Home » Bruno Sholla (page 10)

Bruno Sholla

Ky aplikacion lexon në Wikipedia për t’ju mësuar informacione rreth qyteteve ku po lëvizni

roadtrip-1024x683.jpg

Nëse je një person i fiksuar pas Wikipedia që pëlqen të mesojë gjëra të panjohura lokale, tani ka një aplikacion që do të lexojë për ju. Zhvilluar nga Malte Ubl, udhëheqësi i teknologjisë për projektin AMP të Google, aplikacioni zbulon gjeolokacionin e përdoruesit dhe përputhet me artikujt përkatës të Wikipedia. Aplikacioni pastaj lexon artikujt me zë të lartë, një lloj  ...

Read More »

Microsoft prezanton tabletin buxhetor Surface Go me kosto 399 dollarë

ryhvhhpdqe9o6dnbmyha.jpg

Përfolur prej disa ditësh, tableti Surface buxhetor tashmë është një realitet. I quajtur Surface Go, tableti ka ekran 10-inç, Windows 10 dhe dizajn të ngjashëm me Surface Pro. Çmim i tij fillon nga 399 dollarë dhe del në shitje në muajin Gusht pavarësisht se porositë nisin nga dita e sotme. Surface Go nuk sjell më vete ndryshime në filozofinë e ...

Read More »

Nikon Coolpix P1000 ka zmadhim optik 125x

Kamera më e fundit kompakte e Nikon, Coolpix P1000, sjell me vete një detaj shumë interesant për botën e fotografisë. P1000 ka një lente me fuqinë zmadhuese më të madhe në botë: 24-3000mm, ose 125x zmadhim optik. P1000 është pasardhësi i P900 i cili kishte zmadhim optik 83x. Lentja e P1000 hapet në f/8 dhe fillon nga f/2.8. Ajo është ...

Read More »

AKEP, takimin për integrimin dixhital dhe roamingun rajonal

AKEP në vijim të prezantimit të Programit të BE-së për Mbështetjen e vendeve të Ballkanit Perëndimor në Integrimin Dixhital, në bashkëpunim me Ministrinë e Infrastrukturës dhe Energjisë, organizoi nje takim me drejtues të nivelit të lartë të tre operatorëve celular. Takimi kishte për qëllim diskutimin mbi Programin e BE-së për Mbështetjen e vendeve të Ballkanit Perëndimor në  Integrimin Dixhital, të prezantuar ...

Read More »

Elon Musk thotë se SpaceX po ndërton një nëndetëse për të shpëtuar të rinjtë e bllokuar në Tajlandë

Vetëm disa ditë pasi inxhinierët e SpaceX dhe kompania Boring shkuan në Tajlandë për të ndihmuar në shpëtimin e një ekipi futbolli të bllokuar në shpellën Tham Luang, drejtori ekzekutiv Elon Musk thotë se ata po punojnë për një “mini-nëndetëse të vogël” të ndërtuar me pjesët e një rakete Falcon 9. Megjithatë, nuk duket se pajisja do të përdoret për ...

Read More »

Më 10 Korrik Microsoft prezanton produkte të reja Surface

Microsoft la të kuptohej se një pajisje e re Surface do të debutojë ditën e nesërme. Në një imazh të publikuar shfaqet linja aktuale Surface me datën 10 Korrik të shfaqur në secilin prej ekraneve së bashku me orën 6AM. Microsoft ka përdorur këtë imazh edhe në të kaluarën por jo me datën dhe orën të cituar. Where will Surface ...

Read More »

Arta Shehu Zaimi fiton medaljen e artë në Start-up Games organizuar në kuadër të Samitit të Ballkanit Perendimor në Londër

Në Start-up Games organizuar në kuadër të Samitit të Ballkanit Perëndimor që po mbahet në Londër, themeluesja e Akademisë JCoders, Arta Shehu Zaimi mori medaljen e artë. Në këtë garë morën pjesë mëse 20 startup nga industri të ndryshme si ajo e dronëve, aviacionit, edukimit dhe fintech. Arta Shehu Zaimi ishte finaliste në edicionin e katërt të Albanian ICT Awards ...

Read More »

5G-ja kërkon një këndvështrim të ri dhe të unifikuar të menaxhimit të të dhënave

Procesi i Dixhitalizimit, 5G-ja dhe IoT kanë shtuar presionin ndaj operatorëve mobilë të cilët po ndjejnë nevojën e rimodelimit të strategjisë së të dhënave. Ericsson parashikon 1.5 miliardë pajisje IoT deri më 2020-ën. Me mbërritjen e 5G-së në 2019-ën, trafiku i të dhënave mobile do të rritet me 8 herë duke arritur në 110 ekzabajt në muaj në 2023. Ndryshimet ...

Read More »

Singapori drejt ekonomisë dixhitale

Singapori premton se do të reduktojë veprimet me cash dhe çeqe, teksa po shkon drejt ekonomisë dixhitale. Qeveria po nxit zhvillimin e konkurrencës në drejtim të ofruesve të shërbimeve. Sipas ministrit Ong, çeqet nuk do të përdoren më në vitin 2025 Singapori po përshpejton kalimin drejt pagesave dixhitale, duke premtuar se do të eliminojë përdorimin e çeqeve deri në vitin ...

Read More »

Banka Gjermane ofron llogari të dedikuara kompanive blockchain

Banka Gjermane Solarisbank lançoi një shërbim të ri bankar i cili ka në fokus klientët nga industria blockchain dhe e monedhave kriptografike. I quajtur Blockchain Factory, është një shërbim menaxhimi financiare për ato kompani operacionet e të cilave lidhen me kriptomonedhat ose teknologjinë blockchain. Kompanitë në fjalë tashmë do të kenë një bankë e cila kupton teknologjinë me të cilën ...

Read More »