Home » Bruno Sholla (page 2)

Bruno Sholla

Nuk ka dekodera, AMA shtyn sërish afatin për mbylljen e transmetimeve analoge

Autoriteti i Mediave Audiovizive AMA, njofton se afati për mbylljen e transmetimeve analoge në qarqet Tiranë – Durrës i parashikuar të ishte më datë 30 qershor 2017, shtyhet për një kohë të shkurtër. Shkak për këtë vendim është sasia e pamjaftueshme në treg e pajisjeve dekoder tokësorë, të cilët mundësojnë marrjen e sinjalit televiziv digjital. Nisur nga numri i larte ...

Read More »

Samsung lë arkitekturën 7 nanometër të çipeve për tu përqendruar në 6 nanometër

Humbja e betejës me TSMC për të prodhuar çipin Snapdragon 845 të Qualcomm, bëri të prodhuesi Korean të zhvendosej drejt prodhimit të çipeve 6 nanometër. Prodhimi i tyre pritet të fillojë në 2019-ën kur TSMC ende do të jetë duke përdorur çipin 7 nanometër. Ndërsa vitin e ardhshëm Samsung do të prezantojë çipin 8 nanometër një version i përmirësuar i ...

Read More »

Fillojn shitjet e OnePlus 5, ja sa do të kushtojë

Një telefon telefonëve më të shumëpritur të OnePlus është ai i gjeneratës së 5-të. OnePlus 5 është një përditësim modest krahasuar me paraardhësin sepse kompania nuk arriti të bënte bujë me risitë e tij. Kombinimi mes kostos së ulët dhe dizajnit të shkëlqyer solli shitjen e mbi 1 milion njësive në vitin e parë. Shitjet tu penguan edhe nga sistemi ...

Read More »

Sulm masiv kibernetik në mbarë Evropën, ransomware Petya paralizon Ukrainen

Një sulm masiv kibernetik ka filluar vetëm pak minuta më parë dhe ka prekur kompani të mëdha në mbarë Evropën. Ukraina është vendi më i goditur ku sulmi kibernetik ka prekur institucionet qeveritare, bankat, operatorin e energjisë elektrike, kompanitë telefonike madje edhe sistemet e transportit. Sulmi shkaktoi probleme të mëdha në WPP, Saint-Gobain, firmat Ruse të çelikut, naftës dhe minierave ...

Read More »

Fakt shkencor: telefoni juaj ju bën më budallenj

screen-shot-2017-06-27-at-13-19-35.png

Vetëm prezenca e një telefoni është e aftë të ndikojë në performancën e trurit njerëzor thotë një studim i realizuar ndaj 800 përdoruesve të telefonëve nga Universiteti i Texas-it. Hulumtuesit zbuluan se mjafton një telefon ngjitur edhe pse mund të jetë me fytyrë poshtë për të ndikuar në kapacitetin e trurit njerëzor dhe përqendrimin. Ata argumentojnë se prezenca vizuale e ...

Read More »

Huawei prezantoi Honor 9 me ekran 5.2 inç 1080p dhe bateri 3,200 mAh

honor9_pr_2.jpg

Marka Honor e telefonëve të Huawei, ka sjellur në treg një mori telefonësh cilësorë Android në vitet e fundit. Anëtari më i fundit i kësaj familjeje është Honor 9, një telefon i ngjashëm në pamje me paraardhësin por që përmban disa përmirësime të ndjeshme në harduerin e brendshëm. Honor 9 përdor të njëjtin dizajn bazik të Honor 8 me trupi ...

Read More »

Modaliteti i Natës funksionon automatikisht në versionin 7.2 të aplikacionit Twitter

Pasi hyri në fazën beta javën e kaluar, modaliteti i natës në aplikacionin Twitter është i disponueshëm për të gjithë përdoruesit Android. Ky funksion është testuar që nga muaji Prill dhe më në fund ka mbërritur në versionin 7.2. Me këtë ndryshim humbet edhe tema e errët dhe kur aktivizoni për herë të parë modalitetin e natës opsioni ju kërkon ...

Read More »

Komisioni Evropian godet Google me një gjobë rekord prej 2,42 miliard Eurosh

Bashkimi Evropian ka gjobitur Google me 2.42 miliard Euro pas një hetimi 7 vjeçar ndaj praktikave monopolistike të gjigandit të teknologjisë. Penaliteti është më i larti dhënë ndonjëherë nga Komisioni Evropian pas atij të Intel 2009. Bashkimi Evropian tha se Google ka shkelur ligjet Evropiane të konkurrencës duke përdorur pozitat dominuese për të promovuar shërbimin e saj online të shitblerjes ...

Read More »

Mbyllet aplikacioni Evernote në BlackBerry dhe Windows Phone

Evernote tha ditën e sotme se aplikacioni për telefonët BlackBerry dhe Windows Phone nuk do të funksionojë pas datës 29 Qershor. Kompania tha ditën e sotme se kishte lajmëruar me e-mail të gjithë përdoruesit e saj. Lajmi nuk është surprizë sepse shumë aplikacione dhe shërbime në vitet e fundit kanë vendosur të largohen nga BlackBerry dhe Windows Phone për të ...

Read More »

10 Super Kompjuterat më të fuqishëm në planet

chartoftheday_9981_top_10_supercomputers_n.jpg

Super kompjuteri më i shpejtë në botë ka një fuqi kompjuterike prej 93,105 teraflops dhe mund të kryejë përafërsisht 100,000 trilion operacione në sekond. Ky super kompjuter i përket Kinës dhe quhet Sunway TaihuLight dhe kryeson listën e 500 super kompjuterave më të fuqishëm në botë. Super kompjuterat janë dizajnuar për të kryer veprime të shumta në të njëjtën kohë, ...

Read More »