15 December 2018
Home » Bruno Sholla (page 4)

Bruno Sholla

Apple Pay mbërrin në Gjermani

Apple ka lançuar shërbimin e pagesave mobile në Gjermani plot katër vite pasi u lançuan në Shtetet e Bashkuara. Deutsche Bank, Commerzbanbk, Hypovereinsbank, Wirecard, Hanseatic Bank dhe ofruesit e kartave të kreditit nga Mastercard, Visa dhe American Express do të mund të përdorin shërbimin e Apple. Distributorët si Aldi dhe Lids, zinxhiri i supermarketeve Kaufland, farmacitë Rossmann dhe DM, markat ...

Read More »

Google zbulon tjetër problem sigurie në Google+

Google vijon të ketë probleme me ruajtjen e informacionet personale në shërbimin Google+ çka bëri të kompania të përshpejtonte procesin e mbylljes së rrjetit social shumë pak të përdorur i krijuar për të konkurruar me Facebook. Një problem sigurie ekspozoi emrat, adresat e e-mail-it, moshën dhe informacionin personal të 52.5 milion përdoruesve të Google+ muajin e kaluar bindi gjigandi e ...

Read More »

Google i jep lamtumirën telefonëve me Android Ice Cream Sandwich

Nëse ende keni një telefon me Android 4.0 Ice Cream Sandwich, mbase ka ardhur momenti për një ndryshim. Google paralajmëroi zhvilluesit se së shpejti mbështetja për Ice Cream Sandwich do të përfundojë duke ja shkëputur aksesin tek përditësimet e reja të aplikacioneve në Play Store. Kompania do të kërkojë së paku Android 4.1 Jelly Bean. Kështu zhvilluesit do të jenë ...

Read More »

Telefonët me kamera 48-megapiksel do të pushtojnë tregun

Sony dhe Samsung ka prezantuar në fillim të vitit sensorët 48-megapiksel dizajnuar për smartfonët, ndërsa u deshën 12 muaj përpara se telefonët me këtë sensor tu dilte “zëri.” Huawei sapo prezantoi modelin View 20 i cili përdor sensorin Sony IMX586 me procesorin Kirin 980 dhe dizajnin e ri të kamerës selfie e shkëputur nga korniza e telefonit. Huawei Nova 4 ...

Read More »

Kina i shpreh pakënaqësi ambasadorit amerikan për arrestimin e shefes së Huaweit

Kina e ka thirrur ambasadorin amerikan në Pekin, Terry Brandstad në shenjë proteste ndaj ndalimit në Kanada të shefes së gjigantit elektronik kinez, Huawei, Meng Wanzhou me kërkesë të Shteteve të Bashkuara. Zëvendës ministri i Jashtëm kinez, Le Yucheng i ka paraqitur më 9 dhjetor ambasadorit amerikan “protesta të ashpra” lidhur me ndalimin e Wanzhousë. Sipas agjencisë së lajmeve Xinhua, ...

Read More »

Huawei prezanton telefonin e parë me kamër 48-megapiksel

Huawei sapo nisi një ekspansion në luftën e kamerave të smartfonëve. Në një aktivitet në Hong Kong kompania prezantoi modelin e fundit Honor View20 i cili ka një kamër të pasme 48-megapiksel dhe një kamër selfie nën ekran. Kamera e pasme ka sensor Sony IMX586 i cili vjen me inteligjencë artificiale dhe procesor Kirin 980. Ky është i njëjti procesor ...

Read More »

Coinbase ka në plan të shtojë 30 monedha të reja

Pasi dyfishoi numrin e kriptomonedhave të disponueshme këtë vit, Coinbase nuk ka në plan të ndalojë ekspansionin. Kompania tha se ishte duke eksploruar një listë kriptomonedhat të cilat së shpejti do të shtohen tek aplikacionet desktop dhe mobile në Coinbase.com. Në fakt bursa flet për 30 monedha të reja të cilat janë: Cardano (ADA) Aeternity (AE) Aragon (ANT) Bread Wallet ...

Read More »

Samsung Galaxy A8 është telefoni i parë i kompanisë me ekranin Infinity-O

samsung_a8s.jpg

Menjëherë pas lançimit të Honor View 20, Samsung prezantoi telefonin e parë me ekranin Infinity-O ku kamera frontale është e shkëputur nga korniza e telefonit dhe e vendosur në qendër. Lançimi i një “risie” të tillë tek një telefon i rangut të mesëm është në një linjë me premtimin e kompanisë e cila ka humbur mjaft terren përballë rivalëve Kinezë. ...

Read More »

Shfletuesi i ri i Microsoft do të funksionojë me shtojcat e Chrome

Shfletuesi i ardhshëm Microsoft Edge i gjigandit të Windows jo vetëm do të jetë i bazuar në kodin burimor të Chrome por edhe do të funksionojë me shtojcat e këtij të fundit. Këtë lëvizje e konfirmoi edhe vetë menaxheri i softuerit pranë Microsoft. Menjëherë pas lajmit se Edge do të pësonte ndryshime radikale kryesisht në sfond, u zbulua se motori ...

Read More »

A duhet të kaloni në WordPress 5.0?

WordPress 5.0 debutoi më 6 Dhjetor. Debutimi ishte surprizë sepse data u bë publike vetëm një ditë para për komunitetin. Duke qenë përballë një ndryshim rrënjësor që ky përditësim sjell në aspektin vizual të editimit të postimeve, menduam tu jepnim këshilla se çfarë do të ishte më mirë të bënit. Çdo gjë që duhet të dini për WordPress 5.0 A ...

Read More »