19 December 2018
Home » Bruno Sholla (page 29)

Bruno Sholla

Volkswagen do të shesë një model konkurrent të Tesla Model 3 por 12,000 dollarë më lirë

Prodhuesi i shquar Gjerman i automobilave Volkswagen i cili mashtroi me emetimet e motorëve me naftë, tha se do të nxirrte në shitje një model elektrik 23,000 dollarësh që do të konkurronte me Tesla Model 3 por për 12,000 dollarë më pak. Tre fabrika të kompanisë do të konvertohen në fabrika të prodhimit të makinave elektrike me një objektiv prej ...

Read More »

Pinterest ridizajnohet, ngjan së shumti me Instagram

Newsletter250x170_US.png.jpg

Lançuar për herë të parë në muajin Mars, kohështrirja e miqve në Pinterest ishte një hapësirë e dedikuar ku përdoruesit mund të ndiqnin postimet e të tjerëve. Sot kjo kohështrirje u ridizajnuar duke hequr formatin me shumë imazhe në favor së një dizajni me një kolonë të vetme e cila ju kujton Instagramin. Madje Pinterest rekomandon llogaritë që duhet të ...

Read More »

Deklarimet online, doganat kujtojnë bizneset për dokumentet për kontroll fizik

Shërbimi doganor shqiptar ka nisur të pranojë deklarimet online të bizneseve, por ndërkohë kërkon që dokumentet dhe informacionet që lidhen me veprimtarinë doganore të deklaruese të ruhen për llogari të kontrolleve fizike. Një udhëzim i fundit i Drejtorisë së Përgjithshme të Doganave përcakton se, që deklarimi në doganë të bëhet online pa letra duke aplikuar nënshkrimin elektronik, si dhe zbatimin ...

Read More »

Përdoruesit e Youtube përfundojnë duke parë video me përmbajtje të rrezikshme

Të dhënat e fundit që vinë nga Pew Research Center zbulojnë se 87% e njerëzve e përdorin Youtube për të mësuar gjëra të reja. Më shumë se gjysma e përdoruesve të moshave 18-29 vjeç e ndjekin platformën për këtë qëllim ndërsa për moshat 65 vjeç e sipër vetëm 41%. Por përtej anës pozitive, Youtube e ka edhe një anë të ...

Read More »

Samsung demonstron telefonin me ekran që paloset (Video)

Samsung prezantoi mbrëmjen e kaluar telefonin e shumëpritur me ekran që paloset si dhe u bëri thirrje zhvilluesve të Android të shkruajnë aplikacione për pajisjen e re. Gjigandi Koreano Jugor i teknologjisë shpreson se telefoni i ri do ta ndihmojë të rifitojë terrenin e humbur ndaj Apple. Telefonët me palosje sillen edhe si një tablet i vogël. Gjatë aktivitetit në ...

Read More »

Bashkimi Evropian drejt vendosjes së gjobës së tretë ndaj Google

Autoritetet Evropian janë pranë përfundimit të hetimit të rastit të tretë të Google ku bëhet fjalë për shërbimin e reklamimit AdSense. Lajmin e tha euro komisionerja për konkurrencën Margaret Vestager 4 muaj pas gjobës 4.34 miliardë euroshe ndaj Google për Android. Vitin e kaluar një gjobë tjetër prej 2.4 miliard euroshe shkoi në drejtim të Google. Rasti i tretë u ...

Read More »

Tesla zëvendëson Elon Musk me një femër

Kompania e prodhimit të makinave elektronike, Tesla ka emëruar Robyn Denholm si udhëheqëse të saj, pasi Elon Musk është detyruar të largohet nga kjo pozitë. Denholm, shefe për financa në kompaninë austrialiane të telekomit, Telstra, do të zëvendësojë Muskun, i cili vazhdon të mbetet shef ekzekutiv. Musk është pajtuar të japë dorëheqje si kryesues muajin e kaluar në mënyrë që ...

Read More »

Autoritetet Amerikane gjobisin EtherDelta, aksioni i parë ndaj një burse kriptomonedhash “të palicencuar”

Komisioni Amerikan për letrat me vlerë dhe bursat (SEC) gjobiti themeluesin e bursës kriptografike EtherDelta Zachary Coburn për operimin e një burse letrash me vlerë të paregjistruar. Vendimi i autoriteteve Amerikane vjen në një kohë kur presioni për rregullimin e industrisë së monedhave kriptografike është shtuar. Në një njoftim për shtyp, SEC tha se padia ndaj Coburn vjen si rezultat ...

Read More »

Router apo anije hapësinore? Njihuni me modelet e reja Netgear Nighthawk

Netgear ka një reputacion si prodhuesi i routerëve më të bukur dhe intrigues që mund të blinit por gjithashtu edhe të performancës së lartë. Ditën e djeshme kompania prezantoi ruoterët e parë Wi-Fi 6 (802.11ax). Modelet Nighthawk AX8 dhe Nighthawk AX12 ngjajnë më shumë me avionë luftarakë sesa një pajisje rrjeti. Të dy mund të transferojnë 6Gbps mbi valët wireless ...

Read More »

Aplikacionet Android së shpejti do të përditësohen pa ndërprerje edhe gjatë kohës që i përdorni

Të privohesh nga përdorimi i një aplikacioni ndërkohë që po përditësohet është një dhimbje sidomos kur po bëni një gjë të rëndësishme. Megjithatë Google ka menduar një zgjidhje të problemit me një API të re për Android dhe përdoruesit mund të vazhdojnë shfrytëzimin e aplikacionit ndërsa përditësimi shkarkohet dhe instalohet në sfond. Së bashku me API-në e re, kompania lajmëroi ...

Read More »