19 September 2017
Home » Bruno Sholla (page 413)

Bruno Sholla

Google braktis Adobe Flash në favor të HTML5 nga rrjetet e saj të reklamimit

uninstall-flash-640x329.jpg

Në faqen e Adword në rrjetin social Google+, gjigandi motorit të kërkimit zbuloi se do të largojë përgjithnjë nga përdorimi Flash në rrjetet e saja të reklamimit në favor të HTML5 brenda datës 2 Janar 2017. Duke filluar që nga data 30 Qershor 2016, Google nuk do të pranojë më reklama Flash nga reklamuesit. Janari i 2017-tës do të shënojë ...

Read More »

Google po ofron 2GB hapësirë falas në shërbimin cloud Drive

google-drive-logo-100567555-large.png

Google po ofron një mënyrë të thjeshtë për të përfituar më shumë hapësirë në shërbimin e saj cloud të Drive. Në nder të Ditës për një Internet më të Sigurtë, kompania po ofron 2GB falas në Google Drive nëse kryeni një verifikimit të sigurisë së llogarisë. Është një proçedurë e lehtë ku do të siguroheni se keni informacionin e duhur ...

Read More »

Malueri T9000 përvetëson pjesë video, audio dhe mesazhe tekst nga Skype

skypeforwindows-100590504-primary.idge_.jpg

Hulumtuesit kanë zbuluar një backdoor kompleks i cili shënjestron platformën e komunikimit Skype. Quajtur T9000, ky maluer përvetëson pjesë video, audio, mesazhe chat si dhe skedarë për ti dërguar më pas tek hakerat. Hulumtuesit kishin arritur të analizonin një variant të maluerit dhe kishin zbuluar se T9000 shfrytëzonte metoda të sofistikuara për tju shmangur zbulimit nga softuerët e sigurisë. Aktualisht ...

Read More »

Twitter gati të ndryshojë organizimin e cicërimave. Përdoruesit thonë #RIPTwitter

twitter-page.jpg

Reuters – Hashtagu #RIPTwitter u bë trendi numër 1 në SHBA ditën e shtune pas një raporti të BuzFeed se kompania po planifikonte të ndryshonte mënyrën sesi shfaq cicërimat e përdoruesve. Raporti i BuzzFeed, i cili u publikua të Premten në mbrëmje duke mos ofruar burimin e informacionit, tha se rrjeti social do të riorganizonte cicërimat për tu dhënë prioritet ...

Read More »

Evenimenti ndërkombëtar ProductTank vjen për herë të parë në Shqipëri më 16 Shkurt

untitled.png

Kryeqyteti po përgatitet të mirëpresë ProductTank Tirana, evenimentin e parë të këtij lloji në Shqipëri i cili do të mbahet në datën 16 Shkurt. Një nismë kjo me karakter ndërkombëtar, ProductTank themeluar në 2010-tën në Londër sot është një komunitet me mbi 10,000 anëtarë dhe ushtron aktivitet në 40 qytete në të gjithë botën. Kryeqyteti i Bullgarisë Sofia sot heq ...

Read More »

Gabimi 53: Apple ndalon nga funksioni çdo iPhone riparuar nga një teknik jo zyrtar

3500.jpg

Mijëra modele iPhone do të hidhen tutje sepse sistemi operativ i Apple i ndalon nga funksioni nëse zbulon se telefoni është riparuar nga një teknik tjetër përveç atyre të prodhuesit në fjalë të telefonëve. Quajtur “Gabimi 53″, shumë prej jush mund të mos jeni në dijeni të saj dhe sipas specialistëve ky mesazh gabimi sinjalizon vrasjen e telefonit tuaj. Problemi ...

Read More »

Hakerët hakojnë botnetin Dridex dhe zëvendësojnë maluerin me një antivirus

avira_antivirus_logo-930x488.jpg

Një pjesë e bonetit Dridex mund të jetë hakuar raportoi firma gjermane e sigurisë Avira. Ndërsa çudia e vërtetë është mënyra sesi po sillet aktualisht ky botnet i cili në vend që të dërgojë maluerë tek përdoruesit ai po dërgon një kopje të versionit falas të antiviruesit të Avira. Për ata që nuk kanë dijeni, një botnet është një grup ...

Read More »

Statistika të bllokimit të reklamave online (Infografik)

AdBlockStatsFeat-644x373.jpg

Përdoruesit e internetit i urrejnë reklamat. Në këtë përfundim na nxjerr infografiku i mëposhtëm dhe besojmë se ndërsa po lexoni këtë artikull edhe ju jeni duke përdorur një Adblock. Po sa përqind e përdoruesve po bllojnë reklamat? Pse i bllokojnë? Këto pyetje i marrin përgjigjet në infografikun e mëposhtëm. (PCWorld Albanian) invespcro The post Statistika të bllokimit të reklamave online ...

Read More »

Twitter i shpall luftë ISIS duke mbyllur mbi 120,000 llogari në rrjetin social

4671.jpg

Twitter ka fshirë më shumë se 125,000 llogari të lidhura ngushtë me aktivitete terroriste në një përpjekje për të luftuar virtualisht Shtetin Islamik raportoi The Guardian. Rrjeti social falë përkrahjes edhe të opinionin publik dhe në bashkëpunim me disa ekipe specialistësh në SHBA dhe Irlandë arriti të identifikonte këto llogari të dyshimta. Shteti Islamik jo pak herë ka ushtruar aktivitet ...

Read More »

Facebook zyrtarizon Ditën e Miqësisë në përkujtim të 12 vjetorit të themelimit

facebook-friends-day-100643241-medium.png

Të gjithë sapo kanë aksesuar rrjetin social Facebook ditën e sotme janë ballafaquar me një mesazh deri diku të çuditshëm që shkruante: “Gëzuar Ditën e Miqësisë.” Tani mund të pyesni çfarë është kjo ditë sepse në të kaluarën mund të mos e keni festuar asnjëherë. Kjo ditë quajtur “Dita e Miqësisë” është zyrtarizuar nga vetë rrjeti social Facebook në përkujtim ...

Read More »