Home » Bruno Sholla (page 3)

Bruno Sholla

PayPal thyen rekord me pagesat mobile të cilat arritën një volum prej 40 miliard dollarësh

Rritja e shpejtë e pagesave mobile çuan drejt një tre mujori fiskal përtej pritshmërive dhe fitime rekord për PayPal. Kompania ndërkombëtare e shquar e pagesave ka bërë një punë të shkëlqyer në arritjen e konsumatorëve të rinj përmes partneriteve dhe blerjeve veçanërisht në sektorin e pagesave mobile. Këto marrëveshje dhe blerje kanë filluar të japin frytet besojnë konsumatorët. Aksionet e ...

Read More »

Adoptimi i iOS 11 arrin në 55% një muaj nga debutimi

Një muaj nga debutimi dhe iOS 11 është instaluar në 54.49% të pajsijeve sipas të dhënave të grumbulluara nga Mixpanel. iOS 11 u prezantua për herë të parë më 19 Shtator ndërsa adoptimi ka qenë më i ngadaltë krahasuar me iOS 10. Një javë nga debutimi iOS 11 ishte instaluar në 25% të pajisjeve ndërsa pas dy javësh shkoi në ...

Read More »

Komuna e Prishtinës prezantoi e-kiosku-n e ri me shërbime të reja

img_2744.jpg

Kryetari i Komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti, bashkë me Nënkryetarin Muhedin Nushi, prezantuan të Enjten e-kiosku e ri, me shumë funksione të reja ndryshe nga e-kiosku që e kemi vendosur vite më parë. Shërbimet inovative të Komunës së Prishtinës nuk janë diçka e re jo vetëm për qytetarët e saj por edhe publikun. Në Edicionin e Katërt të garës mbarëkombëtare Albanian ...

Read More »

Pas kritikave OnePlus tërhiqet nga grumbullimi i informacioneve të pajisjeve

Pak ditë më parë një hulumtues zbuloi se kompania Kineze e prodhimit të telefonëve inteligjentë OnePlus grumbullon informacione të detajuara nga përdoruesit e saj duke vënë në pikëpyetje privatësinë e tyre. Tashmë kompania është përgjigjur kritikave dhe shqetësimeve duke thënë se do të reduktojë grumbullimin e informacioneve. Ndërsa janë të shumtë ata prodhues telefonësh të cilët grumbullojnë informacione nga telefonët ...

Read More »

Lyft ngriti një investim prej 1 miliard dollarësh nga Alphabet

Rivali kryesor i Uber, Lyft, ngriti një investim prej 1 miliard dollarësh ditën e Enjte duke vlerësuar kompaninë me 11 miliard dollar. Ky raund investimesh udhëhiqej nga fondi CapitalG i Alphabet-Google ndërsa partneri i tyre David Lawee do ti bashkohet bordit drejtues si pjesë e transaksionit. Lyft ndau lajmin në blogun zyrtar duke thënë se kishte realizuar mbi 500 milion ...

Read More »

Çmontimi i Pixel 2 XL nga iFixit zbulon supriza

pMrI5NRA5LCj1TBI-1440x1080.jpg

Dolën në shitje ditën e sotme flagshipët më të fundit të Google, Pixel 2 dhe Pixel 2 XL. Dhe së bashku me një telefon të ri flagship, vjen edhe çmontimi i tij nga iFixit. Sajti zbuloi ditën e sotme ca surpriza në brendësi të Pixel 2 XL. Së pari korniza e telefonit përbëhet nga magnezi që do të thotë se ...

Read More »

Facebook teston statuset e përkohshme

Facebook ka filluar testimin e mesazheve që vetë-shkatërrohen për të inkurajuar përdoruesit të publikojnë më shumë statuse. Në përpjekje për të fituar përdoruesit të cilët kanë filluar të zhvendos drejt platformave si Snapchat dhe Twitter, Facebook është gati të shtojë një opsion të tillë. Sipas Buzzfeed ky opsion quhet “temporary profile status.” Prej kohësh rrjeti social kërkon mënyra sesi ti ...

Read More »

Një iPhone 8 anemike dëmton rëndë besimin e investitorëve tek Apple

Shenjat e një debutimit të dobët të iPhone 8-ës shoqëruar nga spekulimet bënë që aksionet e Apple të binin me shpejtësi ditën e Enjte. Ekzekutivi i operatorit më të madh në Kanada, Rogers Communications tha se uria për iPhone ka qenë anemike duke ju bashkuar raportimeve të një performance të dobët të telefonëve të Apple për këtë vit. Një mori ...

Read More »

Microsoft demonstron ndryshimet që sjell dizajni Fluent në Windows 10

Dizajni Fluent i zbulua për herë të parë nga Microsoft në fillim të këtij viti duke premtuar ndryshime substanciale të softuerit në të ardhmen. Fragmentet e para të këtij dizajni do të shfaqen me Përditësimin e Vjeshtës të Krijuesve të Windows 10-ës i cili do të debutojë nesër, por Microsoft po përgatitet për të sjellur akoma më shumë në të ...

Read More »

Microsoft mbyll problemin e sigurisë së Wi-Fi Krack me një përditësim sigurie

Microsoft ditën e sotme dërgoi një përditësim urgjent sigurie për të mbyllur problemin në protokollin Wi-Fi Protected Access II (WPA2) zbulua ditën e djeshme një grup hulumtuesish. Detajet e përditësimit u publikuan në udhëzuesin e përditësimeve të sigurisë në faqen e Microsoft i cili në vetvete është një katalog i cili ka zëvendësuar buletinët e vjetër. Të gjithë versionet e ...

Read More »