Home » Bruno Sholla (page 536)

Bruno Sholla

WhatsApp bën të mundur 100 milion thirrje telefonike çdo ditë

WhatsApp-Android-e1441334577402-930x704.jpg

WhatsApp bëri të ditur se plot 100 milion thirrje kryhen çdo ditë në aplikacionin e saj të komunikimit. Thirrjet me zë janë një risi e mbërritur kohët e fundit në WhatsApp dhe ësht suprizë të mësojmë një sukses të shërbim në një kohë kaq të shkurtër. Por më shumë se asgjë ky njoftim tregon sesi njerëzit po largohen çdo ditë ...

Read More »

Twitter zgjeron limitin e videove në 140 sekonda, lançon aplikacionin Engage

id-2970616-150812-twitter-icon-100608242-large.png

Twitter çdo ditë që kalon po shndërrohet në një Facebook ndërsa platforma zhvendos fokusin drejt videove duke rritur limitin në 140 sekonda. Gjithashtu përdoruesit e rrjetit social me numër të lartë ndjekësisht si Presidenti Amerikan Obama, do të përfitojnë nga një aplikacion i ri quajtur “Engage” i cili ngjan së shumti me Facebook Mentions. Për rrjetin social videot padyshim janë ...

Read More »

jCoders hap aplikimet për Akademinë Verore, në Shtator mbërrin në Tiranë

13458624_979374618846935_5358122043019010621_o.jpg

Data 11 Korrik heq siparin e Akademisë Verore me një kohëzgjatje 3 javore në fokus të së cilës janë fëmijët e moshave 8 deri në 15 vjeç. Organizuar nga jCoders, fëmijët do të kenë mundësi të mësojnë më në detaje rreth fushës së shkencave komputerike në mënyrë që të adaptohen me trendet më të fundit teknologjike në të gjithë botën. ...

Read More »

Instagram arrin 500 milion përdorues aktivë në muaj, 95 milion publikojnë foto çdo ditë

instagram-new-logo-100660561-large.png

Rrjeti social i fotove dhe video qe nuk kanë të sosur njoftoi ditën e Marte se kishte arritur 500 milion përdorues aktivë në muaj nga të cilët 300 milion – ose 60% e tyre – përdorin aplikacionin çdo ditë. Përdoruesit e Instagram shpërndajnë çdo ditë 95 milion foto çka do të thotë se afro 20 % e përdoruesve publikojnë foto ...

Read More »

Apple do të shmangë ciklin tradicional të rifreskimit për iPhone e 2016-tës

og-930x488.jpg

Një raport i ri citon se Apple do të ndërmarrë një hap të pazakontë këtë vjeshtë kur të prezantojë gjeneratën e nëntë të iPhone i cili do të ngelet po i njëjti në aspektin e dizajnit. Raporti vjen nga disa burime konfidenciale të Wall Street Journal nga zyrat në Cupertino të cilat në të kaluarën kanë ofruar informacione të sakta. ...

Read More »

Mbrëmjen e së Mërkurës emisioni Opinion në TV Klan foli gjuhën e Albanian ICT Awards

13517671_10153775865447198_6497986445868578018_o-e1466604292439.jpg

“Shpikës Made in Albania” ishte tema e diskutimeve në një mbrëmje të pazakontë për një ndër emisionet më të ndjekura nga shqiptarët, Opinion në televizionin Klan, dedikuar edicionit të katërt të Albanian ICT Awards. Mbrëmjen e së mërkurës Opinion foli i gjithi për potencialin e trevave shqipfolëse në sektorin ICT dhe nismën Albanian ICT Awards e cila në datën e ...

Read More »

Ylli në Ngritje i Albanian ICT Awards II, Evis Hoxha, shpallet fituese e bursës Google Anita Borg

UW7A20771.jpg

Studentja shqiptare e Inxhinierisë Kompjuterike në Universitetin Antalia të Turqisë njëherazi edhe fituese e çmimit ICT Ylli në Ngritje në edicionin e dytë të Albanian ICT Awards, Evis Hoxha, është shpallur fituese e bursës Anita Borg akorduar nga gjigandi motorit të kërkimit Google. Kategoria ICT Ylli në Ngritje synon të vlerësojë të rinjtë, adoleshentët dhe fëmijët nën moshën 18 vjeç ...

Read More »

Stacionet e ngarkimit të telefonëve me energji diellore ofrojnë elektricitet falas për refugjatët në Greqi

download.jpg

Për emigrantët dhe refugjatët të ngelur në Greqi, një telefon inteligjent është shpëtim përsa kohë bateria e tij është e gjallë. Por qasja në elektricitet është luks i munguar në kampet tejet të populluara e madje mund të rezultojë me pagesë. Disa studentë nga Universiteti i Edinburgut në Skoci shpresojnë ta ndryshojnë këtë realitet. Ato kanë ndërtuar një stacion elektrik ...

Read More »

iOS 10 i jep fund mbështetjes për iPhone 4S, ja lista e paisjeve të mbështetura

IMG_0052-640x417.jpg

Gjatë konferencës së zhvilluesve me publikimin e iOS 10, Apple prezantoi listën e paisjeve  që do të mbështeten nga iOS 10. Në një njoftim zyrtar për shtypin, Apple konfirmoi atë që të gjithë i trembeshin: fundin e mbështetje për iPhone 4S, iPad 2, iPad 3, iPad mini dhe iPod 5. Ja lista e plotë e harduerëve që do të vijojnë ...

Read More »

Shpallet fajtor hakeri nga Kosova, Ardit Ferizi, për vjedhje informacionesh për llogari të ISIS

635805945126817538-Federal-Times-Woolfolk-10-16-2015-Ardit-Ferizi-Twitter-052.jpg

Hakeri kosovar Ardit Ferizi është shpallur fajtor nga një gjykatë ushtarake Amerikane për vjedhjen e informacioneve për 1,300 punojës të ushtrisë për llogari të Shtetit Islamik pasi pranoi përpara trupi gjykues fajësinë. Ndërsa jetonte në Malajzi, Ardit Ferizi, në tetor të vitit të kaluar u arrestua nga policia vendase pas hetimesh të gjata nga autoritetet amerikane. Ai është përgjegjës për ...

Read More »