Home » Bruno Sholla (page 4)

Bruno Sholla

Kina hap gjykatën e parë për çështjet kibernetike

Kina u bë vendi i parë në botë që hap një gjykatë kibernetike e cila do të adresojë sulmet në rritje kibernetike raportoi media shtetërore e këtij vendi. Gjykata e Hangzhou hapi dyert ditën e Premte ku pati seancën e parë, shkelje të drejtash autoriale mes një shkrimtari online dhe një kompanie uebi. Agjentët ligjorë të Hangzhou dhe Beijing ndoqën ...

Read More »

Ku gjenden sot ato që konsideroheshin dje si e ardhmja e teknologjisë?

chartoftheday_10692_emerging_tech_sales_in_the_us_n.jpg

Në vitet e fundit shumë produkte të reja në botën e teknologjisë janë parë si e ardhmja. Që nga orët inteligjente, tek pajisjet e realitetit virtual dhe shtëpitë inteligjente, asnjëri prej koncepteve nuk ka patur impaktin që telefonët inteligjentë patën një dekadë më parë. Megjithatë kjo nuk do të thotë se nuk janë popullor. Ku gjenden sot këto teknologji? Dhe ...

Read More »

Japonia lançon një satelit të avancuar të GPS

Ditën e Shtune Japonia dërgoi në orbitë raketën H-2A e cila mban një satelit të avancuar të pozicionimit gjeografik tha qeveria Japoneze. Lançimi i statelitetit të tretë të këtij lloji është pjesë e një përpjekje disa vjeçare për ndërtimin e një version të sistemit global Amerikan të pozicionimit i cili do të ofrojë informacion të vendndodhjes përdorur për autopilotim dhe ...

Read More »

Elon Musk dhe 116 ekspertë të inteligjencës artificiale kërkojnë ndalimin e zhvillimit dhe prëdorimit të robotëve vrasës

Disa prej pionerëve të robotikës dhe inteligjencës artificiale njëzëri kërkuan nga Kombet e Bashkuara ndalimin e zhvillimit dhe përdorimit të robotëve vrasës. Elon Musk i Tesla dhe Mustafa Suleyman i Google drejtojnë grupin prej 116 specialistësh nga 26 shtete të cilët kërkojnë ndalimin e prodhimit të armëve të automatizuara. Kombet e Bashkuara kishin rënë dakord të fillonin diskutimet formale lidhur ...

Read More »

Mercedes rivalizon Tesla-n me makinën Maybach Vision 6

Ditën e Premte Mercedes-Maybach zbuloi konceptin Vision 6 Kabriolet në Shfaqjen e Makinave të Monterey. Koncepti përfaqëson filozofinë e dizajnit të pastër të Merceds. Ai ka në përbërje elementë klasik të automobilave dhe një prekje futuristike të makinave. Version Mercedes-Maybach 6 sjell luksin modern më të arrirë i cili është në esencë të strategjisë së dizajnit të Mercedes. Ekspansioni drejt ...

Read More »

Samsung fillon lançimin global të asistentit virtual Bixby

gsmarena_002.png

Ditën e Premte Samsung filloi përditësimin e aplikacioneve Bixby përfshirë Bixby, Bixby PLM, Bixby Wakeup, Bixby Dictation dhe Bixby Global Action, në disa tregje të botës ku mund të përmendim Britaninë, Afrikën e Jugut, Indinë, Hollandën dhe Gjermaninë. Në këtë pikë lehtësisht mund të themi se lançimi në rang global i Bixby ka filluar. Megjithatë kompania ende nuk ka dhënë ...

Read More »

Google teston një version “të lehtë” të aplikacionit Search në Android

Google do ti bashkohet Facebook dhe Linkedin me një version minimal të aplikacionin Search në Android. Zbuluar nga Android Police, aplikacioni cilësohet si eksperimental dhe ofron përmbajtje si lajme, moti, sajtet popullore dhe shërbimin e përkthimit të Google. Duke ndjekur trendin e aplikacioneve Lite, Search Lite vjen për të bërë kërkimin në internet më më pak stresues për internetin celulare ...

Read More »

Facebook teston tematikat e personalizuara “Featured Topics” në News Feed

Facebook filloi testime një opsion të ri në News Feed i cili sjell tematika dhe lajme bazuar në interesat e përdoruesve individuale, ndërsa kompania ka shtuar kërkimet në rritjen e kohës së shpenzuar nga përdoruesit në rrjetin social më të madh në botë. Oferta më e re quhet “Featured Topic,” dhe është duke u testuar në News Feed, esencën e Facebook. ...

Read More »

Airbnb ofron akomodim falas për të prekurit e sulmit terrorist në Barcelonë

Airbnb aktivizoi sistemin në përgjigje të fatkeqësive për tu ardhur në ndihmë njerëzve të prekur nga sulmi terrorist i ditës së djeshme në Barcelonë. Ky sistem ofron akomodim falas për ata që kanë nevojë urgjente për një vend për të qëndruar. Mbi 80 përdorues kanë hapur shtëpitë e tyre falas për të prekurit. Me anë të këtij sistemi, udhëtarët të ...

Read More »

Përdoruesit e Pinterest mund të përdorin “pinch-to-zoom” për të parë në detaje fotot

Përdoruesit e rrjetit social Pinterest mund të përdorin gjestin me dy gishta mbi ekranin e telefonit për të zmadhuar ose zvogëluar një foto njohur ndryshe edhe si “pinch-to-zoom.” Një veçori e disponueshme edhe në Instagram, Pinterest ka shtuar përpjekjet për të sjellur foto dhe video të cilësisë së lartë në platformën e saj dhe mangësia e disa veçorive kaq bazike ...

Read More »