Home » Bruno Sholla (page 3)

Bruno Sholla

KQZ hedh poshtë spekulimet për sulm kibernetik nga hakerat rus

Mbrëmjen e së dielës, më 25 qershir 2017,  për më shumë se një orë disa faqe on line të institucioneve  kryesore në Shqipëri, përfshirë dhe faqja në internet e KQZ-së, nuk funksionuan. Kaq u desh që të raportohej se hakera të huaj kishin sulmuar  faqet e disa institucioneve kryesore të vendit. Drilona Hoxhaj, zëdhënësja e KQZ-së i tha  BIRN se ...

Read More »

Të Marten Komisioni Evropian bën publike gjobën marramendëse ndaj Google: Reuters

Autoritetet Evropiane pritet të vendosin një gjobë rekord ndaj gjigandit të motorit të kërkimit Google ditën e Marte raportoi agjencia e lajmeve Reuters. Rasti i Komisionit Evropian mori jetë pas ankesave të disa kompanive Amerikane por edhe Evropiane lidhur me favorizimin e shërbimeve të blerjeve online në rezultatet e kërkimit në kurriz të rivalëve. Akuza u dërgua në mënyrë formale ...

Read More »

Rusia shton presionin ndaj Telegram, thotë se terroristët e përdorin

Shërbimi Sekret Rus, FSB, tha ditën e Hëne se aplikacioni Telegram të cilin e kërcënoi me bllokim shtatë ditë më parë, se po përdoret nga terroristët për të planifikuar sulme ndaj qytetarëve Rusë. Autoriteti rregullator Roskomnadzor tha ditën e Premte se do të bllokonte Telegramin nëse nuk ofronte informacion rreth kompanisë e cila e kontrollon atë. FSB-ja, agjencia e cila ...

Read More »

Hakerat sulmojnë Parlamentin Britanik

Parlamenti Britanik u godit nga një sulm kibernetik gjatë fundjavës thanë zyrtarët e lartë të qeverisë. Sulmi filloi të mbrëmjen e së Premtes dhe si rezultat zyrtarët ndërprenë aksesin në e-mail-et e stafit. Autoritetet thanë se hakerat ndërmorën një sulm “të vendosur” ndaj të gjitha llogarive në përpjekje për të identifikuar fjalëkalimet e dobëta. Burime pranë qeverisë thotnë se sulmi ...

Read More »

Të ardhurat e BlackBerry poshtë pritshmërive, shkak modeli i ri i biznesit

Aksionet e BlackBerry ranë me 12% pasi kompania tregoi të ardhura poshtë pritshmërive të analistëve. Të ardhurat ranë me 43% në 244 milion dollar nga 264 milion që kishte parashikuar Wall Street-i. Por pavarësisht kësaj BlackBerry arriti me sukses të gjeneronte fitim prej 2 cent për aksion. Shefi ekzekutiv John Chen është përpjekur të kthejë fatin e kompanisë duke e ...

Read More »

Google nuk do të skanojë më Gmail-in për të krijuar reklama të personalizuara

Google tha ditën e Premte se nuk do të skanojë më postat elektronike Gmail të përdoruesve për të krijuar reklama të personalizuara duke filluar nga ky vit. Vendimi u bë i ditur përmes një postimi në blog nga shefja e kompjuterikës cloud Diane Greene e cila ju bashkua kompanisë në 2015-ën dhe është përgjegjëse për rritjen e shpejtë të këtij ...

Read More »

Industria e lojrave dominohet nga platformat mobile

chartoftheday_9938_the_games_industry_is_dominated_by_mobile_n.jpg

Ndërsa evenimentet më të mëdha si E3 kanë në fokus botën e lojërave për PC dhe konsola, sa i përket të ardhurave, janë platformat mobile ato që dominojnë. Sipas të dhënave të publikuara nga Newzoo, një total pej 42% të të ardhurave globale në industrinë e lojërave aktualisht dominohet nga lojërat për telefonët dhe tabletë. Në vendin e dytë vinë ...

Read More »

Galaxy Note 8 me ekran 6.3 inç dhe 6GB RAM debuton në Shtator

Samsung po përgatitet për të sjellë gjeneratën e re të Galaxy Note i cili do të kushtojë 999 Euro. Shumë besuan se Note 7 do të ishte i fundit i kësaj linje pas problemeve që pllakosën telefonin por kjo nuk është e vërtetë. Sipas Evan Blass të VentureBeat, telefoni do të ketë ekran AMOLED 6.3 inç dhe do të prezantohet ...

Read More »

Aplikacioni Youtube do të adaptohet me formate dhe madhësi të ndryshme videosh

nexus2cee_flexy-demo-fullres.gif

Njerëzit nuk do të ndalojnë kurrë të realizuari video vertikale. Por Google beson se mund ta ndryshojë atë eksperiencë që askush nuk do donte ta përjetonte sepse Youtube do të adaptohet në mënyrë dinamike me forma dhe madhësi të ndryshme videosh. Konkretisht nëse deri sot keni realizuar video vertikale, ajo shfaqej me dy fusha të zeza në secilën anë dhe ...

Read More »

Rusia kërcënon me bllokim aplikacionin Telegram

Autoriteti rregullator Rus Roskomnadzor akuzoi ditën e Premte aplikacionin Telegram për shkelje të ligjeve Ruse duke thënë se mund të bllokohet një të ardhme të afërt nëse nuk ofron informacion për autoritetet dhe ata që kontrollojnë Telegram. Në një letër publike, shefi i Roskomnadzor Alexander Zharov thoshte se koha për Telegram po mbaron dhe duhet të ofrojë menjëherë informacion. Rusia ...

Read More »