Home » Bruno Sholla (page 605)

Bruno Sholla

Samsung prezanton projektin ambicioz të inteligjencës artificiale në Galaxy S8

Screen-Shot-2016-11-05-at-8.43.12-PM-930x609.png

Samsung Electronics njoftoi ditën e Dielë se së bashku me Galaxy S8-tën do të lançojë edhe asistentin dixhital me inteligjencën artificiale. Gjatë Tetorit, prodhuesi numër 1 i telefonëve në botë bëri të ditur blerjen e Viv Labs, një firmë e drejtuar nga bashkë krijuesi i asistentit dixhital të Apple, Siri. Kështu Samsung planifikon të integrojë platformën e inteligjencës së kompanisë ...

Read More »

Ja sesi të publikoni cicërima në Twitter nëpërmjet shiritit të adresës në Chrome

chrome-extensions-every-twitter-user-should-know.1280x600-e1478522600867.jpg

A e dini se shiriti i adresës në shfletuesin Chrome, Omnibox, mund tu shërbejë shumë më tepër sesa të kërkoni diçka në internet. Mund të kërkoni një uebfaqe, një ngjarje në kalendar dhe tashmë falë një shtojce, Chromnitweet, mund të postoni cicërima në Twitter. I gjithë procesi është tejet i lehtë. Sapo të keni instaluar shtojcën në shfletuesin tuaj do ...

Read More »

WhatsApp shton mbështetjen për imazhet e animuara GIF në iOS

96857657_epa05287195_WhatsApp-large_transDGzgDyQhQusxl972-IFqFW24dU_YFKvc0zvFD3324UM.jpg

Aplikacioni WhatsApp në iPhone tani është i aftë të dërgojë foto GIF duke sfiduar dy prej platformave më popullore me këtë veçori, iMessage dhe Facebook Messenger. GIF janë imazhe të animuara pa zë të cilat përdoren për të shprehur reagime të ndryshme në rrjetet sociale. Edhe pse popullariteti i tyre filloi të binte, vitet e fundit është media sociale ajo ...

Read More »

Microsoft rikthen reklamat në Windows 10

windows-10-toolbar-ad-100691547-large.jpg

Kur fushata e ofrimit falas të Windows 10-tës përfundoi shumë përdorues patën një ndjesi lehtësimi duke menduar se Microsoft do të heqë dorë nga reklamat në sistemin operativ. Ja që nuk ndodhi sepse Microsoft i është kthyer strategjisë së vjetër dhe tani u përkujton përdoruesve se regjistrimi në Microsoft Rewards përmes Edge u garanton atyre më shumë përfitime. Plot njoftime ...

Read More »

50% e faqeve të hapura me Google Chrome realizohen mbi protokollin HTTPS

photo_20161104_094207-01-1-930x626.jpeg

Google zbuloi se gjysma e faqeve të aksesuara në Chrome tashmë mbrohen nga protokolli i sigurtë HTTPS. Që nga 2015-ta, gjigandi i internetit ka gjurmuar përdorimin e protokollit HTTPS në shfletuesin Chrome të dhëna të cilat janë përfshirë në raportin e transparencës. Rezultatet tregojnë se HTTPS sundon në Windows, Chrome OS, Linux dhe Mac ndërsa në platformat mobile ngelet akoma ...

Read More »

Modelet e reja MacBook Pro janë tejet të vështirë për tu riparuar

mVlAHBmfVwEVeT3A-980x735.jpg

Ekspertët e iFixit shtënë në duar një prej modeleve të reja të laptopëve të Apple javën e kaluar – modelin me butonat funksionalë në vend të panelit me prekje Touch Bar – dhe nuk ngurruan ta “copëtonin” për të mësuar çfarë ka brenda. Laptopi hapet me lehtësisë dhe disa komponentë do të jenë lehtësisht të menaxhueshëm edhe nga përdoruesit si ...

Read More »

Magnus ERX480, mini kompjuteri i ri i Zotac “Gati për Realitetin Virtual”

erx480-100691599-large.jpg

Mini kompjuteri më i ri i Zotac vjen për të përmbushur endërrat e shumë entuziatësve të realitetit virtual. Magnus ERX480 ka një kartë grafike AMD Radeon RX 480 të arkitekturës Polaris. Është i disponueshëm në tre modele: barebones, Plus dhe Windows 10. Versioni barebones ka një procesor Intel Skylake Core i5-6400T me frekuencë 2.2 Ghz dhe Radeon RX 480 por ...

Read More »

Vendos emërtimin e Wi-Fi “Daesh 21”, 18 vjeçari përballet me 3 muaj burgim

GettyImages-519340454-800x469.jpg

Media Franceze raportoi ditën e Premte se një 18 vjeçar nga qyteti Dijon i Francës është arrestuar nën akuzat e “promovimit” të terrorizmit. Ai do të përballet me 3 muaj burgim sepse emri i rrjetit të tij të Wi-Fi ishte “Daesh 21.” Daesh përfaqëson në gjuhën Arabe Shtetin Islamik dhe 21 është numri i departamentit Cote d’Or ku ndodhet edhe ...

Read More »

Një sulm kibernetik i paprecedent rrëzon internetin e Liberisë

hacker_cyber_attack-large_transM37qcIWR9CtrqmiMdQVx7NaZIr6BIRvvm1FZVuZurho.jpg

Një sulm kibernetik i paprecedent nxori terërisht offline internetin në shtetin afrikan të Liberisë ku hakerat shfrytëzuan të njëjtën metodë e cila nxori jashtë funksioni qindra uebfaqe muajin e kaluar. Sulmi rrit frikën se kriminelët po praktikojnë metoda të sabotimit të internetit në SHBA kur vendi tu drejtohet kutive të votimit më 8 Nëntor. Sulma të shumta ndërmarrë gjatë javës ...

Read More »

Gjermania prodhon trenin e parë me zero emëtime në atmosferë

161103111254-german-zero-emission-train-exlarge-169.jpg

Gjermania do të prezantojë trenin e parë për pasagjerë në botë pa emetim, i cili do të fuqizohet nga hidrogjeni. Coradia iLint emeton vetëm avull të tepërt në atmosferë, dhe ofron një alternativë për 4,000 trenat me naftë të vendit. Lower Saxony tashmë ka porositur 14 trena të tillë nga kompania franceze Alstom, dhe me shumë siguri do të shikohen ...

Read More »