Home » Bruno Sholla (page 748)

Bruno Sholla

Apple planifikon të nxjerë në shitje një model të ri 4 inç të iPhone në 2016-tën

Septimius_14.jpg

Shitjet rekord të modeleve 4.7 inç iPhone 6S dhe 5.5 inç iPhone 6S Plus kanë thyer tabutë e Steve Jobs që thoshte se askush nuk do të pëlqente një iPhone me ekran të madh. Megjithatë Apple akoma shet një model me ekran 4 inç, iPhone 5S, i cili tashmë i ka mbushur dy vite. Raportohet se në muajt e parë ...

Read More »

Afro 370 milion përdorues të Internet Explorer kanë 6 javë afat për të kaluar në versionin e fundit të shfletuesit

ie-100261034-primary.idge_.jpg

Afro 370 milion përdorues të Internet Explorer kanë vetëm 6 javë në disponim për të kaluar në versionin 11 të shfletuesit ose në një rival të Microsoft. Në Gusht të 2014-tës gjigandi i sistemit operativ suprizoi të gjithë kur tha se pas 12 Janarit të 2016-tës vetëm Internet Explorer 11 do të mbështetet zyrtarisht. Versionet e tjera të shfletuesit normalisht ...

Read More »

Florian Kunushevci, hakeri shqiptar nga Kosova që zbuloi dobësi sigurie në uebfaqet e ESET dhe SkyTV

12279215_1944259129131910_3781033383911545946_n1.jpg

Talentet nuk i kanë munguar asnjëherë këtyre trevave. Për 3 vite me radhë konkursi mbarëkombëtar Albanian ICT Awards e ka provuar këtë fakt. Por sot në qëndër të vëmendjes sonë është një djalosh shqiptar nga Kosova. Emri i tij është shfaqur në listën e 100 hakerave më të mirë publikuar nga platforma televizive në Zelandën e Re, Sky TV. Përmes ...

Read More »

Me Microsoft PowerApps çdokush mund të jetë një zhvillues aplikacionesh

powerapps-on-any-device.png

Familjes së suitës së produktivitetit Microsoft Office do ti bashkohet një anëtar i ri. Microsoft PowerApps bën të mundur virtualisht për çdo punojës kompanie të jetë i aftë të krijojë aplikacione mobile dhe ueb pa pasur nevojë të shkruajë qoftë edhe një linjë të vetme kodi. Aktualisht gjendemi përballë një sfide të vërtetë falë etjes së tregut për aplikacione mobile. ...

Read More »

Samsung prezantoi tre modele të reja të telefonëve metalikë Galaxy A 2016

samsung-logo-blue.jpg

Ka mbërritur më në fund përditësimi i shumëpritur i linjës Galaxy A. Këto linjë përfaqëson përpjekjet e para të Samsung për tu distancuar nga një dizajn prej plastike të telefonëve në filozofinë e metalit. Këtë vit, Galaxy A, sjell edhe risi siç janë skanerat e shenjave të gishtërinjve, stabilizim optik të imazheve dhe teknologjinë e Samsung Pay. Por le të ...

Read More »

Termat më të kërkuar në motorin e kërkimit të Yahoo: iPhone 6 dhe Windows 10

Yahoo-Wilson-Lam-Flickr.jpg

Muaji Dhjetor është periudha kur të gjithë fillojmë të reflektojmë rreth atyre që na kanë ndodhur përgjatë gjithë vitit. Në kuadër të kësaj, motori i kërkimit Yahoo ka publikuar listën e termave më të kërkuar në shërbimet e saj duke filluar nga motori i kërkimit, Flickr, Tumblr dhe Polyovre. Termi teknologjik më i kërkuar i vitit është: iPhone. Në listë ...

Read More »

BlackBerry publikoi përditësimin e parë madhor në telefonin Android BlackBerry Priv

blackberry_priv_main.png

Ditën e djeshme BlackBerry publikoi përditësimin e parë në telefonin e parë Android të prodhues kanadez, BlackBerry Priv. Ky përditësim në madhësinë e 475 MB është premtimi i BlackBerry për përditësime mujore të sigurisë në Android. Të gjithë telefonët BlackBerry Priv të blerë nga një dyqan i kompanisë do të përditësohen që nga dita e sotme ndërsa modelet e blera ...

Read More »

Rënia e çmimeve të disqeve solide SSD ngushton diferencat në kosto me hardisqet tradicionale

ssdupgrade_primary-100055637-large.jpg

Diferencat në çmime mes një disku solid( SSD ) dhe hard disku në aspektin e çmimit do ti përkasin së kaluarës në dy vitet e ardhshme. Firma hulumtuese DRAMeXchange parashikon se çmimet mesatare të SSD-ve do të biejnë në 0.24 dollar për GB në 2016-tën dhe në 2017-tën në 0.17 dollar për GB. Këto çmime përgjatë 2015-tës kanë qenë në ...

Read More »

Windows 10 arrin shifrën e 9 % të adoptimit. Windows 7 dhe 8 shënojnë rritje

windows_10_wallpaper.jpg

Padyshim që Windows 10-ta ka shënuar rritje të vazhdueshme, por të dhënat e muajit Nëntor që vinë nga firma analitike NetApplications demostrojnë një ngadalësim të dukshëm të adoptimit. Pas katër muajsh, Windows 10-ta zotëron vetëm 9 % sipas statistikave globale për adoptimin e sistemeve operative. Kjo platformë u tha se është instaluar në 75 milion kompjutera vetëm në katër javët ...

Read More »

Komuniteti Open Labs organizon për vitin e dytë me radhë evenimentin Wikipedia Weekend Tirana

12294666_771008376344269_6577924538703079839_n.jpg

Wikipedia Weekend Tirana 2015, ose pak më në shqip, Fundjava e Wikipedia zhvillohet në fundjavën e parë të dhjetorit për herë të dytë në Shqipëri. Ky aktivitet ka si qëllim të sjellë më pranë komunitetin duke punuar, socializuar dhe ndarë idetë rreth enciklopedise më të madhe në internet që është krijuar dhe mirëmbahet tërësisht nga vullnetarë. Gjithashtu ka si qëllim ...

Read More »