Home » Bruno Sholla (page 464)

Bruno Sholla

Inovacion në kohë krize: Pse qyteti italian i Barit braktisi Microsoft në favor të softuerit të lirë?

bari-italy-thumb.jpg

Raffaele Mastrolonardo Vitit e fundit të krizës botërore ekonomike dominuar nga masa të rrepta financiare kanë krijuar një situatë të pakëndshme për sektorin publik italian me përpjekje dëshpëruese për të ulur kostot. Për realizimin e këtij objektivi, një pjesë e madhe e pushteteve lokale kanë gjetur zgjidhje në softuerin e lirë. Kjo praktikë e vënë në jetë së fundi u ...

Read More »

E ardhmja e ngrohjes së shtëpive u përket serverave cloud

nerdalize-eneco-thumb.jpg

E ardhmja e ngrohjes në shtëpitë tona: Një stufë të dhënash. Mund tu duket term i çuditshëm por tani është realitet. Por çfarë janë këto stufa të dhënash? A keni dëgjuar për një startup hollandez quajtur Nerdalize? Është një nismë e cila shfrytëzon servera kompjuterikë për të ngrohur shtëpiat. Dhe ky shërbim është falas. Në fillim të 2015-tës, një kompani ...

Read More »

Nga buron inspirimi i disa prej autorëve më të shquar të botës? (Infografik)

AuthorDayJob-644x373.jpg

Kur keni nevojë për inspirim një ditë pune është vendi i fundit që do të dëshironit të ishit. Në të vëretë inspirimi mund të vijë kudo madje edhe ndërsa jeni duke bërë një punë të lodhshme. Ditën e sotme menduam të publikojmë një infografik rreth disa prej autorëve më të famshëm dhe sesi e kanë gjetur inspirimin në punët e ...

Read More »

Google zgjedh një logo për tu uruar shqiptarëve festën e pavarësisë

Untitled4.jpg

Dy vite më parë një fushatë online e ndërmarrë me rastin e 100 vjetorit të pavarësisë kulmoi kur Google në domeinin e saj google.al kishte vendosur një qendër të faqes një “doodle” në shenjë urimi për Shqiptarët. Në PCWorld Albanian shkruanim: “100-vjetori i Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë ka bërë dhe motorin e kërkimit Google të flasë shqip.” Tradicionalisht Google ...

Read More »

Google publikoi listën e 10 domeineve më të prekura nga “E drejta Europiane për tu harruar”

Google-Right-to-be-Forgotten.jpeg

Google ka publikuar një listë me 10 domeinet më të prekura nga “E drejta europiane për tu harruar”. Për rikujtesë, në muajin Maj të 2014-tës një gjykatë e lartë e Bashkimit Europian lëshoi një urdhër i cili hynte menjëherë në fuqi dhe u jepte të drejtë qytetarëve europianë të kërkojnë gjigandit të motorit të kërkimit të largojnë lidhje nga përmbatje ...

Read More »

Më 18-19 Janar Prishtina hap dyert për konferencën me temë “Cyber Security Privacy”

12265898_1649267621980060_8748737464831673727_o.jpg

Privatësia është e shenjtë. Kjo ka qenë kryefjala e një konference organizuar në virgjilje të 2015-tës nga Agjensia për Mbrotjen e të Dhënave Personale. Ministria e Zhvillimit Ekonomik dëshiron që kjo përsëri të jetë kryefjala e shumë diskutimeve të reja duke organizuar konferencën me temë: “Cyber Security Privacy”. Dy ditë plot debate konstruktive dhe intensive, diskutime plot pasion dhe bashkëpunim ...

Read More »

BlackBerry shpjegon pse telefoni Priv ka avantazh sigurie ndaj telefonëve të tjerë Android

Priv-Android-Boot1.jpg

Që kur debutoi BlackBerry Priv, të gjitha debatet dhe diskutimet silleshin rreth sigurisë dhe privatësisë së sistemit operativ. Një nga debatet më të spikatura ku protagonist ishte një firmë sigurie në Kanada u tha se telefonët Nexus janë më të sigurtë se BlackBerry Priv falë Android Marshmallow 6.0. Versioni më i fundit i sistemit operativ në fokus përmban përmirësime të ...

Read More »

Huawei Mate 8 është një phablet 6 inç madhështor me kosto fillestare 500 dollar

gsmarena_0011.jpg

Huawei Mate 7 korri një sukses të vërtetë duke thyer parashikimet. Nga 1 milion njësi që pritej të shiteshin kjo shifër arriti në 5 milion. Ditën e sotme Huawei vendos një tjetër objektiv me debutimin e Huawei Mate 8. Do të hyjmë në detaje menjëherë duke analizuar së pari ekranin 6 inç LCD me rezolucion 1080p. Ky ekran ofron vetëm ...

Read More »

Architecture of Radio, aplikacioni i cili krijon pamje vizuale të valëve celulare që ju rrethojnë

screen640x640.jpeg

Ditëve të sotme të rrethuar nga valë elektromagnetike kudo që nga telefoni celular, router-at, rrjetet Wi-Fi, shpeshherë lind nevoja në raste problematike të kontrollojmë gjëndjen e lidhjes. Dhe i vetmi burim informacioni që kemi janë vijat që shfaqen në krye të ekranit të paisjes. Një aplikacion quajtur “Architecture of Radio” ndërtuar nga Richard Vijgen, një artist dhe zhvillues nga Hollanda, ...

Read More »

Raspberry Pi prezantoi Pi Zero: Një kompjuter 5 dollarësh me proçesor 1 Ghz dhe 512 MB RAM

raspberry-pi-zero-_3510862b.jpg

Fondacioni Raspberry Pi pas suksesit që korri me kompjuterin e parë në botë që kushtonte vetëm 25 dollar edhe njëherë tjetër tërhoqi vëmendjen e botës së teknologjisë me një produkt tjetër akoma edhe më impresionues. Kompjuteri më i ri nga ky fondacion quhet Raspberry Pi Zero dhe kushton sa një birrë shkruante prestigjozja britanike The Telegraph. Rasberry Pi u prezantua ...

Read More »