24 November 2017
Home » Bruno Sholla (page 380)

Bruno Sholla

BlackBerry do të sjellë një tjetër telefon Android, DTEK60

gsmarena_002-1.jpg

Pavarësisht pesimizmit që ka rrethuar prodhuesin e shquar kanadez të telefonëve inteligjent, dikur marka më premtuese, BlackBerry ka vendosur ti çojë përpjekjet e tij përtej PRIV dhe DTEK50 në botën Android. I pari pati shitje të kënaqshme por jo në pritshmëritë e kompanisë e ndërsa i dyti nuk u prit aq mirë nga konsumatorët. E kjo nuk e ka dekurajuar ...

Read More »

Xiaomi prezantoi Mi 5S dhe 5S Plus, telefonët e parë me skaner ultrasonik të shenjave të gishtërinjve

mi-5s-plus_01-e1475046610404.png

Nëse dikush njeh një kompani e cila ka bërë kërdinë me vizionin dhe modelin e biznesit të Apple në botën e telefonëve inteligjent, ai është prodhues kinez i telefonëve me kosto të ulët Xiaomi. Ajo çfarë i kishte ngelur pa kopjuar nga stili i Apple u adoptua ditën e djeshme kur kompania prezantoi dy telefonët e rinj më të mirë ...

Read More »

Yahoo kritikohet ashpër nga senatorët Amerikan, zbulimi i hakimit pas dy vitesh i papranueshëm

download-1-7.jpg

Gjashtë anëtarë të Senatit Amerikan thanë ditën e Marte se ishte e papranueshme për Yahoo që të njoftoj hakimin e 500 milion llogarive dy vite pasi ngjarja kishte ndodhur. Ligjëvënësit ishin të shqetësuar për vetë faktin se hakimi pothuaj dy vjeçar është zbuluar kaq vonë. “Kjo do të thotë se llogaritë e miliona Amerikanëve mund të jenë komprementuar prej mëse ...

Read More »

Samsung prezantoi telefonin e ri buxhetor Galaxy On8

gsmarena_003-1.jpg

Samsung po punon shumë për të zgjeruar linjën …, mbase po përpiqet të harrojë telashet që i ka shkaktuar Galaxy Note 7 duke u zbavitur me gjëra të vogla. Megjithatë produkti më ri i gjigandit Korean quhet Galaxy On8 dhe vjen për tju bashkuar familjes Galaxy On7 dhe On5. Ka një ekran 5.5 inç Super AMOLED, procesor Exynos 7870 Octa ...

Read More »

Google i shpall luftë internetit të ngadaltë me versionin e ri beta të shfletuesit Chrome

chrome-for-android-google-796x399.png

Google po sjell përmirësime madhore në shfletuesin Chrome për Android duke e bërë shfletimin dhe shkarkimet më të shpejta në një internet të ngadaltë. Gjatë një evenimenti të mbajtur në Indi, kompania tha se veçoria e kursimit të të dhënave mobile në Chrome për Android do të funksionojë edhe me video. Sipas kompanisë një përdorues mund të kursejë deri në ...

Read More »

Kur e ka datëlindjen Google? Askush nuk e di

695.jpg

Çfarë përfaqëson imazhi i mësipërm për Google i cili u shfaq ditën e sotme në shfletuesit tanë? Gëzuar datëlindjen e 18 Google! Tani e tutje mund të votosh! Edhe pse e gjithë kjo ngjarje rrethohet nga paqartësi së fundi kompania ka gjetur një konsensus. Data e 27 e Shtatorit është datëlindja e Google pavarësisht se nganjëherë e festonte në ditë ...

Read More »

Në WhatsApp Beta mund të ftoni anëtarë të rinj në grupe përmes lidhjeve

pf7jweff9eqpwex11p6i.jpg

WhatsApp padyshim është aplikacioni më popullor i komunikimit në botë. Gjer më sot, nëse dëshironit ti dërgonit dikujt një ftesë për tu bashkuar një grupi bisedash duhej ta bënit individualisht për secilin kontakt. Në versionin beta të aplikacionit ka ndryshuar e gjitha kjo. Tani mund të ftoni anëtarë të rinj përmes një lidhjeje. Këtë lidhje mund ta shpërndarni në formë ...

Read More »

Windows 10 numëron 400 milion përdorues, shfletuesi Edge së shpejti me makinë virtuale

microsoft-edge.jpg

Windows 10-ta është instaluar në mbi 400 milion paisje thanë zyrtarët e Microsoft. Kjo shifër përfshin instalimet në kompjutera, tabletë, telefonë, konsola Xbox One, HoloLens dhe ekranet Surface Hubs. Ndërsa objektivat e kompanisë janë 1 miliard paisje me Windows 10 brenda 2018-tës, analistët besojnë se diçka e tillë është e pamundur. Statistikat e fundit vinë nga konferenca Microsoft Iginite e ...

Read More »

Gjermania kërkon shfuqizimin e marrëveshjes së të dhënave mes Facebook dhe WhatsApp

download-9.jpg

Rregullatori Gjerman i privatësisë urdhëroi ditën e Marte rrjetin social Facebook të ndalojë ndarjen e informacionit të qytetarëve Gjermanë mes aplikacionit WhatsApp dhe atij Facebook. Në të njëjtën kohë autoritetet Gjermane urdhëruan rrjetin social të fshijë çdo informacion të grumbulluar nga WhatsApp gjer më sot. Komsioni Gjerman për Mbrojtjen e të Dhënave dhe Lirisë së Informacionit tha se Facebook kishte ...

Read More »

Hakerat Rusë zhvillojnë trojanin Komplex, shënjestrojnë industrinë hapësinore

sofacy_1-100684467-large.png

Hulumtuesit e sigurisë kanë zbuluar një maluer të ri në Mac OS X i cili vë në shënjestër industrinë e hapësinore. Trojani i quajtur, Komplex, mund të shkarkohet, ekzekutohet dhe të fshijë të dhëna nga kompjuterat Mac të infektuar raportoi firma e sigurisë Palo Alto Networks. Dyshohet se janë hakerat të cilët vodhën informacionet nga Komiteti Demokratik Kombëtar (DNC) ata ...

Read More »