19 December 2018
Home » Bruno Sholla (page 50)

Bruno Sholla

Chrome 70 anulon funksionin kontrovers që vuri në dyshim privatësinë e përdoruesve

dims-4-1-1024x410.jpg

Nëse gjëja që ju ka acaruar më së shumti në lidhje me Chrome 69 ka qenë kyçja automatike në Chrome sapo hapnit një llogari të shërbimeve të Google, atëherë keni nevojë për përditësimin e fundit të shfletuesit. Chrome 70 ka mbërritur dhe ju garanton përdoruesve akses në shërbime e Google pa i kyçur automatikisht në Chrome. Megjithatë ndryshimi i ri ...

Read More »

Një problem sigurie në iOS 12 ekspozon fotot dhe kontaktet tuaja

Një entuziast i sigurisë ka arritur të zbulojë një problem sigurie në Apple iOS 12 muajin e kaluar tek fjalëkalimi dhe problemi është prezent në iOS 12.0.1 lançuar javën e kaluar. Një hulumtues amator sigurie nga Spanja zbuloi se mund të aksesonte kontaktet dhe fotot nëse kishte akses fizik në një iPhone. Problemi i cili duhej të ishte adresuar me ...

Read More »

Telefoni i rekordeve Xiaomi Mi Mix 3 vjen më 25 Tetor me 10GB RAM dhe rrjet 5G

Xiaomi konfirmoi ditën e sotme se Mi Mix 3 debuton më 25 Tetor njëkohësisht duke na lënë të kuptojmë se çfarë po vjen me të. Në një postim në rrjetin social Kinez Weibo Apple i Kinës tha se telefoni do të ketë 10GB RAM dhe 5G. Bashkëthemeluesi i Xiaomi e prezantoi telefonin për herë të parë në Gusht. Nga fotot ...

Read More »

Tesla ndërton fabrikën e parë jashtë Shteteve të Bashkuara

Tesla nënshkroi një marrëveshje me qeverinë Kineze për të ndërtuar një super fabrikë 860,000 metër katror në Shangai. Prodhuesi i shquar i makinave elektroike bleu këtë hapësirë për 140,51 milionë dollarë. Në Korrik Tesla së bashku me autoritetet e Shangai ranë dakord për hapjen e fabrikës e cila do të ketë një kapacitet vjetor prodhimi prej 500,000 makinash. kjo është ...

Read More »

Samsung do të prodhojë procesorë Exynos jo vetëm për telefonët por edhe makinat

Procesorët e rinj Exynos të Samsung nuk i dedikohen më vetëm telefonëve dhe orëve inteligjente. Kompania prezantoi ditën e sotme Exynos Auto dhe Isocell Auto, dy marka të reja që do të merren me prodhimin e çipeve dhe sensorë kamerash për makinat e ndërlidhura. Linja Exynos do të ketë në përbërje çipe me funksione sepcifike si asistim i shoferit (Exynos ...

Read More »

Smartfoni në madhësinë e një karte krediti që po çmend përdoruesit

103884782_lifestyle_1.jpg

Një telefon “mikroskopik” i destinuar për të qenë një telefon shoqërues i një smartfoni, debutoi në Shtetet e Bashkuara me emrin Palm. Madhësia e tij është e një karte krediti dhe ka dy kamera, por jo kufje 3.5 mm e as karikim wireless. Kompania thotë se ky mini-telefon u shërben përdoruesve që duan të shkëputen nga smartfoni i tyre voluminoz. ...

Read More »

Ministri Serb: Blerja e Telekom Albania nga Telekomi i Serbisë nuk përbën kërcënim

Telekomi serb ka ende shpresa se do të gjejë ende treg në Shqipëri. Oferta e tyre nuk ka marrë përgjigje zyrtare pavarësisht kundërshtive dhe deklarimit të vet Kryeministrit, Edi Rama. Rasim Lajiç, ministër i Telekomunikacionit në Serbi, thotë se blerja e Telekomit shqiptar nuk është asnjë lloj kërcënimi apo brenge për sigurinë e askujt. “Ende nuk e dimë epilogun përveç ...

Read More »

Google Maps tregon stacionet e karikimit për makinat elektrike

Pasi shtoi një mori opsionesh të reja navigimi në aplikacionin Maps si aktivitetet apo itineratet e vendit të punës, Google erdhi me një risi të re. Aplikacioni  Maps do të tregojë pikat e karikimit të makinave elektrike. Përdoruesit do të mund të kërkojnë stacionet së bashku me informacionet e nevojshme rreth tyre. Mjafton të kërkoni “EV Charging Stations” ose “EV ...

Read More »

Softmogul, një platformë jo vetëm për menaxhimin e hoteleve

Takimet e Startup Grind Tirana, Albi Zhulali i ka ndjekur vazhdimisht, duke dëgjuar sipërmarrësit e suksesshëm të ftuar, frymëzim për të rinjtë. Për atë, por edhe pjesëmarrësit në eventin e fundit zhvilluar të Hënën pasdite në ICTSLab, takimi i Startup Grind ishte special. Ai ndryshoi karrige nga dëgjues në spiker, duke u vendosur në vendin e personazhit të suksesshëm. Një ...

Read More »

Huawei prezantoi një anëtarë të tretë familjes Mate 20 me ekran 7.2-inç OLED

Në fund të aktivitet të prezantimit të Mate 20 dhe Mate 20 Pro, Huawei kishte një tjetër surprizë më vete. Huawei Mate 20 X është telefoni më i madh i mbarë linjës dhe vjen me ekran marramendës prej 7.2-inç OLED. Telefoni ka një bateri masive prej 5,000 mAh dhe funksionon me lapsat stylus. Me këtë produkt Huawei reklamoi performancën e ...

Read More »