Home » Bruno Sholla (page 30)

Bruno Sholla

Ju jeni një prej 1.3 miliard përdoruesve që Facebook Messenger

Facebook Messenger është rritur shumë që nga debutimi në 2008-ën si Facebook Chat. Shërbimi është shndërruar nga një sistem komunikimi bazik në një platformë me biseda në grup me tekst, audio dhe video në Android dhe iOS. Veçoritë e reja që mbërritën në 2017-ën shtuan më tutje popullaritetin e aplikacionit i cili arriti në 1.3 miliard. Në 2017-ën mbi 7 ...

Read More »

Tre të rinj marrin përgjegjësinë e botnetit Mirai i cili rrëzoi një pjesë të uebit vitin e kaluar

Paras Jha 21 vjeç, Josiah Whie 20 vjeç dhe Dalton Norman 21 vjeç u deklaruan fajtor për krijimin dhe shfrytëzimin e botnetit Mirai vitin e kaluar. Tre të rinjtë mbanin në funksion një rrjet që shfrytëzohej për sulme DDoS dhe e përdornin për biznes. Jo vetëm që kërkonin para nga kompanitë që donin të mbronin shërbimet e tyre por edhe ...

Read More »

LG premton 22 orë jetëgjatësi bateri me laptopët Gram

LG rifreskoi linjën e laptopëve Gram ditën e sotme pak ditë përpara konferencës CES. Konkretisht kompania prezantoi versionet e rifreskuara të Gram 13.3 inç, 14 inç dhe 15 inç. Ato përmbajnë gjeneratën e 8-të të procesorëve Intel Core i5 dhe i7, memorie SSD dhe një opsion për një SSD të dytë. Laptopët Gram të LG shquheshin për peshën e lehtë ...

Read More »

Sa u paguan në 2017-ën yjet më të famshëm të Youtube?

chartoftheday_12247_youtube_s_highest_paid_stars_n.jpg

Yjet e Youtube vazhdimisht janë bombarduar me pyetje si “Sa para fitoni duke bërë këtë punë?” Statista ka përpiluar një infografik sipas të cilit radhiten yjet më të paguar të Youtube. Këtë vit shohim një ndryshim të lidershipit dhe shkurorëzim të suedezit PewDiePie i cili ra me 6 pozicione. Kjo rënie erdhi si rezultat i kritikave dhe debateve të shumta ...

Read More »

Samsung rifreskon linjën e laptopëve Notebook 9

Një prej aktiviteteve më të mëdha teknologjike të vitit është vetëm 1 muaj larg dhe Samsung zbuloi atë çfarë kishte planifikuar të sillte në CES 2018. Gjigandi Korean do të përditësojë linjën solide Notebook 9 të kompjuterëve Windows. Aktiviteti i CES gjithnjë ka qenë i orientuar drejt laptopëve dhe kompjuterëve. Linja e re Notebook 9 janë thjeshtë përditësime të kompjuterëve ...

Read More »

ICO-të mund të jenë një krim paralajmërojnë autoritetet Meksikane

Ministri Meksikan i Financave dhe Banka Qendrore e këtij vendi paralajmëroi ditën e Mërkure se monedhat kriptografike janë investime me rrezik dhe se programet për ngritjen e fondeve siç Oferta Fillestare të Monedhave (ICO) janë në kundërshti me ligjet financiare vendase. Pavarësisht rritjes së popullaritetit të monedhave si bitcoin, autoritetet thanë se ajo nuk njihet zyrtarisht në formë ligjshme për ...

Read More »

Ledian Shera, aventura e të riut shqiptar nga themelimi i një startupi tek pjesëmarrja në TrepCamp në Luginën Silikonit

Ledian Shera, themeluesi i startupitWeAreAbania, vjen në një intervistë me redaksinë e PCWorld Albanian. WeAreAlbania është një uebsajt turistik i cili ndihmon turistët të mësojnë më shumë rreth Shqipërisë. Synimi ishte njëuebsajt i cili ofron gjithë informacionin dhe shërbimet e nevojshme që i duhen një turisti apo dhe ndihmon bizneset shqiptare. Së fundi ai është përzgjedhur për një trajnim tre ...

Read More »

Google sjell asistentin virtual në Android 5.0 Lollipop dhe 6.0 Marshmallow

Google Assistant, rivali i Siri, Cortana dhe Alexa, është i disponueshëm prej kohësh në disa modele telefonësh dhe tabletësh. Falë fragmentimit të ekosistemit Android, shumë telefonë të vjetër nuk marrin më versionet e reja të Android që kanë Assistant të integruar. Megjithatë Google ka vendosur të sjellë asistentin virtual edhe tek telefonëve me Android 5.0 Lollipop dhe tabletët me Android ...

Read More »

Twitter lançoi “stuhitë e cicërimave”

Ditën e sotme rrjeti social Twitter lançoi një funksionalitet të ri me të cilin përdoruesit mund të publikojnë të ashtuquajturat “stuhi cicërimash.” Ato janë një seri cicërimash të lidhura së bashku të cilat janë përdorur në të kaluarën për të tejkaluar kufizimin e numrit të karaktereve në rrjetin social. Kompania muajin e kaluar konfirmoi testimet me këtë veçori pas disa ...

Read More »

Facebook prezantoi efekte të reja të realitetit të shtuar në Messenger

Facebook publikoi ditën e Marte mjete të reja të realitetit të shtuar për aplikacionin Messenger të cilat kompania i quan “world effects.” Duke përdorur kamerën përdoruesit mund të shtojnë objekte 3D. Teknologjia është e ndërtuar mbi platformën në funksion të realitetit të shtuar të Facebook ku përdoruesit mund të shtonin filtra dhe maska në një foto selfie. Elementët e parë ...

Read More »