20 February 2018
Home » Bruno Sholla (page 414)

Bruno Sholla

Google lançoi një aplikacion të ridizenjuar të shërbimit të pagesave Wallet

Screen-Shot-2016-11-01-768x360.png

Me prezantimin e Android Pay, shërbimi aktual i pagesave të Google, Wallet, pësoi disa ndryshime drastike gjatë muajit Maj të vitit të kaluar. Android Pay u vendos në fokus të platfomave virtual të pagesave duke konkurruar në mënyrë të drejtpëdrejtë me Samsung Pay dhe Apple Pay. Ndërsa Google Wallet u shndërruar në një aplikacion nëpërmjet të cilit përdoruesit mund të ...

Read More »

Google fillon përpjekjet për përmirësimin e dyqanit të aplikacioneve Play Store

download-4-1.jpg

Google po shton përpjekjet  për të ndihmuar zhvilluesit e aplikacioneve Android të ndërtojnë bizneset e tyre ndërsa tregu i aplikacioneve po ngopet. Nën lidershipin e Sameer Samat, i cili u bashkua Google në fillim të këtij vitit, kompania ka vënë dorë vazhdimisht mbi rekomandimet e Google Play Store duke integruar inteligjencën artificiale dhe zgjeruar mbështetjen për platforma të ndryshme pagesash. ...

Read More »

Acer Chromebook R13 tani me mbështetjen e plotë për aplikacionet Android

download-3.jpg

Falë lehtësisë në përdorim, çmimeve të përballueshme dhe performancës së lartë laptopët Chromebook po bëhen dita ditës më popullor sidomos për sektorin edukativ ku po përdoren nga mëse 20 milion studentë. Sipas një studimi të fundit, 5 milion prej tyre janë shitur vetëm në 2015-tën ndërsa 17 milion njësi do të shiten brenda 2023. Një nga faktorët që ka ndikuar ...

Read More »

Shërbimi pa pagesë i LastPass tashmë mund të përdoret në disa paisje

lastpassmultidevice-100691102-large.jpg

Shërbimi i menaxhimit të fjalëkalimeve LastPass ndërmori një hap të rëndësishëm përpara ditën e sotme Kompania njoftoi se shërbimi nuk do të jetë më i kufizuar për përdorim vetëm në një paisje për abonimet falas. Ky ndryshim i modelit të biznesit vjen vetëm një vit pasi LastPass hoqi dorë nga politikat orientuese drejt desktopëve. Versioni falas i aplikacionit mund aksesohej ...

Read More »

Firefox çaktivizoi API-në e baterisë nëpërmjet të cilës uebsajtet gjurmonin përdoruesit

3261.jpg

Mozilla vendosi ti hiqte të drejtën e hyrjes uebsajteve në API përgjegjëse për gjendjen e baterisë së Firefox 52 për të përmirësuar privatësinë e përdoruesit gjatë shfletimit në ueb. API dedikuar gjendjes së baterisë u prezantua në 2012 duke u dhënë uebsajteve, aplikacioneve dhe shtojcave informacion rreth gjendjes së baterisë së pajisjen dhe kohëzgjatjen e saj. Gjer më sot uebsajtet ...

Read More »

Fillon shitja e Lenovo Phab 2 Pro, telefonit të parë të projektit Tango

Google-Tango-Lenovo-Phab2-Pro-Novet-930x698.jpg

Ditën e sotme Lenovo nxori në shitje Phab 2 Pro, phabletin e parë të projektit Google Tango me kosto 499 dollar. Ky do të jetë telefoni i parë i cili funksionon me aplikacionet Tango të cilët do të jenë të disponueshëm në Google Play Store. Lenovo Phab 2 Pro u prezantua gjatë Qershor. Për tju rikujtuar, telefoni ka ekran 6.4 ...

Read More »

Abonimi premium në Instapaper falas për të gjithë përdoruesit

instapaper-06-2040.0-e1478095519819.jpg

Keni dëgjuar për shërbimin e njohur të ruajtjes së lidhjeve për lexim të mëvonshëm, Instapaper? Nëse jo atëherë nga dita e sotme do të keni një arsye më tepër. Instapaper po ofron abonimin premium falas për të gjithë përdoruesit. Gjer ditën e djeshme ky shërbim kushtonte 30 dollar në vit. Falë tij përdoruesit kishin qasje në një varietet funksionalitetesh ekstra. ...

Read More »

Microsoft: Hakerat Rusë të Fancy Bear po shfrytëzojnë dobësinë e sigurisë zbuluar nga Google

Microsoft-campus-3-930x682.jpg

Microsoft lajmëroi ditën e Marte se një grup hakerash me lidhje të afërta me Kremlinin të akuzuar edhe për sulme kibernetike ndaj organizatave politike Amerikane po shfrytëzojnë në disa sulme dobësinë e sigurisë zbuluar nga Google ditën e djeshme. Microsoft tha se një përditësim sigurie i cili do të eleminojë këtë dobësi do të publikohet më datë 8 Nëntor. Gjigandi ...

Read More »

Microsoft i jep fund shitjes së Windows 7-tës dhe 8.1 tek prodhuesit e kompjuterave

windows-7-logo-ending-100690886-large.jpg

Ditën e sotme, në heshtje të plotë Microsoft i dha fund shitjes së licensave të Windows 7-tës për prodhuesit e kompjuterave, një moment ky kritik për sistemin operativ 7 vjeçar. Sipas rregullave të Microsoft, ky i fundit nuk do të shesë më Windows 7-tën dhe Windows 8.1 që nga data 31 Tetor. Fundi i Windows 7 dhe 8.1 e lë ...

Read More »

Ja fotografi i cili ka ndërtuar një aparat fotografik nga një patate

potatocamera.jpg

Në perendim kanë një shprehje fotove dhe videove të cilësisë të ulët referohen si “cilësi patateje”. Por për fotografin Colin Lowe, “cilësi patateje” është një përshkrim shumë i mirë për disa nga fotot e tij sepse ato janë me të vërtetë të bëra me një patate. Lowe, një fotograf amator nga Albani, Australinë Perendimore, krijoi një kamerë në një patate ...

Read More »