21 September 2018
Home » Bruno Sholla (page 581)

Bruno Sholla

Misfit Phase, një orë inteligjente tradicionale e cila kushton 175 dollar

EMBARGOED-UNTIL-OCT-18-6-AM-PT_-9-AM-ET-Phase-Shot-2-930x696.jpg

Misfit, kompania e veshjeve elektronike blerë nga Fossil vitin e kaluar, prezantoi një orë tradicionale 175 dollarëshe e cila përmban disa prej tipareve kyçe të fitnesit dhe shëndetit si gjurmimi i hapave dhe gjurmit. Dhe duke qenë se është një orë analoge, Phase, është një orë mjaft simpatike. Produkti i Misfit përmban disa funksionalitete të avancuara si kryerja e thirrjeve, ...

Read More »

Netflix raportoi 86.7 milion abonentë në mbarë botën

2016-06-23-1466705986-1144339-netflix31200x630c.jpg

Gjigandi i transmetimit të përmbajtjeve video Netflix raportoi ditën e sotme se 86.74 milion abonetët përdorin shërbimet e kompanisë. Vetëm në tre mujorin e fundit baza e ndjekësve është rritur me 3,2 milion ndërkombëtarisht dhe 370,000 në SHBA duke tejkaluar pritshmëritë e Netflix prej 2 milion dhe 300,000 respektivisht.Pak gjëra kanë ndryshuar në financat e kompanisë. Netflix vijon të jetë ...

Read More »

Hap dyert në Prishtinë edicioni i 7-të i Software Freedom Kosova në datat 21-23 Tetor

2-1.png

Më 21-23 Tetor hap dyert në Prishtinë edicioni i 7-të i Software Freedom Kosova. Një nga konferencat më të mëdha në rajon, Software Freedom Kosova është themeluar për të promovuar lirinë e softuerit, kulturën dhe dijen e hapur. Kjo lëvizje me karakter global e cila mori jetë 25 vite më parë, është e pranishme në Kosovë që nga 2010-ta grumbullon ...

Read More »

Më 18 Tetor Komisioni Europian prezanton nismën SEC2U në Universitetin Europian të Tiranës

14650521_1451994324817399_3105759493185957516_n.jpg

Ditën e sotme hoqi siparin konferenca ndërkombëtare SEC2U, një nismë e cila nxjerr në pah përkushtimin e Universiteteve Europiane në krijimin e një kulture të fuqishme të sipërmarrjes dhe inovacionit. “Qëllimi kryesor i aktiviteteve të koordinuara dhe simultane të javës 17-21 Tetor është impakti i drejtëpërdrejtë dhe i unifikuar në një audiencë rinore europiane,” u shpreh Koordinatorja e Zyrës së ...

Read More »

Stephen Hawking deklaratë të fuqishme dhënë studentit Shkodran lidhur me inteligjencën artificiale

stephen-hawking-pbs-e1476783663966.jpg

Shkencëtari i shquar, Stephen Hawking, dha një deklaratë të fuqishme ditën e djeshme gjatë një leksioni në Kolegjin Imperial të Londrës lidhur me inteligjencën artificiale. Ai që drejtoi pyetjen ishte një inxhinier nga Shkodra, Elson Bajrakutaj, ish student i këtij kolegji. “A mendoni që inteligjenca artificiale një ditë do të sundojë botën?” pyeti Bajrakutaj. Dhe përgjigja e Hawking ishte: “ ...

Read More »

Tesla nuk duhet të përdorë termin “autopilot” paralajmërojnë autoritetet Gjermane

IMG_2781-800x600.jpg

Ministria Gjermane e Transportit ka kërkuar nga prodhuesi i shquar i makinave elektrike të mos shfrytëzojë termin “autopilot” i cili mund të shërbejë si burim keqinterpretimesh. Ministri në detyrë Aleksander Dobrindt shkroi një letër kompanisë ku thoshte: “Me qëllim që të shmangen keqkuptimet dhe pritshmëritë e gabuara të konsumatorëve, kërkojmë që termi “autopilot” të mos përdoret në sistemet e reklamimit,” ...

Read More »

Ekuadori shkëput qasjen në internet të themeluesit të Wikileaks, Julian Assange

Assange-930x601.jpeg

Ditën e hënë Wikileaks tha se interneti i themeluesit të saj u ndalua nga qeveria e Ekuadorit në përpjekje për të “shpëtuar” qeveritë Amerikane dhe Britanike pas publikimit të disa e-mail-eve të kandidates presidenciale në SHBA, Hillary Klinton. “Ne mund të konfirmojmë se Ekuadori ka ndaluar të Shtunën qasjen në internet për Assange pak pas publikimit e-mail-eve të Klinton,” tha ...

Read More »

Apple publikoi iOS 10.0.3, rregullon problemet e rrjetit celular në iPhone 7 dhe 7 Plus

procam-4-iphone-7-plus-isight-duo-e1476725298322.jpg

Apple sapo ka publikuar iOS 10.0.3 për iPhone 7 dhe iPhone 7 Plus. Përditësimi përmban rregullim të një problemi i cili ndikonte në humbjen e sinjalit celular përkohësisht dhe ka madhësinë e 75 megabajtve. Ka pasur raportime se ky përditësim e adreson këtë ngërç. Përpara mbërritjes së iOs 10.0.3 përdoruesit raportonin cilësi të dobët të thirrjeve hyrëse. Versioni paraardhës iOS ...

Read More »

Samsung lançoi arkitekturën 10 nanometër të procesorëve, premton 27% më shumë performancë

download-2-2.jpg

Gjigandi i teknologjisë Samsung tha ditën e hëne se biznesi i procesorëve të kompanisë ka filluar prodhimin masiv të semikonduktorëve me teknologjinë 10 nanometër duke u bërë prodhuesi i parë i kësaj arkitekture në këtë industri. Samsung tha se produktet e vitit të ardhshëm do të përdorin teknologjinën e re duke mos specifikuar asnjë paisje. Media Koreano Jugore, Electronic Times ...

Read More »

Acer lançoi një Chromebook me ekran 15 inç dhe 12 orë jetëgjatësi baterie

acer-chromebook-15-cb3-532_right-facing_gwp-e1476714393978.jpg

Nëse keni qenë duke kërkuar një Chromebook të lirë por me ekran më të madh sesa trendi aktual, Acer e ka një zgjidhje. Laptopi i ri me sistemin operativ të shumëpërfolur kohët e fundit, Chromebook 15 CB3-532-C47C ka një ekran 15.6 inç dhe kushton vetëm 199 dollar. I vetmi problem është rezolucioni 1366×768 piksel, kështu që mos prisni të hapni ...

Read More »