19 September 2017
Home » Bruno Sholla (page 380)

Bruno Sholla

Aplikacionet e menjëhershme Android funksionojnë pa qenë nevoja të instalohen

android_logo-930x488.jpg

Uebfaqet mobile në të shumtën e rasteve janë më të dobishëm sesa homologët desktop kur navigoni nga telefoni juaj por në të njëjtën kohë kanë mangësi në funksionalitete krahasuar me desktopët. Aplikacionet e zgjidhin këtë problem por vetëm për ata që kanë kohë dhe bandwidth për ti instaluar kurdo që kanë nevojë. Aplikacionet e menjëhershme Android, të cilat praktikisht duhet ...

Read More »

Facebook eksperimenton me video komentet në Ueb, Android dhe iOS

facebook-ios-sharing-anchor.png

Një video mund të jetë përgjigja që ju keni ndaj një përmbajtjeje në Facebook. Kompania pas rrjetit social po teston këtë funksionalitet në disa shtete duke u dhënë mundësinë përdoruesve të përgjigjen me një video çdo përmbajtjeje të publikuar në Facebook. Këtë e konfirmoi edhe një zëdhënës i rrjetit social duke u shprehur se kjo është një përpjekje për tu ...

Read More »

Google shndërron Android-in një platformë të realitetit virtual

Android-VR-HTC-Vive2-640x487.jpg

Për pothuajse një vit e gjysëm kemi vënë re që Google po investon fuqishëm në realitetin virtual. Këtë javë në konferencën e zhvilluesve I/O, kompania ka dalur publikisht me ambicjet e saj në këtë sektor dhe lajmet e para flasin për një modalitet të realitetit virutal integruar në versionin e tretë paraprak eksperimental të Android N. Së bashku me këtë ...

Read More »

Rama: E gjetëm portalin e-Albania me vetëm 13 shërbime online, sot ka 260 të tilla

13179055_1289520561077159_8574570420698187062_n.jpg

“Trashëguam një sistem të shërbimit online e-Albania me vetëm 13 shërbime dhe sot janë 260 shërbime online dhe 570 shërbime të tjera me natyrë informative. Sot këto 260 shërbime online, përdoren nga ende pak njerëz, por janë aty për t’u përdorur nga të gjithë. Është e sigurt që një vit më pas, ne do të kemi bërë një progres shumë ...

Read More »

Microsoft shiti biznesin e telefonëve të thjeshtë për 350 milion dollar, Nokia njoftoi rikthimin në tregun e telefonëve mobil

Nokia-230_Nokia-230-Dual-SIM_featured-1024x496-930x450.jpg

Microsoft njoftoi se ka shitur biznesin e telefonëve të thjeshtë me markën Nokia tek FIH Mobile, një filial i gjigandit tajvanez të elektronikës Foxconn dhe një entiteti tjetër finlandez, HMD Global, për 350 milion dollar. Transaksioni në fjalë do të finalizohet gjatë gjysmës së dytë të 2016-tës. Sapo marrëveshja të ketë përfunduar, afro 4,500 punojës do ti bashkohen FIH Mobile ...

Read More »

Publikohen email-et dhe fjalëkalimet e 117 milion anëtarëve të Linkedin nga hakimi i 2012-tës

linkedin-logo.jpg

Një hakim i Linkedin në 2012-tën u rikthye sot në qendër të vëmendjes. Kompania bëri të ditur se janë publikuar online kredencialet e 100 milion anëtarëve të rrjetit social. Për këtë Linkedin ka filluar një fushatë ndërgjegjësimi për përdoruesit e prekur duke u sugjeruar të ndryshojnë fjalëkalimet e tyre. Nëse e kujtoni, hakerat arritën të thyenin rrjetin e Linkedin në ...

Read More »

Sony Xperia XA Ultra ka një kamër frontale 16 megapiksel dhe ekran 6 inç

sm20_gold_group-640x640.jpg

Pavarësisht spekulimeve se së shpejti mund të vrasë biznesin e telefonëve, prodhuesi korean Sony prezantoi një telefon të ri i cili do ti bashkohet linjës Xperia. Quhet Xperia XA Ultra dhe reklamohet si telefoni perfekt i selfieve falë kamerës frontale me sensor 16 megapiksel dhe stabilizimit optik. Por kamera frontale nuk lë në hije kamerën e pasme e cila është ...

Read More »

Apple publikoi iOS 9.3.2 duke adresuar problemet me aksesorët Bluetooth në iPhone SE

IMG_6827-640x546.png

Apple ka publikuar versionin iOS 9.3.2, një përditësim jo shumë i rëndësishëm i cili adreson disa gabime të vogla në sistemin operativ mobil të prodhuesit të iPhone. Mbase më i rëndësishmi është një rregullim tek iPhone SE, ku përdoruesit ankoheshin për eksperiencë të dobët të audios kur lidheshin aksesorë Bluetooth. Lista e të rejave të iOs 9.3.2 është si mëposhtë: ...

Read More »

OnePlus 3 shfaqet në dizajn metalik inspiruar nga HTC 10

oneplus-3-render-100661497-large.png

Nuk është HTC 10. Është One Plus 3 sipas Evan Blass ku prodhuesi kinez duket të jetë inspiruar nga ai tajvanez. Në një cicërime të publikuar ditën e sotme, do të vëreni një dizajn metalik, një kamër në kry të telefonit, një portë USB-C dhe portë kufjes 3.5 mm. Bokset qëndrojnë në fund të telefonit ndërsa butoni qëndror me shumë ...

Read More »

Firefox tejkalon Microsoft Edge dhe Internet Explorer ndërsa Chrome vijon të dominojë

firefox-mug.jpg

Microsoft mund të ketë ndërtuar një shfletues i cili që sjell shumë përfitime për internetin e ditëve të sotme, por vendimi për zë zhvilluar Edge dhe lënë mënjëanë Internet Explorer ka sjellur shumë përfitime për rivalët. Sipas një raporti më të fundit nga StatCounter publikuar ditën e sotme, Mozilla Firefox është shfletuesi i dytë më popullor duke zbritur Internet Explorer ...

Read More »