24 November 2017
Home » Bruno Sholla (page 422)

Bruno Sholla

Apple bllokon përditësimin e aplikacionit Spotify në iOS i cili heq sistemin e pagesave brenda aplikacionit

IMG_7255-640x320.jpg

Apple Music po është në prag të festimit të pervjetorit dhe pavarësisht se hyri në lojë me vonesë, kompania deklaron se ka arritur të ndërtojë një bazë përdoruesish me pagesë prej 15 milionësh. Nga ana tjetër Spotify numëron dyfishin por pavarësisht kësaj kompania është e shqetësuar për privilegjet që zotëron Apple Music në iPad dhe iPhone. Sipas një raporti nga ...

Read More »

BMW, Intel dhe Mobileye do të prodhojnë makinën e parë plotësisht të automatizuar në 2021

BMWCar-930x620.jpg

Një tjetër gjigand i prodhimit të automobilave tregoi përkushtimin e tij ndaj makinave me sistem vetëdrejtimi, ndërsa BMW-ja zbuloi planet për ndërtimin e makinës së parë plotësisht të automatizuar në 5 vitet e ardhshme. Prodhuesi gjerman i makinave luksoze njoftoi bashkëpunimin me Intel dhe Mobileye, një startup izraelit specilizuar në ndërtimin e teknologjive për makinat me sistem vetëdrejtimi. BMW është ...

Read More »

Skandali i dytë i Volkswagen, edhe motorët 3.0L Porsche dhe Audi mashtrojnë me emëtimet

porsche-640x427.jpg

Një jurist i grupit Volkswagen tha për një gjykatë amerikane se kompania do të riparojë 85,000 automjetet që bartin emrin e Porsche, Audi dhe Volkswagen pjesë e skandalit të emëtimeve, pas zbulimit se afro 500,000 motorët nafte 2.0 gjithashtu përmbajnë një softuer mashtrues. Makinat me motorët 3.0 nafte nuk ishin të përfshira në lajmërimin e Volkswagen se do të shpenzonte ...

Read More »

Përditësimi i përvjetorit të Windows 10-tës do të publikohet më 2 Gusht konfirmoi Microsoft

id-2956945-dsc_0026-100600836-large.jpg

Përditësimi i përvjetorit të Windows 10-tës do të publikohet zyrtarisht të Martën e datës 2 Gusht, konfirmoi kompania mëngjesin e ditës së sotme. Në një postim në blog Microsoft nënvizoi të gjitha ndryshimet dhe risitë që po vinë me këtë version duke filluar që me përditësimet e sigurisë, tek një Cortana më interaktive dhe mjete të reja dedikuar kryesisht ekraneve ...

Read More »

Rrjetet Wi-Fi do të ofrojnë shpejtësi multigigabitëshe falë përditësimit të 802.11ac

80s-beamforming.jpg

Grupi industrial i Wi-Fi Alliance është duke certifikuar produkte të cilat mund të ofrojnë shpejtësi transmetimi multi gigabitëshe dhe të përmirësojnë mbulueshmërinë në rrjete të denduara nga paisje të shumëfishta. Programi i ri i certifikimit përqendrohet në funksionalitetet e ashtuquajturës “Wave 2” të 802.11ac. Ky standart tashmë i ka mbushur disa vite por përmban disa funksionalitete mjaft të rëndësishme të ...

Read More »

Debuton aplikacioni VLC Media Play për Windows 10

cxlcaokficuzpatd2ydu.jpg

Çfarë do të thotë të mos dashurosh VLC Media Player? Është falas, i shpejtë, intuitiv dhe pothuajse luan çdo format që mund të njihni apo keni dëgjuar. Së fundi një beta e shumë pritur e softuerit për Windows 10-tës është e disponueshme. Për më tepër ky version i ri i aplikacionit funksionon me komandat e asistentit dixhital Cortana si dhe ...

Read More »

Google eksperimenton me një mjet të testimit të shpejtësisë së internetit në rezultat e kërkimit

Google-Speed-Test-Cars-796x398.jpg

Të gjithë duan të dinë shpejtësinë e internetit që shfrytëzojnë. Një muaj nga lançimi i fast.com nga Netflix, Google po përpiqet tu mundësojë përdoruesve një mjet për testimin e shpejtësisë së internetit direkt nga rezultatet e kërkimit. Aktualisht Google po kryen disa testime në laboratorët e saj të matjes. Ne nuk posedojmë një pamje akoma të këtij mjeti gjatë testimit ...

Read More »

Akamai: Shpejtësia mesatare globale e internetit është 6.3 Mbps

broadband_speed_lights-CompresstionTest-930x744.jpg

Shpejtësitë mesatare të internetit u rritën me 23 % krahasuar me një vit më parë në 6.3 Mbps shkruan raporti më i fundit i Akamai titulluar “State of Internet”. Për më tepër, 8.5 % e përdoruesve kanë shpejtësi mesatare interneti 25 Mbps. Sipas raportit, 138 shtete shënuan rritje të shpejtësive mesatare të lidhjeve të internetit duke filluar nga 0.5 % ...

Read More »

25 produkte sigurie të Symantec përmbajnë dobësi sigurie të një rrezikshmërie të lartë

symantec-640x424.jpg

Një pjesë e madhe e produkteve nga firma e sigurisë Symantec përmbajnë një sërë dobësish sigurie të cilat ekspozojnë miliona konsumatorët, biznese të vogla dhe organizata më të mëdha ndaj sulmeve të hakerave, paralajmëroi një hulumtues ditën e Marte. “Këto dobësi sigurie skanë sesi të jenë më keq,” shkruante në një postim në blog, Tavis Ormandy, hulumtues pranë Projektit Zero ...

Read More »

Facebook kufizon trafikun e publikuesve në favor të përmbajtjeve individuale

BN-OR853_2906fa_M_20160629020828.jpg

Lajme të këqija për publikuesit sepse audienca e tyre në Facebook pritet të shënojë rënie. Facebook por ndryshon alegoritmin e furnizuesit të lajmeve njohur ndryshe edhe si News Feed për tu dhënë prioritet postimeve të individëve si miqtë dhe familja. Kjo do të thotë se do të shikoni më shumë përmbajtje nga kolegët apo të afërmit tuaj. Por të shikuarit ...

Read More »