Home » Bruno Sholla (page 20)

Bruno Sholla

Kjo hartë interaktive tregon vlerën e tregut të secilës prej monedhave virtuale

Pavarësisht nëse mendoni se monedhat virtuale janë thjeshtë një aksident apo një fenomen që duhet të maturohet, të qëndrosh i azhurnuar me tregun e tyre do të ishte gjëja më e mirë. Megjithatë mund të jetë një eksperiencë e bezdisshme duke pasur parasysh kaq shumë alternativa që ekzistojnë sot vetëm nëse përdorni këtë mjet. I disponueshëm falas, Cryptomaps është një ...

Read More »

Aksionet e BlackBerry rriten me 12% pas shitjeve rekord të softuerit

Transformimi i BlackBerry nga një prodhues telefonësh inteligjentë në një firmë softueri vijon ashtu siç ekzekutivi i kompanisë shpresonte ndërsa ish marka ikonike e telefonëve raportoi rritje të ardhurash dhe fitimi. Mesa duket ky transformim po funksionon dhe këtë e dëshmon rritja e fitimeve dhe si rezultat e vlerës së aksioneve me 12% Kompania e famshme për telefonët me tastierë ...

Read More »

Twitter: Kemi mbyllur 200 llogari të lidhura me Rusinë

2AD8D790-04A7-4558-8BEB-2F6525BB3F6E_w650_r0_s.jpg

Kompania Twitter u tha të enjten komisioneve të inteligjencës të Dhomës dhe Senatit se kishte mbyllur më shumë se 200 llogari, pasi kishte përcaktuar se ato ishin të lidhura me Rusinë dhe përpiqeshin të ndërhynin në politikën e SHBA. Seancat me dyer të mbyllura pasuan njoftime të ngjashme më parë këtë muaj me kompaninë Facebook, që gjithashtu ka rënë dakord ...

Read More »

Koreja e Jugut bllokon Intial Coin Offerings, kërcënon me penalitete

Autoriteti rregullator financiar në Korenë e Jugut tha ditën e Premte se është e ndaluar ngritja e fondeve duke shitur monedha virtuale, një lëvizje e cila vjen në vazhdën e ndalimit të ICO-ve – Initial Coin Offerings – në Kinë. Komisioni i Shërbimeve Financiare tha se të gjitha forma e ICO-ve do të ndalohen duke konfirmuar qëndrimin e autoriteteve Kineze ...

Read More »

GoPro prezantoi kamerën e re të aksionit Hero6

Sot në një aktivitet në San Francisco, CEO i GoPro prezantoi gjeneratën e ardhshme të kamerave Hero të aksionit, Hero6. Kamera është në shitje nga dita e sotme për 499 dollar. Pamja nuk ka ndryshuar shumë krahasuar me gjeneratën e kaluar dhe ndryshimet kryesore janë në brendësi të saj. Hero6 realizon video 4K me 60 frekuenca në sekond, 2.7K me ...

Read More »

Nokia 3310 vjen me një variant 3G

Rikthimi i telefonik ikonik Nokia 3310 në fillim të këtij viti shkaktoi nostalgji tek miliona përdorues telefonësh në mbarë botën. Nokia 3310 është rikthyer pas plot 17 vitesh nga versioni origjinal i telefonit. Shumë prej nesh e konsiderojnë si një ikonë falë popullaritetit dhe qëndrueshmërisë që e karakterizonte. Prodhuesi HMD tha se 3310-ta do të pajiset ma valët celulare 3G ...

Read More »

Toshiba shet biznesin e çipeve NAND tek një konsorcium i mbështetur nga Apple

Toshiba njoftoi ditën e Enjten shitjen e biznesin të çipeve të memories për 18 miliard dollar tek një konsorcium drejtuar nga Bain Capital LP pas një përpjekje disa mujorëshe në rrugëtimin e të cilës u përfolën edhe emra të mëdhenj si Apple, Foxconn, Western Digital dhe Broadcom. Shitja është e dyta për nga madhësia në historinë e çipeve NAND ndërsa ...

Read More »

Apple Music arrin 30 milion abonentë

Apple Music ka 30 milion abonentë sipas Billboard. Shërbimi i muzikës online u shtua me 10 milion abonentë të rinj që nga Dhjetori dhe 3 milion që nga konferenca e zhvilluesve në Qershor. Shërbimi i Apple ka arritur në një farë mënyrë të ruajë ritmin e rritjes së Spotify, duke fituar 15 milion abonentë çdo vit krahasuar me 20 milion ...

Read More »

Facebook, Google dhe Twitter dëshmojnë përpara Kongresit Amerikan për ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet presidenciale

Ekzekutivët e Facebook, Google dhe Twitter do të dëshmojnë përpara Kongresit Amerikane muajin e ardhshëm lidhur me akuzat e interferencës Ruse në zgjedhjet presidenciale Amerikane në 2016-ën. Një zëdhënës i Senatit Amerikan tha se tre kompanisë do të pyeten nga Komiteti i Inteligjencës pranë Senatit më 1 Nëntor në një dëgjesë publike. Një takim i tillë ishte paralajmëruar kohë më ...

Read More »

Çipi i ri GPS i Broadcom do të rrisë me 10 herë saktësinë e vendodhjes tek telefonët e 2018-ës

Një çip i ri i zhvilluar nga Broadcom do të rrisë saktësinë e GPS-së së telefonëve me 10 herë duke filluar nga viti i ardhshëm. Sot teknologjia GPS është jashtëzakonisht e përdorueshme, një popullaritet të cilin mund të mos e meritojë nisur nga informacioni i pasaktë që jo pak herë ofron. Shpeshherë ka ndodhur që telefoni ynë inteligjentë të mos ...

Read More »