Home » Bruno Sholla (page 31)

Bruno Sholla

GoPro prezantoi linjën e re të kamerave të aksionit Hero7

GoPro rifreskoi tërë linjën e kamerave të aksionit ditën e sotme duke sjellur produkte dhe emra të rinj por jo përditësimet e pritura të harduerëve të tyre. Linja e re ka një avantazh të madh: është më pak konfuze për konsumatorin. Hero7 White, Silver dhe Black kushtojnë 199 dollarë, 299 dollarë dhe 399 dollarë respektivisht. Ndryshe nga e kaluara kur ...

Read More »

Zgjero botën tënde me Galaxy A7

SM-A750F_002_Back_Black-1024x683.png

Samsung Electronics prezantoi sot Galaxy A7, telefoni më i fundit në familjen Galaxy A. Me një kamera të pasme të fuqishme me lente të trefishtë, dizajn me shkëlqim dhe me funksione që nuk duhet t’ju mungojnë në përditshmërinë tuaj, Galaxy A7 inovativ është pajisja e duhur për çfarëdo momenti në jetën tuaj. “Samsung është i angazhuar për të sjellë risi ...

Read More »

Rritet volumi tregtar, çfarë pritet të ndodhë me vlerën e Bitcoin?

BTCUSD-hourly-chart-4.png

Ditën e Enjte Bitcoin u rrit me 1.5% kundër dollarit Amerikan. Mbrëmjen e kaluar ra deri në 6,100 dollarë në Bitfinex, pika më e ulët që nga data 14 Gusht duke sinjalizuar një tjetër rënie të ngjashme me të fillim Qershorit dhe Gushtit. Por ndodhi ajo që nuk pritej ndërsa monedha u rrit me shpejtësi në 6,550 dollarë pavarësisht lajmeve ...

Read More »

Tregu i celularëve e mbyll vitin 2017 humbje

download-1.png

Tre kompanitë celulare, Vodafone, Telekom dhe Albtelecom, pësuan një rënie në të ardhurat e përgjithshme prej 8.6% gjatë vitit 2017, ku rënia më e madhe i takoi kompanisë Telekom, bëhet e ditur nga të dhënat e bilanceve të dorëzuara në Qendrën Kombëtare të Biznesit. Të tre kompanitë patën të ardhura të përbashkëta prej 33.5 miliardë lekësh (rreth 257 milionë euro) ...

Read More »

AKEP mbyll 56 uebfaqe bastesh online

Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (akep) ka bllokuar aksesin e 56 faqeve elektronike që ofronin zhvillimin e lojërave online, pas një kërkese të Autoritetit të Mbikëqyrjes së Lojërave të Fatit (shih listën e faqeve të bllokuara në fund). Burime zyrtare të AKEP thanë për Monitor se “AKEP nuk është institucioni iniciues dhe as vendimmarrës në lidhje me bllokimin e ...

Read More »

Fitimi i Samsung nga çipet e memorie do të bjerë në 2019-ën

Rënia e kërkesës për çipe memorie ka bërë një Samsung të ndryshojë strategjinë për vitin e ardhshëm duke ulur menjëherë prodhimin raportoi Bloomberg. Prodhuesi më i madh i çipeve NAND dhe DRAM parashikoi një rritje më të vogël sesa kishte menduar prej 20% dhe 30% në kërkesë vitin e ardhshëm. Së bashku me SK Hynix dhe Micron Technology Samsung dominon ...

Read More »

Instagram merr mbështetje për njoftimet në shfletues

Për herë të parë, tani do të merrni njoftime nga Instagram kur përdorni rrjetin social përmes një shfletuesi. Mbështetja e Chrome u raportua për herë të parë nga Android Police, por gjithashtu është konfirmuar se po punon në Safari dhe Firefox. Shërbimi do të kërkojë leje së pari dhe më pas do t’ju njoftojë sa herë që ka ndonjë aktivitet ...

Read More »

A është ky Chromebook i ri i Google?

Wallaby-keyboard-with-Chrome-tablet-top.png

Krahas telefonëve Pixel më 9 Tetor, Google me shumë gjasa do të prezantojë një laptop të ri Chrome OS. Me emrin e koduar Nocturne, Chromebook i ri i Google u shfaq në disa foto të publikuara nga sajti AboutChromebooks. Laptopi i cili thuhet të ketë dy porta USB-C, njëra prej tyre mund të vihet re lehtësisht nga fotoja. Po ashtu ...

Read More »

Fillojnë shitjet e iPhone-ve të rinj, radhë të gjata në dyqanet e Apple në mbarë botën

105463556-1537512466732imagefromios.530x298.jpg

Apple iPhone XS dhe XS Max dolën në shitje ditën e Premte së bashku me radhët e gjata të njerëzve që presin për të shtënë në duar flagshipin më të fundit të kompanisë. Në Londër 25 njerëz u vendosën në radhën në 6 të mëngjesit ndërsa kishte prej atyre që po prisnin që nga mbrëmja e së Enjtes. Kjo radhë ...

Read More »

Apple akuzohet për vjedhje sekretesh tregtare

Qualcomm rinovoi betejën ligjore ditën e sotme ndaj Apple duke paditur për vjedhjen e informacioneve kofidenciale me qëllim që të përmirësonte performancën e çipeve të rivalit Intel. Sipas Qualcomm, Apple synonte më pas të largohej për tu bërë konsumator i Intel. Gjigandi Amerikan i çipeve akuzoi në gjykatë Apple se ka shkelur marrëveshjen që ka nënshkruar kur është bërë konsumator ...

Read More »