Home » Bruno Sholla (page 412)

Bruno Sholla

Modeli i ri i HP Spectre x360 më i hollë, më i lehtë dhe më i shpejtë

hp-spectre-13.3_dancing-100686857-large.jpg

HP Spectre X360 vjem me një përditësim madhor në gjeneratën e tretë të tij. Versioni më i fundit i laptopit më të mirë të kompanisë është më i hollë, më i lehtë, dhe më i shpejtë. Spectre X360 del në shitje nga dita e sotme me kosto fillestare nga 1,049 dollar. I përbërë akoma nga alumini, Spectre X360 është më ...

Read More »

HP përditëson laptopët Envy 13 me procesorët Kaby Lake, lançon një ekran 4K

hp-envy-100686979-large.jpg

Mbrëmjen e së Martes HP injektoi harduerët më të fundit në linjën e laptopëve Envy 13 dhe ekranin Envy 27. I pari do të karakterizohet nga procesorët më të fundit të Intel ndërsa i dyti vjem me rezolucion 4K dhe mbështetje për AMD FreeSync. HP Envy 13 Po e fillojmë nga e rëndësishmja, Envy 13 ka një kosto fillestare prej ...

Read More »

G7-ta miratoi direktivën për mbrojtjen e sistemeve financiare globale nga sulmet kibernetike

download-5.jpg

Grupi i shtatë fuqive industriale më të mëdha në botë arritën një akord ditën e Marte për mbrojtjen e sektorit global financiar nga sulme të mundshme kibernetike. Shqetësimet janë shtuar kohët e fundit pas hakimeve të shumta të SWIFT, sistemit global financiar të komunikimit, ndjekur nga vjedhja e 81 milion dollarëve gjatë muajit Shkurt nga Banka Qëndrore e Bangladeshit. “Rreziqet ...

Read More »

Android 7.1 Nougat mbërrin në Nexus 5X dhe 6P në Dhjetor

2016-03-09-20.59.29-800x482.png

Pak kohë pasi lançoi telefonët e rinj me markën Pixel dhe Android 7.1, Google tha se telefonët Nexus nuk do të marrin versionin më të fundit të platformës përpara fundit të vitit. Ditën e sotme në një postim në blog inxhinieri i Android, Dave Burke, ofroi një axhendë konkrete: beta e parë e zhvilluesve të Android 7.1 mbërrin në telefonët ...

Read More »

VPN-ja revolucionare Wangle rrit shpejtësitë e DSL me mbi 1030% dhe të 3G me 516%

wangle-stats.png

Wangle Technologies kanë deklaruar se aplikacioni i tyre i ri revolucionar i VPN, i cili bazuar në rezultatet e fundit të testimeve në laborator, mund të mundësojë një shtim shpejtësie mbi 1030% ndërkohë që ofron kursim të internetit me rreth 65%. Teknologjia e Wangle, që është në pritje të një patente, kombinon “ një rreze të avancuar subsistemesh për të ...

Read More »

Monitoroni trafikun e programeve në rrjet me Fakenet

fakenet.png

Fakenet NG është një program falas për pajisjet e Microsoft Windows që ju lejon të monitoroni trafikun e programeve në rrjet duke stimuluar një ambient të rremë rrjeti. I dizajnuar specifikisht për të zbuluar më shumë mbi programet keqdashës, ai mund të përdoret dhe për arsye të tjera, si të gjesh nëse një program i telefonon shtëpisë, cilin skedar të ...

Read More »

Nobelisti në Kimi Prof. Dan Shechtman vjen pranë komunitetit Shqiptar të Startup Grind

14368770_1036792103101874_5012416833299148728_n.jpg

Me 15 Shtator Startup Grind Tirana mirëpriti Julien Coustaury, partner drejtues pranë Fil Rouge Capital. Tashmë afro një muaj më pas komuniteti më entuziast në Shqipëri do të ketë fatin të jenë përballe një figure ndërkombëtare mjaft të shquar. Prof. Dan Shechtman, profesor pranë Institutit Teknologjik të Izraelit njëherazi dhe fitues i çmimit Nobel në Kimi në 2011-tën do të ...

Read More »

Nobelisti në Fizikë Prof. Dan Shechtman vjen pranë komunitetit Shqiptar të Startup Grind

14368770_1036792103101874_5012416833299148728_n.jpg

Me 15 Shtator Startup Grind Tirana mirëpriti Julien Coustaury, partner drejtues pranë Fil Rouge Capital. Tashmë afro një muaj më pas komuniteti më entuziast në Shqipëri do të ketë fatin të jenë përballe një figure ndërkombëtare mjaft të shquar. Prof. Dan Shechtman, profesor pranë Institutit Teknologjik të Izraelit njëherazi dhe fitues i çmimit Nobel në Kimi në 2011-tën do të ...

Read More »

Samsung konfirmon: Galaxy Note 7 ka vdekur

2016-09-25T083024Z_1_LYNXNPEC8O07T_RTROPTP_3_CTECH-US-SAMSUNG-ELEC-SMARTPHONES-USA.jpg

Samsung njoftoi ditën e sotme se do të ti japë fund përgjithnjë prodhimit të Galaxy Note 7-tës, një telefon i cili do të shënonte rikthimin e Samsung në pozitat e liderit në tregun botëror të telefonëve inteligjentë. Pas disa vitesh, shitjet e Galaxy S7-tës shënuan rritjen e parë për kompaninë. Galaxy Note 7, i cili është më i madh në ...

Read More »

Western Digital prezantoi SSD-të WD Blue dhe WD Green

IMGP2899_575px.jpg

Pesë muaj më parë, Western Digital përfundoi përvetësimin e SSD-ve dhe të prodhuesit të flash NAND, SanDisk, duke shtuar kështu në portofolin e tyre më shumë SSD për konsumuesit dhe sipërmarrjet. WD tani po prezanton dy familje tjera të SSD-ve për konsumuesit, secila e derivuar nga linjat e produkteve ekzistuese të SanDisk. SSD-ja WD Blue është i bazuar në SanDisk ...

Read More »