Home » Bruno Sholla (page 31)

Bruno Sholla

Elon Musk jep parashikimin se kur makinat do të bëhen plotësisht autonome

Në një podcast më 19 Shkurt fokusuar në teknologjitë e autopilotit të Tesla Elon Musk foli për të ardhmen e kësaj teknologjie dhe kur do të jetë e aftë të drejtojë makinat pa ndërhyrjen e njeriut. “Mendoj se se teknologjia do të kompletohet këtë vit,” tha Musk. “Kjo do të thotë se makina mund të gjejë vetë një vend parkimi, ...

Read More »

Huawei kurrë nuk do të përgjonte SHBA thotë themeluesi i kompanisë

Huawei kurrë nuk do të ndihmonte Kinën të përgjonte Shtetet e Bashkuara me pajisjet e saj edhe sikur ligji Kinez na kërkon tha për CBS News themeluesi dhe presidenti i Huawei Ren Zhengfei. Ren, vajza e të cilit është mbajtur në Kanada që nga data 1 Dhjetor me kërkesë të Shteteve të Bashkuara, mohoi akuzat e qeverisë Amerikane se ndërton ...

Read More »

Nga Galaxy S10 tek Galaxy Buds: Çdo gjë që Samsung prezantoi në aktivitetin Unpacked

Kanë kaluar 10 vite që kur Samsung prezantoi modelin e parë të telefonëve Galaxy S, një linjë pajisjesh të cilat i bënë phabletët të dëshirueshëm dhe shndërruan Samsung në një lider në tregun e smartfonëve. Në një aktivitet mbrëmjen e kaluar në San Francisco kompania tregoi sesi do të ngjajnë smartfonët dekadën e ardhshme. Vizioni i kompanisë filloi me një ...

Read More »

Kufjet wireless të Samsung ofrojnë më shumë dhe kushtojnë më pak sesa Apple AirPods

Çfarë duhet të bëjnë prodhuesit e telefonëve për të krijuar kufje wireless më të mira sesa Apple AirPods? Shumica e kompanive besojnë se përgjigja është performancë më e lartë, izolim i zhurmës dhe jetëgjatësi baterie. Por sa herë që e arrijnë këtë objektiv, kufjet kushtojnë më tepër. Rivali numër 1 i Apple, Samsung ka arritur të gjejë një zgjidhje pa ...

Read More »

Banka Zvicerane UBS gjobitet me 3.7 miliardë euro në Francë

Gjigandi Zviceran i bankingut UBS është gjobitur me 3.7 miliardë euro nga një gjykatë Parisiene. Gjykata arriti në përfundimin se banka Zvicerane kishte ndihmuar ilegalisht klientët e saj në Francë për të fshehur miliarda euro nga autoritetet financiare Franceze mes viteve 2004-2012. UBS mohoi akuzat tha se kishte apeluar vendimin. Një rast i ngjashëm në Gjermani ndodhur mes viteve 2009 ...

Read More »

Ja sesi të çaktivizoni gjurmimin e vendndodhjes suaj nga Facebook

Të gjithë e dimë sesa tunduese janë të dhënat tona personale për Facebook të cilat rrjeti social i përdorur për të krijuar profile me të cilat reklamuesit mund të arrijnë konsumatorë potencialë. Këto të dhëna ato mund ti kapin edhe përmes telefonit. Por nëse kjo ju bën mos ndiheni rehat, atëherë mund të ndaloni aplikacionin Facebook nga gjurmimi i vendndodhjes ...

Read More »

Ora e re inteligjente e Samsung mat presionin e gjakut

Samsung zyrtarisht prezantoi ditën e djeshme krahas Galaxy S10 dhe Galaxy Fold, veshjet e reja elektronike ku përfshihet edhe një orë inteligjente si Galaxy Watch Active. Ora mund të monitorojë presionin e gjakut përveç rrahjeve të zemrës i cili është edhe ndryshimi më i madh funksional i orës. Gjithashtu ka pësuar edhe ndryshime estetike me një trup të ri prej ...

Read More »

Qualcomm: Ja kur teknologjia 5G do të bëhet me të vërtetë praktike

Telefonët e parë 5G kanë filluar të shfaqen me Galaxy S10 ditën e djeshme ndërsa Qualcomm po përgatitet për gjeneratën e dytë. Kompania prezantoi një modem Snapdragon X55 i cili e përmirëson më tej 5G e telefonëve. Ndryshe nga modemi X50, i riu ofron mbështetje për të gjitha bandat e frekuencave dhe modalitetet e ndryshme të operimit përfshirë kombinimin e ...

Read More »

Facebook papritmas vendosi të mos na gjurmojë kur nuk përdorim aplikacionin

Ditën e sotme Facebook prezantoi një funksion të ri privatësie ku përdoruesit e Android mund të fikin gjurmimin e vendndodhjes kur nuk përdorin aplikacionin. Ndryshimi vjen pak ditë pasi Facebook u raportua se ka përdorur të dhënat e vendndodhjes për të monitoruar njerëzit. Përpara përditësimit përdoruesit Android i nënshtroheshin një qasjeje “çdo gjë ose asgjë” kur flitet për vendndodhjen. Nëse ...

Read More »

Samsung kërkon 2,000 dollarë për telefonin me ekran që paloset Galaxy Fold

Për herë të parë Samsung zbuloi detajet e telefonit me ekran që paloset në Nëntor ndërsa sot në aktivitetin Unpacked kompania foli më në detaje. Telefoni i pritur prej vitesh nga Samsung tashmë ka një emër: Samsung Galaxy Fold. Kompania do të nxjerrë telefonin në shitje më 26 Prill për çmim bazë prej 1,980 dollarë. Do të ofrohet në dy ...

Read More »