon se kompania amerikane është e ndërgjegjshme për një problem në tabletin e ri 12.9 inç iPad Pro. Tableti “ngrin” kur lidhet me një portë energjie për ngarkimin e baterisë dhe mund të sillet në gjëndje funksionale vetëm një rindezje të imponuar përmes butonëve. Për më shumë se një javë konsumatorët janë ankuar ...

Read More »

Kina zotëron superkompjuterin më të fuqishëm në planet

eca86bd9e2eb1516011b02.jpg

Superkompjuteri Tianhe-2 është është makina më e fuqishme kompjuterike në planet sipas listës së 500 kompjuterave më të fuqishëm në botë përpiluar nga Laboratori Lawrence Berkeley në SHBA dhe Universiteti i Tenesit. Kjo është hera e gjashtë me rallë që Kina kryeson. Gjithashtu nga kjo listë mësojmë se Kina zotëron 109 prej 500 kompjuterave më të fuqishëm në planet. Nga ...

Read More »

LG anullon shitjet e Watch Urbane, orës inteligjente të parë me konektivitet celular LTE

LG-Watch-Urbane-2nd-Edition-01-1024x769.jpg

LG G Watch Urbane edicioni i dytë i orës inteligjente bëri bujë kur u prezantua zyrtarisht për vetë faktin se ishte e paisjur me konektivitet celular LTE. Supozohej se do të ishte ora e parë me LTE fuqizuar nga platforma Android Wear. E papritura ka ndodhur tashmë. Sipas raporteve të shumta, ora inteligjente është tërhequr nga dyqanet e shitjes për ...

Read More »

Shefi ekzekutiv i T-Mobile SHBA: BlackBerry do të rikthehet fuqishëm

black.jpg

Me debutimin e BlackBerry Priv reagimet dhe opinionet e analistëve e përdoruesve kanë rezultuar po aq pozitive sa edhe negative. Megjithatë ajo që ka rëndësi për kompaninë kanadeze ka qenë vëmendja e të gjithëve e kush e bën më mirë sesa një telefon me sistem operativ Android. Këto janë përpjekje për mbijetesë të Blackberry. BlackBerry Priv ka tërhequr edhe vëmendjen ...

Read More »

Interneti mobil në Kosovë në ekspansion citon raporti më i fundit i ARKEP

Untitled3234.jpg

Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare në Kosovë (ARKEP) ka publikuar të dhënat statistikore më të fundit lidhur me tregun e telekomunikacionit në vend. Të dhënat që vinë nga tre mujori i tretë i këtij viti që bie të jetë periudha Korrik – Shtator 2015 zbulojnë se sektorët që kanë shënuar rritje janë numri i linjave të internetit fiks dhe ...

Read More »

Europa merr masa shtrënguese ndaj monedhave dixhitale dhe transfertave elektronike pas sulmeve të Parisit

download.jpg

Vendet anëtare të Bashkimit Europian po planifikojnë të marrin masa shtrënguese ndaj monedhave virtuale dhe pagesave online kryer përmes kartave të kreditit në përpjekje për të luftuar financimin e terrorizimit pas sulmeve famëkeqe të Parisit raportoi agjensia e lajmeve Reuters. Ministrat e Drejtësisë së vendeve anëtare të unionit janë mbledhur ditën e sotme në Bruksel për të përcaktuar masat parandualuese. ...

Read More »

LG shpall konkurrencë të hapur ndaj Google, Apple dhe Samsung me shërbimin e pagesave mobile G Pay

lg-logo-100629042-large.png

Ekzistojnë kaq shumë produkte që përmbajnë fjalën “Pay” në emërtim. Ky fenoment siduket nuk përbën problem për LG-në i cili prezantoi ditën e djeshme shërbimin e saj të pagesave G Pay. Ky shërbim i shtohet listës kryesur nga Apple Pay, Android Pay dhe Samsung Pay. Kanë ekzistuar edhe më parë spekulime për këtë shërbim por vetëm ditën e djeshme LG ...

Read More »

Samsung po sjell në treg një telefon të rangut të lartë me rrokullisje frymëzuar nga Adele

890.jpg

I detyrohemi që të gjithë një kërkim faljeje këngëtares britanike Adele, shkruan ditën e sotme prestigjozja britanike The Guardian. Pas kriticizmit ndaj këngëtares për përdorimin e një telefoni me rrokullisje në një prej këngëve të saj, sot dolën lajme pafund se Samsung ka në plan ta bëjë realitet me një telefon të ri. U publikuan disa foto të një telefoni ...

Read More »

Facebook filloi testimin e funksionaliteve të reja në ndihmë të fondacioneve të bamirësisë

1ad05142-163b-4619-9837-954079d2894b-2060x1236.jpeg

Rrjeti social Facebook ka filluar testimin e disa funksioneve të reja për tu ardhur në ndihmë fondacioneve për të grumbulluar të ardhura. Aktualisht plot 37 partnerë i janë bashkuar kësaj nisme. Momentalisht këto mjete të reja janë të disponueshme vetëm në Shtetet e Bashkuara me mundësi për një ekspansion më të gjerë në të ardhmen. Po të hyjmë më në ...

Read More »

Ndërtimi 10586 i Windows 10 Mobile është versioni zyrtar dhe final i platformës

windows_10_mobile_sales.jpg

Më 18 nëntor, Microsoft publikoi ndërtimin më të fundit eksperimental të Windows 10 Mobile për anëtarët e “Fast Ring”. Ky ndërtim bart numrin 10586 (po i njëjti numër ndërtimi që ka Threshold 2) dhe me shumë gjasa mund të jetë versioni final i Windows 10 Mobile. Edhe pse zyrtarët e Microsoft nuk e kanë konfirmuar akoma, në uebfaqen e suportit ...

Read More »