Home » Bruno Sholla (page 40)

Bruno Sholla

A është ky Chromebook i ri i Google?

Wallaby-keyboard-with-Chrome-tablet-top.png

Krahas telefonëve Pixel më 9 Tetor, Google me shumë gjasa do të prezantojë një laptop të ri Chrome OS. Me emrin e koduar Nocturne, Chromebook i ri i Google u shfaq në disa foto të publikuara nga sajti AboutChromebooks. Laptopi i cili thuhet të ketë dy porta USB-C, njëra prej tyre mund të vihet re lehtësisht nga fotoja. Po ashtu ...

Read More »

Fillojnë shitjet e iPhone-ve të rinj, radhë të gjata në dyqanet e Apple në mbarë botën

105463556-1537512466732imagefromios.530x298.jpg

Apple iPhone XS dhe XS Max dolën në shitje ditën e Premte së bashku me radhët e gjata të njerëzve që presin për të shtënë në duar flagshipin më të fundit të kompanisë. Në Londër 25 njerëz u vendosën në radhën në 6 të mëngjesit ndërsa kishte prej atyre që po prisnin që nga mbrëmja e së Enjtes. Kjo radhë ...

Read More »

Përdoruesit mund të fshehin hashtaget në Instagram

Nëse doni të rrisni numrin e ndjekësve tuaj pa pasur nevojë të përdorni një sasi të pafund hashtagesh, Instagram po teston një veçori që mund t’ju lejojë të fshihni hashtaget nga postimet tuaja. Zhvilluesja Jane Manchun Wong ka postuar në Twitter një screenshot të funksionit të ri, i cili ju lejon të shtoni një numër të pakufizuar hashtagesh pa i ...

Read More »

Ekzistojnë 7.8 miliardë karta SIM në botë

Harte-3.jpg

Kartat SIM mbushën 27 vjeç dhe tashmë numri i tyre është më i madh se njerëzit që jetojnë në të gjithë planetin. Sipas një raporti të fundit të Ericsson për mobilitetin, në botë numërohen 7,8 miliardë SIM, ose më shumë se numri i njerëzve që jetojnë në tokë. Rritja duket se nuk do të ndalet, përkundrazi në pak vite do ...

Read More »

A po teston Instagram një buton ri-shpërndarjeje ngjashëm me Facebook dhe Twitter?

Rrjeti social Facebook gjithnjë e ka ofruar një buton shpërndarjeje për postimet që dëshironi ti ripublikoni ndërsa Twitter ofron butonin ri-cicëro. Pavarësisht kërkesës së përdoruesve, Instagram gjithnjë ka refuzuar të ofrojë një opsion të tillë. Kjo pritet të ndryshojë së shpejti ndërsa kompania ka filluar testimet me rishpërndarjen e postimeve të të tjerëve. Sipas The Verge opsioni quhet “Seamless Sharing.” ...

Read More »

Ish ekzekutivi i Google thotë se pas një dekade do të kemi dy lloje interneti

Eric Schmidt i cili ka shërbyer si CEO i Google prej vitesh parashikon se dekadën e ardhshme do të ketë dy lloje interneti: një udhëhequr nga SHBA-ja dhe një nga Kina. “Mendoj se një më shumë sesa ndarje do të kemi të bëjmë me polarizim të internetit mes Kinës dhe SHBA-ve. Nëse shikoni në Kinë, kompanitë që po marrin jetë ...

Read More »

iPhone-t e rinj kanë çipe nga Toshiba dhe Micron, mungojnë pjesë nga Samsung dhe Qualcomm

2018-09-2114-17-41.jpg

Çmontimi i radhës i iFixit kishte në fokus një telefonët më të fundit të Apple prej ku dolën dhe disa surpriza. Telefonët e vitit të gjigantit të iPhone kishin në përbërje çipet nga Micron Technology dhe Toshiba. Komponentët e emrave të mëdhenj të mungonin ishin Samsung dhe Qualcomm, edhe pse për këtë të fundit pritej prej kohësh. Qualcomm ka qenë ...

Read More »

GoPro prezantoi linjën e re të kamerave të aksionit Hero7

GoPro rifreskoi tërë linjën e kamerave të aksionit ditën e sotme duke sjellur produkte dhe emra të rinj por jo përditësimet e pritura të harduerëve të tyre. Linja e re ka një avantazh të madh: është më pak konfuze për konsumatorin. Hero7 White, Silver dhe Black kushtojnë 199 dollarë, 299 dollarë dhe 399 dollarë respektivisht. Ndryshe nga e kaluara kur ...

Read More »

Zgjero botën tënde me Galaxy A7

SM-A750F_002_Back_Black-1024x683.png

Samsung Electronics prezantoi sot Galaxy A7, telefoni më i fundit në familjen Galaxy A. Me një kamera të pasme të fuqishme me lente të trefishtë, dizajn me shkëlqim dhe me funksione që nuk duhet t’ju mungojnë në përditshmërinë tuaj, Galaxy A7 inovativ është pajisja e duhur për çfarëdo momenti në jetën tuaj. “Samsung është i angazhuar për të sjellë risi ...

Read More »

Rritet volumi tregtar, çfarë pritet të ndodhë me vlerën e Bitcoin?

BTCUSD-hourly-chart-4.png

Ditën e Enjte Bitcoin u rrit me 1.5% kundër dollarit Amerikan. Mbrëmjen e kaluar ra deri në 6,100 dollarë në Bitfinex, pika më e ulët që nga data 14 Gusht duke sinjalizuar një tjetër rënie të ngjashme me të fillim Qershorit dhe Gushtit. Por ndodhi ajo që nuk pritej ndërsa monedha u rrit me shpejtësi në 6,550 dollarë pavarësisht lajmeve ...

Read More »