Home » Bruno Sholla

Bruno Sholla

Në brendësi të bazës ushtarake britanike ku hakerat e rinj mësojnë të përballen me krimin kibernetik

3024.jpg

Në zemër të një operacioni policor për të mbrojtur Britaninë nga sulmet kibernetike, një djalë 14 vjeçar po përdorte aftësitë e tij për të penguar hakerat e lidhur me një shtet mashtrues. Ben Abrahmason ishte midis një grupi që u mblodh në një bazë ushtarake në Wiltshire të premten për të luftuar sulmet kibernetike. Shefat e policisë dhe oficerët e ...

Read More »

Edhe Skype tashmë do të ketë enkriptimin fundor

Në Janar Skype tha se kishte nisur testimin e bisedave me enkriptimin fundor duke përdorur teknologjinë dhe protokollin Signal të Open Whisper Systems. Tashmë enkriptimi fundor është i disponueshëm për të gjithë përdoruesit e Skype në iOS, Android, Linux, Mac dhe Windows. Për të filluar një bisedë private, mjafton të zgjidhni opsionin “New Private Conversation” nga menuja kryesore ose nga ...

Read More »

Femrat janë më të prirura për të shpenzuar në aplikacione sesa meshkujt

Përdoruesit femra të telefonëve janë 79% më prirura të kryejnë blerje brenda aplikacioneve në lojërat mobile. Janë femrat ata të cilat shpenzojnë më së shumti dhe zhvilluesit janë fokusuar në këtë segment përdoruesish me lojërat e reja. Raporti analizoi 350 aplikacione përgjatë periudhës Qershor 2017 deri në Maj 2018. Rezultatet mund të inkurajojnë zhvilluesit të krijojnë më shumë aplikacione për ...

Read More »

Minecraft: Education Edition vjen në iPad në Shtator

Microsoft tha të hënën se Minecraft: Edicioni i Edukimit do të vijë në iPad muajin e ardhshëm. Versioni i fokusuar në arsim i lojës popullore, i cili më parë ishte i disponueshëm në pajisjet Windows 10 dhe MacOS, u ndihmon edukatorëve të mësojnë çdo gjë nga shkenca, teknologjia, inxhinieria dhe matematika (STEM), gjuha, historia dhe arti. Aktualisht, programi është licencuar ...

Read More »

Zjarri i rënë pranë AKEP, Autoriteti i Komunikimeve Elektronike: Serverat dhe infrastruktura pa asnjë dëmtim

Ditën e Dielë media raportuar se një zjarr shpërtheu sot në sallën e serverave të AKEP-it, autoritetit që kujdeset për komunikimet elektronike. Zjarrfikësit mbërritën bashkë me policinë në ndërtesën që ndodhet mes Gjykatës së Lartë dhe Inspektoriatit të Lartë të Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive dhe Konfliktit të Interesit. Flakët janë shfaqur në katin e parë të ndërtesës dhe u ...

Read More »

Rripi i fitnesit Fitbit Charge 3 vjen sjell ekran dhe jetëgjatësi bateri më të mirë

Screen_Shot_2018_08_20_at_9.04.20_AM.1534769604.png.jpg

Mbase industria e veshjeve elektronike sot është e përqendruar e gjitha në orët inteligjente si Apple Watch, Galaxy Watch apo Fitbit Ionic, por Fitbit nuk ka harruar gjurmuesit e fitnesit. Sot Fitbit prezantoi rripin e fitnesit Charge 3. Në pamje të parë ai është identik me Charge 2 me një ekran vertikal por të njëjtën janë edhe në madhësi dhe ...

Read More »

Në dy vitet e fundit Telekom i Kosovës ka humbur 66 milion euro

Gjatë vitit 2016, si dhe gjatë vitit 2017 Telekomi i Kosovës ka humbur më shumë se 65 milionë euro. Në bazë të draftraportit vjetor të siguruar nga gazeta “Zëri” shihet se humbjet gjatë vitit 2016 kanë qenë 50.1 milionë euro, derisa gjatë vitit 2017 kanë qenë 15.1 milionë euro, shkruan sot Gazeta “Zëri”. Hiç më pak se 66 milionë euro ...

Read More »

Zombie Soup: Intervistë me CEO-n e një prej kompanive më të suksesshme të zhvillimit të softuerit në trevat shqipfolëse

ZSprofile.png

Zombie Soup është një kompani nga Prishtina e zhvillimit të aplikacioneve. Themeluar në 2012-ën, sot numëron më shumë se 50 punonjës. Veprimtaria e saj është e fokusuar në zhvillimin e softuerit dhe ofrimin e shërbimeve te teknologjisë për klientë te ndryshëm, veçanërisht ne Shtetet e Bashkuara te Amerikës. Me në fokus inteligjencën artificiale, realitetin virtual, blockchain dhe teknologjitë e Shëndetit, ...

Read More »

Banka e Anglisë: Inteligjenca artificiale rrezikon pjesën më të madhe të vendeve të punës

Ekonomisti i Bankës së Anglisë Andy Haldane për herë të parë lëshoi një paralajmërim se inteligjenca artificiale së shpejti do të shkakojë një krizë punësimi nëse nuk konsiderohet një revolucion profesionesh. Ai tha se impakt i Revolucionit të Katërt Industriale do të jetë shumë më i lartë se ai i Revolucionit të Parë Industrial. Ai tha se duhet nxjerrë mësim ...

Read More »

BE-ja do të gjobisë rrjetet sociale që nuk heqin përmbajtjet ekstremiste brenda 1 ore

Bashkimi Evropian është gati të vendosë masa edhe më të ashpra për platformat e medias sociale të cilat nuk reagojnë me shpejtësi ndaj përmbajtjeve të padëshiruara. Bëhet fjalë për platforma si Facebook, Youtube dhe Twitter të cilët duhet të jenë më të kujdesshme me eliminimin e propagandës terroriste. Financial Times raportoi ditën e dielë se BE-ja do të vendosë gjoba ...

Read More »