Home » Bruno Sholla (page 5)

Bruno Sholla

Kompania pas grafikave PowerVR Imagination Technologies në kërkim të një blerësi

Menjëherë pas lajmeve se Imagination Technologies do të humbiste konsumatorin e saj më të madh Apple në dy vitet e ardhshme, shumë analistë kanë parë me dyshim të ardhmen e kompanisë Britanike. Por vetë kompania nuk ka dyshime, sepse Imagination Technology është në shitje që nga dita e sotme. Aktiviteti i kompanisë është i përqendruar në teknologji semikonduktorësh të cilat ...

Read More »

Facebook do të mbrojë foton tuaj të profilit nga abuzimet

Facebook prezantoi një funksionalitet të ri për përdoruesit të cilët janë të shqetësuar lidhur me privatësinë e fotos së tyre të profilit. Ditën e sotme rrjeti social filloi një program pilot në Indi i dizajnuar për të mbrojtur fotot e profilit të përdoruesve. “Photo Guard” implementon një sërë masash sigurie të cilat përfshijnë: Parandalimin e përdoruesve nga shkarkimi i fotos ...

Read More »

Apple publikon betan e dytë të iOS 11 për zhvilluesit, beta publike në fund të muajit

Pasditen e së Mërkures Apple publikoi betan e dytë të iOS 11 për zhvilluesit. iOS 11 Beta 2 sjell një listë të gjatë me rregullime të problemeve të zbuluara në iOS 11. Ndër të tjera një prej problemeve kryesore ishte shfaqja e një dritareje të papritur gjatë rindezjes së iPhone 7 dhe 7 Plus si dhe një njoftim SOS i ...

Read More »

Sega lançoi pesë lojëra klasike për Android dhe iOS

Sega publikoi disa versione mobile të lojërave klasike të cila ti përkasin katalogut të saj të pasur. Pesë lojërat e para, përfshirë Sonic the Hedgehog, janë të disponueshme përmes dyqaneve të aplikacioneve të Apple dhe Android. Prodhuesi i njohur i lojërave tha se çdo dy javë do të debutojë një lojë e re pjesë e shërbimit Sega Forever. Megjithatë ka ...

Read More »

Samsung lançoi procesorin e internetit të gjërave Exynos T200

Samsung ka prodhuar procesorë për telefonët inteligjente që kur lançoi serinë e parë të Galaxy S në 2010-ën. Tashmë ndërsa pajisjet inteligjente po fitojnë terren, kompania është gati të zgjerojë portofolin e saj të procesorëve. Samsung lajmëroi fillimi e prodhimit të Exynos T200, një procesor për internetin e gjërave. Çipi bazohet mbi arkitekturën 28 nanometër High-K Metal Gate (HKGM) dhe ...

Read More »

Apple iPhone 8 trazon industrinë e çipeve të memorjes

Prodhuesit globalë të pajisjeve elektronike po hasin vështirësi me furnizimin me çipe të memorjes dhe iPhone 8-ta pritet ta përkeqësojë këtë situatë. Ndërsa gjigandët Apple dhe Samsung nuk do të vuajnë seriozisht, burime nga indutria thonë dhe prodhues të tjerë të pajisjeve elektronike janë duke paguar më shumë në kontrata afatgjata. Teknologjitë e prodhimit të çipeve po bëhen dita ditës ...

Read More »

Me Snap Map përdoruesit e Snapchat mund të ndajnë vendodhjen me miqtë

direct-1.png

Veçoria e radhës e Snapchat kërkon nga ju të takoni dikë në jetën reale dhe jo të nguliteni gjithë ditën përpara ekranit të telefonit. Me Snap Map mund të ndani vendodhjen tuaj aktuale e cila shfaqet në hartën e një miku dhe përditësohet saherë që hapni aplikacionin. Kjo veçori është e disponueshme nga dita e sotme në aplikacionin Android dhe ...

Read More »

Komuna e Prishtinës prezantoi aplikacionin “përPrishtinën”

Komuna e Prishtinës vazhdon projektet e digjitalizimit të shërbimeve ndaj qytetarëve. Kësisoj, sot u prezantua aplikacioni “përPrishtinën” dhe sistemi tërësisht i digjitalizuar i qendrës së thirrjeve. Aplikacioni “përPrishtinën” do t’ju vijë në ndihmë të gjithë qytetarëve, për të raportuar problemet të cilat i hasin çdo ditë sa i përket rendit komunal, ndotjes së ambientit, rrezikut për pronën publike, pengesave në ...

Read More »

Kryetari i AKEP Z.Piro XHIXHO zhvillon takim me drejtorin e byrosë së zhvillimit të ITU Z.Brahima SANOU

Gjatë zhvillimit të punimeve të  Samitit Global mbi  Shoqërinë e Informacioit (ITU WSIS-17),  Kryetari i Këshillit Drejtues të AKEP Z. Piro  Xhixho zhvilloi  një takim pune me Drejtorin e Byros së Zhvillimit në ITU Z. Brahima  Sanou. Ky takim zhvillohej në kuadër të iniciatives rajonale për Europën të ITU mbi  përfundimin e projektit  të binjakëzuar Poloni – Shqipëri “Specifikimet teknike ...

Read More »

Apple publikon betat e dytë të iOS 11 për zhvilluesit, beta publike në fund të muajit

Pasditen e së Mërkures Apple publikoi betan e dytë të iOS 11 për zhvilluesit. iOS 11 Beta 2 sjell një listë të gjatë me rregullime të problemeve të zbuluara në iOS 11. Ndër të tjera një prej problemeve kryesore ishte shfaqja e një dritareje të papritur gjatë rindezjes së iPhone 7 dhe 7 Plus si dhe një njoftim SOS i ...

Read More »