Home » Bruno Sholla (page 364)

Bruno Sholla

WhatsApp dhe Skype pritet ti nënshtrohen një rregullore të re Europiane të sigurisë

download-1-2.jpg

Platformat e komunikimit si Skype i Microsoft apo WhatsApp i Facebook do të përballen me rregulla të ashpra për mënyrën sesi trajtojnë të dhënat e konsumatorëve me hyrjen në fuqi të ligjeve të reja të sigurisë propozuar nga Komisioni Europian. Një raport i agjensisë së lajmeve Reuters, krahu ekzekutiv i Bashkimit Europian kërkon të aplikojë disa rregulla të vlefshme aktualisht ...

Read More »

Apple iOS 10.2 i disponueshëm: Çfarë ka të re

108740737-iphone7-tech-large_trans_NvBQzQNjv4BqhDioygmC-7qZBLEau9YUq4lRM7Ex2gprFdkqLTsqBZ0.jpg

Apple sapo ka publikuar përditësimin më të rëndësishëm të iOS 10-tës që nga debutimi në Nëntor me emoji të reja, funksionalitete ekstra në iMessage dhe riparime gabimesh. Pas publikimit të 7 betave publike, Apple më në fund ka vendosur të lëshojë përditësimin e dytë madhor në iOS 10. Ja sesi ta shkarkoni Zakonisht përditësimi shfaqet në formën e një njoftimi ...

Read More »

Swift 3.1 finalizohet në pranverën e 2017-tës, fillon puna me Swift 4

19331-19595-swift-biglogo-l.jpg

Sipas një postim në blog, ekipi i Swift po përgatitet të lançojë versionin 3.1 të platformës në Pranverë duke kthyer terësisht vëmendjen drejt Swift 4. Ted Kremenek i Apple tha se Swift 3.1 do të shtojë disa përmirësime në gjuhën bazë të platformës së bashku me mbështetjen për Linux dhe Swift Package Manager. Në të njëjtën kohë premtoi më shumë ...

Read More »

Linja produkteve Surface po përjeton sukses falë zhgënjimit nga MacBook

surface-book-i71.jpg

Sipas Microsoft, Nëntori ka qenë muaji më i suksesshëm i shitjeve të Surface për nga volumi. Shitjet janë motivuar edhe nga mbërritja e modelit të ri të Surface Book dhe kompjuterit AiO, Surface Studio. Edhe Apple lançoi këtë vjeshtë një rifreskim të MacBook Pro me një panel të ri butonësh funksional me prekje quajtur touch Bar. Phil Schiller thoshte se ...

Read More »

Ridizenjohet Cortana në iOS dhe Android

cortana-android-quick-actions-100697998-large.jpg

Asistenti dixhital Cortana në iOS dhe Android do të ketë një ndërrim të pamjes me qëllim që të jetë më i dobishëm dhe lehtë për tu përdorur. Ndryshimi më i prekshëm i ndërfaqes është një buton nëpërmjet të cilit përdoruesit mund të përzgjedhin veprime të shpejta si shkimi i kalandarit, i përkujtuesve, parashikimi i motit, kryerja e thirrjeve dhe alarmi ...

Read More »

Përkthyesi në kohë reale i Skype tashmë funksionon edhe me thirrjet telefonike

skypelogo-100693974-large.jpg

Skype lançoi një veçori të re në ndërtimet eksperimentale të aplikacionit universal në Windows Store. Versioni i ri i Skype Preview mund të kryejë përkthime në kohë reale përmes Skype Translator edhe kur realizon thirrje ndaj linjave fikse dhe mobile. Ky është lajm shumë i rëndësishëm sepse e afron Skype akoma edhe më tepër me misionin e platformës, të qënurit ...

Read More »

Facebook lançon ngarkimin e videove HD në aplikacionin Android

DSC_7563.jpg

Facebook nganjëherë aplikon ndryshime dhe përditësime në aplikacionin Android në heshtje të plotë. I tillë është rasti i fundit ku kompania ka lançuar opsionin e ngarkimit të videove në formatin HD në Android. Veçoria më e re është lançuar për pjesën më të madhe të përdoruesve. Gjithashtu raportohet se veçori të tjera që kanë të bëjnë me videot po ofrohen ...

Read More »

Menaxhimi i kopjeve rezervë të të dhënave në Google Drive tashmë më i lehtë

dropbox-backups-100697898-large.jpg

Mund të mos jetë një veçori e dëgjuar shumë por aplikacioni Drive i Google vazhdimisht ka ruajtur kopje rezervë të të dhënave të aplikacioneve që kur Marshmallow lançoi këtë funksionalitet. Tashmë një përditësim i ri i Google Drive në Android shton një seksion posaçërisht për kopjet rezervë të të dhënave. Hapeni dhe do të vëreni se cilat aplikacione kanë ruajtur ...

Read More »

Samsung bën Galaxy Note 7-tën të papërdorshëm, bllokon valët celulare dhe Wi-Fi

samsung-galaxy-note-7-fire-battery-explode-100686346-large.jpg

Ditët janë të numëruara për Galaxy Not e7-tën. Në përpjekje për të mbrojtur përdoruesit nga njësitë e mbetura në qarkullim Samsung tha se do të dërgojë nga data 19 Dhjetor një përditësim i cili do të thyejë telefonët. Në një njoftim për shtyp Samsung tha se mëse 7% e telefonëve të shitur akoma janë në qarkullim. Në 30 ditët e ...

Read More »

Obama kërkon hetim të sulmeve kibernetike gjatë zgjedhjeve presidenciale në SHBA

download-1-1.jpg

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barak Obama, ka kërkuar nga agjensitë e inteligjencës një raport hetimor të sulmeve kibernetike dhe impaktit e tyre në zgjedhjet presidenciale të SHBA-ve përpara se të largohet nga Shtëpia e Bardhë më 20 Janar. Gjatë Tetorit, Qeveria Amerikane akuzoi formalisht Rusinë për sulme kibernetike ndaj Partisë Demokratike përpara zgjedhjeve të 8 Tetorit. Obama atë kohë ...

Read More »