23 February 2019
Home » Shpresa AL

Shpresa AL

LG prezanton televizorin OLED TV 55”, vetëm 1mm “të trashë”

LG ka prezantuar një arritje të re dhe të jashtëzakonshme. Në fakt, kompania jugkoreane e ka prezantuar telefonin e saj të ri OLED TV i cili është vetëm 1mm i hollë, ose saktësisht 0.97 mm prej pjesës së përparme në atë të pasme. Modeli i ri i televizorit me 55 inç është prezantuar në një ngjarje mediale në Korenë e ...

Read More »

Apple prezanton modelet e reja të MacBook Pro dhe iMac

Apple  ka bërë lansimin zyrtar të modelit të ri të laptopit Macbook Pro dhe versionit të ri të iMac me Retina 5K. Risia më interesante e 15” MacBook Pro është Force Touch, që para një kohe është prezantuar në modelin e ri të 13” Macbook. Ndër të tjera, laptopi i ri i Apple sjell edhe AMD Radeon R9 M370X, së ...

Read More »

Microsoft sjell versionet eksperimentale të aplikacioneve Word, Excel dhe PowerPoint në telefonët Android

    Microsoft po punon intensivisht në mënyrë që aplikacionet e tij të produktivitetit si Word, Excel apo PowerPoint të funksionojnë ashtu siç duhet në smartfonët Android. Pas lançimit të suitës Office për tabletët Android në muajin Janar, Microsoft ka lançuar një ndërtim paraprak të aplikacioneve kryesore të produktivitetit për smartfonët Android. Në fakt këto aplikacione të reja do të ...

Read More »

Fakte interesante rreth Samsung-ut të përmbledhura në një video!!

Samsung është kudo. Vetëm hidhni një sy shtëpisë suaj dhe me siguri që do të gjeni të paktën një pajisje të Samsung-ut. Mund të jetë telefoni, televizori, luajtësi Blu-ray, kufjet, kompjuteri, pjatalarësja, tharësja, frigoriferi apo dritat. Edhe nëse nuk keni një pajisje që ka logon e Samsung-ut, ju me siguri mund të keni pajisje që përmbajnë elemente të Samsung-ut. Mendonim ...

Read More »

Dronët, supermodelët më të rinj!!!!

Dronët po zëvendësojnë edhe modelet. Gjatë një spektakli mode të zhvilluar në San Francisko, stilistët përdorën dronët për të reklamuar veshjet e tyre. A do të zëvendësojnë këta dronë modelet? Përgjigja është jo. Kjo për dy arsye: së pari, blerësit dhe kritikët duan të shohin se si duken veshjet tek njerëzit, ndërsa tek një dron nuk mund të kuptohet shumë ...

Read More »

Stilolapsi inteligjent ‘Phree’ shfaq shënimet që shkruani në çdo sipërfaqe në telefonin tuaj!!

Një stilolaps i ri inteligjent ju jep mundësi të shkruani në çdo sipërfaqe dhe pastaj i shfaq automatikisht shënimet tuaja në ekranin e telefonit. I quajtur Phree, stilolapsi shërben gjithashtu si një kufje me Bluetooth dhe ju tregon njoftimet që ju kanë ardhur në telefon nëpërmjet një ekrani të vendosur tek stilolapsi. Kjo pajisje është krijuar nga kompania izraelite OTM ...

Read More »

Rusia po krijon një sistem të vetin operativ për telefonat inteligjentë!!!

Rusia ka treguar gjithmonë se do të reduktojë varësinë e saj ndaj softuerit të huaj, sidomos aplikacioneve dhe platformave nga kompanitë perëndimore. Qeveria ruse i ka inkurajuar kompanitë  në këtë shtet të krijojnë softuerin dhe harduerin e tyre, dhe tani do që të krijojë sistemin e vet operativ për telefonat inteligjentë. Rreth 95% e teknologjisë ruse mbështetet tek kompanitë e ...

Read More »

Së shpejti pjesë e Facebook Messenger do të jenë dhe lojrat .

Provat tregojnë se Facebook po e mban premtimin e shëndrrimit të Messenger në një platform, përtej një aplikacioni komunikimi. Sipas The Information, Facebook ka konfirmuar se është në bisedime serioze me zhvilluesit përsa i përket krijimit të lojrave që do mund të luhen përmes Messenger. Gjithsesi duket se planet e Facebook për të bërë pjesë të Messenger dhe lojrat, janë ...

Read More »