24 November 2017
Home » Bruno Sholla (page 414)

Bruno Sholla

Ubuntu 16.04.1 sjell përmirësime në instalimin e softuerëve dhe desktopin Unity

ubuntu-16.04-xenial-xerus-100656151-large.jpg

Caonical sapo ka publikuar Ubuntu 16.04.1 dhe është versioni i parë që nga debutimi i Ubuntu 16.04 “Xenial Xerus”. Të gjitha ndryshimet mund ti provoni duke shkarkuar verionin më të fundit në përmes uebfaqes së Ubuntu. Nëse keni të instaluar Ubuntu 16.04 e vetmja gjë që duhet të bëni është të instaloni përditësimet automatike përmes aplikacionit “Update Manager”. Versione të ...

Read More »

Si ka kanë ndryshuar shkencat kompjuterike përgjatë viteve? (Infografik)

ComputerSciFeat-644x373.jpg

A ekziston ndonjë fushë e cila përparon më shpejt sesa shkencat kompjuterike? Nuk ka as 100 vite që nga themelimi dhe është përballur me një evolucion të pashoq. Por sa ka ndryshuar? Hidhni një sy infografikut të mëposhtëm për një panoramë të qartë të gjashte dekadave të fundit. (PCWorld Albanian) The post Si ka kanë ndryshuar shkencat kompjuterike përgjatë viteve? ...

Read More »

Një problem sigurie në softuerët e Apple vë në rrezik serioz iPhone, iPad, Mac, Apple Watch dhe Apple TV

1920.jpg

Një dobësi sigurie në mënyrën sesi softueri i Apple menaxhon imazhet lejon hakerat të marrin kontrollin e një iPhone, iPad, Apple Watch, Mac apo Apple TV vetëm me një SMS apo e-mail të thjeshtë. Dobësia e sigurisë në API-në e menaxhimit të imazheve do të thotë që një imazh i infektuar në formatin TIFF hap rrugë për hakerat të cilët ...

Read More »

Realizohet fluturimi i parë i dronit të Facebook i cili do të dërgojë internet në çdo cep të botës

download-3.jpg

REUTERS/Stephen Lam Facebook bëri të ditur se ditën e enjte kishte kryer testimet e para të suksesshme të një droni me energji diellore i cili do të ofrojë qasje në internet në çdo cep të planetit. Aquila, mjet fluturues në lartësi të mëdha, flutoroi në disa mijëra metra mbi sipërfaqen e tokës për 96 minuta mbi Arizona të Shteteve të ...

Read More »

KickassTorrents offline pas arrestimit të themeluesit Artem Vaulin

kickass_torrents-930x465.jpg

KickassTorrents i njohur edhe si KAT është momentalisht offline. Pasi e kemi provuar disaherë të qasemi në http://kat.cr mësuam se uebfaqja më popullore në botë e torrenteve është offline. Ndërprerja ka ardhur menjëherë pas arrestimit të 30 vjeçarit Artem Vaulin, themeluesi i dyshuar i KAT. Autoriteteve Amerikane kanë filluar përpjekjet për të ekstraduar ukrainasin pas arrestimit të tij në Poloni ...

Read More »

Tabletët dhe kompjuterat e parë me proçesorët Kaby Lake në shitje në Vjeshtë

transformer-3-t305_01-100663640-large.png

Tabletët dhe laptopët me proçesorët e gjeneratës së 7-të të proçesorëve Intel me emrin e koduar Kaby Lake do të dalin në shitje brenda tre mujorit të tretë të këtij viti. Shefi ekzekutiv i Intel Brian Krzanich konfirmoi ditën e djeshme se Intel ka filluar shitjen e proçesorëve Kaby Lake tek prodhuesit e kompjuterave. Kaby Lake do të jetë pasardhësi ...

Read More »

Edward Snowden ka ndërtuar një këllëf iPhone për të vrarë spiunazhin e agjensive të inteligjencës

1469037866496_concept-rendering-100673010-large.jpg

Ish nën kontraktori i NSA-së dhe personazhi i shumë përfolur vitet e fundit në lidhje me sigurinë kibernetike, Edward Snowden, doli ditën e djeshme me një koncept i cili përfaqëson një këllëf për iPhone dhe mund të parandalojë spiunazhin shtetëtor. Telefonët, të cilët janë një ndër paisje më të vyra ditëve të sotme, njëkohësisht janë edhe përgjuesi perfekt shkruante Snowden ...

Read More »

BlackBerry Hamburg do të jetë një klon i Alcatel Idol 4

blackberry.jpg

Njëri prej telefonëve BlackBerry me Android i cili pritet të debutojë javët në vijim sapo është çertifikuar nga autoritetet tregtare amerikane. Bëhet fjalë për telefonin me emrin e koduar Hamburg detajet e të cilit u zbuluan gjatë muajit Maj nga databaza e GFXBench. Hamburg do të fuqizohet nga një proçesor Qualcomm Snapdragon 615 shoqëruar nga 3GB RAM. Do të ketë ...

Read More »

Skype heq mbështetjen për versionet e vjetra të Android, iOS dhe Windows Phone

skype-5-8.jpg

Edhe pse Skype po përjeton tranzicionin nga një shërbim P2P në cloud, Microsoft ka gjetur momentin për të njoftuar disa ndryshime për aplikacionet e platformës së komunikimit. Ndërsa kompania do të vijojë të mbështesë Skype në iOS 8, Android 4.0.3 dhe Windows 10 Mobile, çdo version më i vjetër i platformave të përmendura nuk do të kenë qasje në versionet ...

Read More »

Nvdia zbuloi kartën grafike më të fuqishme në planet, Titan X me arkitekturën Pascal

new-titan-x-2-100673195-large.png

Një debutim surprizë, Nvidia prezantoi modelin e ri të kartës grafike Titan X. Karta e re grafike e cila mbërriti pa asnjë paralajmërim fuqizohet nga arkitektura e re e 16 nanometër e Nvidia quajtur Pascal. Por përtej faktit të të qenurit një surprizë ju po kërkoni specifikat. Në letër modeli i ri Titan X lë në hije edhe GeForce GTX ...

Read More »