Home » Bruno Sholla

Bruno Sholla

Samsung prezanton kamerën e dyfishtë e cila pritet të jetë pjesë e Note 8

Samsung sapo prezantoi linjën më të re ISOCELL të sensorëve fotografik në Kongresin Mobil Botëror të Shangait. Kompania konkretisht lançoi katër sensor të ri, secili me një tipar specifik: Shkelqimin, Shpejtësinë, Hollësinë dhe Dualizmin. Ky i fundit është edhe më interesanti dhe pritet të implementohet në Galaxy Note 8. Janë pikërisht imazhet e publikuara të Galaxy Note 8 të cilat ...

Read More »

Yahoo Mail ndryshon pamjen në mënyrë radikale

Normal 0 false false false EN-US X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable mso-style-name:”Table Normal”; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:””; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin-top:0in; mso-para-margin-right:0in; mso-para-margin-bottom:8.0pt; mso-para-margin-left:0in; line-height:107%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; mso-bidi-font-size:11.0pt; font-family:”Sitka Heading”; mso-ansi-language:EN-US; mso-fareast-language:EN-US; Kanë kaluar 20 vite që nga debutimi i Yahoo Mail, shërbimi i tretë më i madh në botë i postës elektronike dhe kanë kaluar ...

Read More »

OnePlus 5 është telefoni i parë Android që mund një iPhone në performancë

OnePlus 5 është më i shpejtë sesa iPhone 7 Plus, të paktën kështu thotë një youtuber i cili ka arritur të kryejë disa testime. Telefoni doli në shitje ditën e Marte për herë të parë dhe është telefoni i parë Android që shkurorëzon iPhone në performancë. Gjithnjë në çfarë do testimi iPhone qëndronte në krye të rezultateve të paktën që ...

Read More »

Toshiba padit në gjykatë Western Digital, kërkon 1 miliard dollar

Kompania japoneze Toshiba paditi ditën e Mërkure në gjykatë kompaninë Amerikane Western Digital. Gjigandi Japonez kërkon 1.07 miliard dollar dëmshpërblim me arsyetimin se Western Digital po interferon në shitjen e biznesit të çipeve të memorjes së kompanisë. Toshiba gjithashtu tha se ka vendosur të bllokojë aksesin e punonjësve të kompanisë në infromacionin e Toshiba. Kjo përplasje vjen pas disa muajsh ...

Read More »

Qualcomm Snapdragon 450 do të rrisë performancën e telefonëve nën 200 dollar

Pasi shkurtoi diferencat në teknologji mes telefonëve të rangut të lartë dhe atyre të mesëm, Qualcomm thashmë kërkon që telefonët buxhetor të jenë edhe më të shpejtë. Snapdragon 450, një procesor me tetë bërthama, vjen pikërisht me këtë synim. Ndërtuar në arkiteturën 14 nanometër, çipe i ri sjell rritje të ndjeshme të performancës krahasuar me Snapdragon 435 së bashku me ...

Read More »

1/4 e popullsisë së botës përdor rrjetin social Facebook

Facebook tha ditën e Marte se ka 2 miliard përdorues aktivë në muaj duke marshuar drejt një tjetër objektivi të rëndësishëm për kompaninë e cila filloi në një kolegj Amerikan për tu bërë rrjeti social më i madh në botë. Shefi ekzekutiv Mark Zuckerberg dha lajmin në një postim në Facebook duke thënë: “Është një nder të jemi së bashku ...

Read More »

Përdoruesit e iPhone kanë shpenzuar 14 miliard dollar riparime që nga 2007

Nëse po kërkoni një telefon rezistent ndaj dëmtimeve dhe keqfunksionimeve, iPhone mund të mos jetë opsioni më i mirë. Që nga dalja në shitje e modelit të parë janë shpenzuar miliard dollar riparime. Zyrtarisht sot janë bërë 10 vite që kur iPhone i parë u prezantua në tregun e konsumatorëve. Ndërsa hardueri ka ndryshuar, kostot e riparimit ngelen njësoj të ...

Read More »

Biznesi i BlackBerry vijon në tatëpjetë

chartoftheday_9982_blackberry_revenue_n.jpg

Ish lideri i tregu të telefonëve mobile shikoi teksa aksionet e tij ranë me 12% ditën e Premte pasi prodhuesi Kanadez BlackBerry raportoi të ardhura poshtë pritshmërive të analistëve. Të ardhurat ranë me 40% krahasuar me një vit më parë, dhe e gjitha i adresohet rënies me 75% të shitjeve të telefonëve mobil. BlackBerry zyrtarisht lajmëroi fundin e ditëve si ...

Read More »

Asistenti Facebook M ka sugjerime të reja për ju

Asistenti inteligjent i Facebook, asistenti M, vjen me disa marifete të reja. Ai mund tu sugjerojë ruajtjen e videove të dërguara përmes Facebook Messenger, të festoni datëlindjen e një miku si dhe tu sugjerojë kryerjen e thirrjeve me zë dhe video. Këto sugjerime dërgohen duke analizuar tekstin e bisedës për të përcaktuar atë që do të bëni në vijim si ...

Read More »

Fillojnë shitjet e OnePlus 5, ja sa do të kushtojë

Një telefon telefonëve më të shumëpritur të OnePlus është ai i gjeneratës së 5-të. OnePlus 5 është një përditësim modest krahasuar me paraardhësin sepse kompania nuk arriti të bënte bujë me risitë e tij. Kombinimi mes kostos së ulët dhe dizajnit të shkëlqyer solli shitjen e mbi 1 milion njësive në vitin e parë. Shitjet tu penguan edhe nga sistemi ...

Read More »