20 February 2018
Home » Bruno Sholla (page 390)

Bruno Sholla

Google Earth Timelapse, ja sesi ka ndryshuar toka përgjatë viteve 1984-2016

ft-mcmurray.gif

Google Earth Timelapse jo vetëm që është një projekt i mrekullueshëm por edhe ambicioz. Në bashkëpunim me Autoritetin Amerikan të Gjeologjikës (USGS), NASA-n dhe TIME, Google ka arritur të përpilojë imazhe satelitore të cilat kthejnë kohën pas për rajone të caktuar të planetit. Javën e kaluar Google e përditësoi akoma më tej projektin duke i shtuar edhe 4 vite të ...

Read More »

Shqipëria dhe Kosova me internetin më të ngadaltë në Evropë

16018527831-e1480795725322.jpg

Kroacia ka internet të ngadalshëm pavarësisht shumës së madhe që qytetarët e këtij shteti paguajnë për rrjetin e internetit. E për këtë, Parlamenti i Kroacisë ka kaluar sot një ligj që ka të bëjë me investimet në rrjetin e internetit, pas kërkesave të Bashkimit Evropian për përmirësimin e internetit dhe shpejtësisë së saj, shkruan portali kroat N1 Info. Deputeti i ...

Read More »

Një fundjavë plot mundësi po vjen më 9-11 Dhjetor në edicionin e 7-të të Startup Weekend Tirana

15327339_1123440241107038_6199955868416690629_n.jpg

Është Dhjetor dhe ndërsa 2016-ta po përgatitet të japë lamtumirën, për Startup Weekend Tirana është krejtësisht e kundërta. Në datat 9-11 Dhjetor hap dyert edicioni i 7-të i këtij aktiviteti tashmë tradicional dhe ICTSmedia vijon ta mbështesë këtë aktivitet frymëzues që nga edicioni i tij i parë. Edicioni i 7-të i Startup Weekend është i dyti për këtë vit. Aktiviteti ...

Read More »

Gigabyte prezantoi kasën Xtreme Gaming XC700W

5411092517ff.jpg

Kjo kasë ATX kullë e plotë me përmasa 593.5 mm x 240.5 mm x 546.6mm (DxWxH), dhe është e bërë nga çelik SECC, alumin dhe xham i përforcuar. Dizajni i saj përbëhet nga një kashë çeliku që mbahet në një panel xhami në anën e majtë, dhe një panel alumini që mbulon anën e djathtë dhe pjesën ballore të kasës. ...

Read More »

Publikohen foto të Moto X 2017, bie në sy ekran 5.2 inç dhe skaneri i shenjave të gishtërinjve

Moto-X-2017-leak_01-730x482.jpg

Spekulimet rreth Moto X 2017 kanë bërë xhiron në internet ditët e fundit dhe tani një tjetër rrjedhje informacioni tregon dy imazhe të një Moto X 2017 real që na jep një ide të mirë rreth se si do të duket brezi i katërt i produktit nga kompania. Imazhet e reja të Moto X4 vijnë nga /LEAKS të cilat tregojnë ...

Read More »

Nvidia GTX 1050 për laptopët debuton në CES 2017

nvidia-gtx-1050-laptops-_-01-730x411.jpg

Nvidia është gati që të debutojë GeForce GTX 1050 për laptop-ë në CES 2017, sipas burimeve nga zinxhiri i lartë i furnizimeve. Performanca ekzakte e GTX 1050 mobile është ende e panjohur, por thuhet se do të jetë afërsisht 10% më e ngadaltë se versioni për desktop. Consumer Electronic Show do të mbahet me 5-8 Janar, 2017 në Las Vegas. ...

Read More »

Kriminelët kibernetik e kanë shumë të lehtë të zbulojnë informacionet e kartave bankare thotë Universiteti i Newcastle

visa_cards-100696939-large.jpg

Është e frikshme të mësoni se sa e thjeshtë është për hakerat të vjedhin detajet e kartave të kreditit dhe debitit shkruan Universiteti i Newcastle në një hulumtim. Mashtruesit arrijnë të gjejnë datat e skadencës dhe kodet e sigurisë së kartave duke bërë tentative të shumta në faqe të ndryshme raportoi ekipi i hulumtuesve. Pikërisht kjo metodë është përdorur për ...

Read More »

Një selfie u kushton jetën dy të rinjve në Antalia të Turqisë

girl-selfie.jpg

Edhe pse nuk jemi të sigurtë se nga buron ky fiksim pas fotove selfie, çdo ditë e më shumë dëgjojmë histori ku selfiet u kanë kushtuar jetën shumë njerëzve. Rasti më i fundit vjen nga Turqia ku një grup miqsh që po udhëtonin nga Alanja në Antalia u përplasën për vdekje nga një kamion ndërsa ata po shkrepnin një foto ...

Read More »

Mbi 100 tema tashmë falas në aplikacionin e tastierës SwiftKey

ktrihprlc9s5lsi4nkt9.jpg

Swiftkey ka bërë të gjitha temat vizuale për tastierën e tyre falas, për iOS dhe Android. Temat modifikojnë ngjyrën dhe stilin e tastierës, por më parë kushtonin ekstra. Jo më! Janë mbi 100 teme falas të Swiftkey. Në Android ju mund të shtypni butonin në formë hamburger në të majtë të tastierës për të gjetur temat, dhe në iOS ju ...

Read More »

Enermax prezantoi seritë e reja të ushqyesve SFX Revolution

0393d2ffe871-e1480681342533.jpg

Enermax zbuloi Revolution SFX të linjës së furnizuesve të fuqisë për formën faktor SFX. Të gatshëm në variantet 550W dhe 650W, këto ushqyes kanë si tipar dallues kabllo plotësisht modular. Matjet e njësisë janë 125mm x 100mm x 63.5mm (LxDxH), dhe një ventilator të vetëm 80mm, me operim pa ventilator me ngarkesë nën 30%. Poshtë kasës, këto njësi kanë një ...

Read More »