21 September 2018
Home » Bruno Sholla (page 625)

Bruno Sholla

Rusia gjobit Google me 6.8 miliard dollar për abuzime me Android-in

Google.android.hq_.1-640x427.jpg

Google është gjobitur me 6,8 milion dollar nga autoritetet ruse me arsyetimin se gjigandi i motorit të kërkimit ka thyer rregullat e konkurencës me sistemin operativ Android. Autoriteti Federal Anti-Monopol tha se Google kishte detyruar prodhuesit e telefonëve që të përfshijnë aplikacionin Google Search në ekranin parësor të telefonëve të tyre nëse donin qasje në dyqanin e aplikacioneve Play Store. ...

Read More »

Printer ushqimi 3D: Printoni vaktin tuaj

3dprintedfood.jpg__800x600_q85_crop.jpg

Falë një teknologjie të re të printerit 3D të ushqimit, mëngjesi i printuar është disa hapa më afër realitetit për konsumuesin e zakonshëm. Lipson, një profesor i inxhinierisë mekanike në universitetin e Kolumbisë, ka qenë duke studiuar printimin 3D afërsisht 20 vite, duke punuar në printimin e gjërave si plastik, metale, elektronik dhe biomateriale. Puna e tij në printimin 3D ...

Read More »

Firefox 49: Fjalëkalimet e ruajtura në HTTP do të ruhen automatikisht edhe në HTTPS

firefox_logo-930x488.png

Mozilla planifikon të lëshojë një përditësim për menaxherin e fjalëkalimeve të ndërtuar brenda shfletuesit që të bëjë fjalëkalimet HTTP të funksionojnë gjithashtu në faqe HTTPS. Nëse përdorni këtë funksionalitet për ruajtur fjalëkalimet në Firefox për momentin, ju mund të dini se menaxheri bën diferencë mes protokolleve HTTPS dhe HTTP. Kur ruani një fjalëkalim në http://shembull.com/ , nuk do të funksionojë ...

Read More »

Adblock Plus ofron një alternativë të re për bllokimin e reklamave

adblock_plus-930x488.png

Të enjten Facebook deklaroi se kishte filluar të shfaqte reklama në shfletues “për njerëzit që për momentin po përdornin softuer për të bllokuar reklamat”.  Adblock Plus, një nga bllokuesit më popullorë të reklamave me mbi 500 milion shkarkime, u përgjigj po atë ditë duke e quajtur lëvizjen “një rrugë e errët kundër zgjedhjes të përdoruesit”. Sot, vetëm dy ditë më ...

Read More »

Microsoft publikoi një ndërtim të ri eksperimental të Windows 10-tës për platformat desktop

windows_10_wallpaper-930x523.jpg

Microsoft ditën e djeshme publikoi një ndërtim të ri eksperimental të Windows 10-tës për kompjuterat i disponueshëm për të abonuarit në unazën e shpejtë të programit Windows Insider. Ky është ndërtimi i parë që nga mbërritja e përditësimit të përvjetorit të Windows 10-tës më 2 Gusht. Ndërtimi 14901 i cili vjen pas atij 1607 (14393) vjen në një moment kur ...

Read More »

Google tërheq nga Play Store integrimin e rrjetit social Google+

2_0002_apps-980x1043-640x423.jpg

Vijon eleminimi i rrjetit social Google+ ndërsa ky i fundit është larguar edhe nga një tjetër produkt i Google. Është momenti i Play Store, dyqani i aplikacioneve i cili nuk do të kërkojë një llogari Google+ në mënyrë që të votoni apo dërgoni përshtypje për aplikacionet. Në dyqanin e aplikacioneve ekzistonte një seksion “People” i cili tregonte vlerësimet e miqve ...

Read More »

Një firmë sigurie ofron 500,000 dollar për problemet kritike të sigurisë në iOS 9.3

ios-9.3-100676261-large.jpg

Një firmë sigurie po ofron shuma marramendëse prej 500,000 dollar për dobësitë zero ditore të zbuluara në iOS duke tejkaluar kështu shumat e larta të shpërblimeve që Apple njoftoi pak ditë më parë. Ditën e Marte, firma e sigurisë me seli në Teksas, Exodus Intelligence, tha se do të ofrojë nga 5,000 deri në 500,000 dollar për problemet e sigurisë ...

Read More »

#ShpëtoTwitterin quhet trendi më i ri në rrjetin social i cili jep lamtumirën në 2017-tën

2015-12-09-17.49.04-2-930x698-1.jpg

Përveç se është dobësuar ndjeshëm nga ngadalësimi i rritjes ditëve të fundit, rrjeti social Twitter po përballet me disa probleme të tjera. Kompania është shndërruar në viktimë të spekulimeve se rrjeti social do të japë lamtumirën në 2017-tën. Ditët e para të Gushtit në rrjetin social mori jetë një trend i ri shoqëruar nga popullariteti i lartë. #SaveTwitter është përpjekja ...

Read More »

Babai i internetit, Tim Berners Lee, kërkon ta rimarrë atë nga Facebook dhe Google

tim-berners-lee-1500-1200x0.jpg

Kur rrjeti mbarë botëror filloi në mes të 1990, ëndrra nuk ishte vetëm e madhe, ishte e shpërndarë.  Secili do të kishte faqen e tij, secili do të postonte mendimet e tij – ato nuk u quajtën blogje deri në 1999 – dhe secili do të ishte pronar i të dhënave të veta. Interneti përbëhej nga nyje të lidhura nga ...

Read More »

HP rifreskoi laptopët Stream me harduer dhe teknologji të reja

hp-stream_11_x360_snowwhite__frontright_entertainment_win10-copy-100676393-large.png

HP prezantoi ditën e sotme një rifreskim të laptopëve Stream, një linjë kompjuterash buxhetor me Windows 10 e cila shërben si një alternativë krahas Chromebook-ëve. Versionet më të fundit të linjës Stream përfshijnë një rifreskim të modelit 11.6 inç, hibridit x360 si dhe një rikthim të një modeli 14 inç. Laptopët e rinj do të kenë antenë të dyfishtë 802.11ac ...

Read More »